Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална програма за скрининг на очни заболявания искат от гражданска организация

Снимка: НПО

Пакет от препоръки за промени в нормативните актове и стратегически документи, осигуряващи очното и зрителното здраве на нацията, предлага Сдружение "Ретина България". Пакетът ще бъде обсъден на национална конференция, организирана по проекта "Визия за зрение", обясни председателят на неправителствената организация д-р Петя Стратиева:

"Целите са да поставим във фокуса на общественото внимание зрението и превенцията на слепотата у нас. Ние сме гражданска организация, сдружение на хора, които живеят с редки, генетично унаследяеми дегенерации на ретината, също така често срещани. Това са макулна дегенерация, диабетна ретинопатия и др. заболявания, свързани с възрастта. Така че, ние осъзнахме, когато се създадохме, и затова се обединихме, и се почувствахме доста сами в ситуация със зрението у нас. Това, което още в самото начало забелязахме, е, че всеки тича в своята пътечка - офталмолозите се занимават с лечение, оптометристите, слава Богу, че и тях ги има, се занимават с рехабилитация, те също имат в своята пътечка, отделните власти... всеки прави нещо поотделно и в крайна сметка никой нищо заедно. Така че, с две думи - липсва координиран механизъм на национално ниво, включително и на местно, както вътре в здравеопазването, така и в различните сектори, целящ превенция на слепотата и загуба на зрението у нас..."

Предложението за промени в нормативните документи, касаещи очното и зрителното здраве на българина, е подготвено след анализ, обясни още д-р Петя Стратиева:

"Подготвихме пакет с предложения за изменения в нормативната база, но и за изменение в управленските документи. Това са национални стратегии, програми, както и в други две области - едните са стандартите и практиките в областта на очното здраве, другите са стандарти и практики в областта на рехабилитацията и приобщаването на хората със зрителни увреждания. Публикувахме този пакет, представихме го на властите и се надяваме те да проявят интерес, вярваме в това, че те разбират ролята на гражданското общество и необходимостта му за участие на всички етапи на взимане на решение. Така че сме ги поканили на национална конференция, на 16 март ще имаме такава, на която ще обсъдим с всички заинтересовани страни предлаганите от нас изменения и се надяваме на тяхната съпричастност..."

Организацията предлага да бъдат предвидени прегледи при офталмолог както за децата, така и за възрастните хора над 60-годишна възраст. Създаването на национална програма за скрининг за зрителни увреждания е друга мярка, залегнала в пакета от предложения.  

"Едно от нещата, които ние сега се опитваме да правим с промените, за преглед на децата от офталмолог, още преди да тръгнат на училище - на 6-месечна възраст, на 3-годишна възраст и на 6-година възраст. Тъй като у нас засега законодателството предвижда само общопрактикуващия лекар да ги преглежда и не се предвижда посещение при офталмолог. В резултат на това значително късно се откриват заболявания като мързеливо око и други състояния... Другото, което може да се направи, лицата, които са с диабет, за съжаление у нас няма национална програма за скрининг за зрителни увреждания, това е също нещо, което предлагаме- да обърнат внимание властите и да се създаде такава... Оттам нататък възрастните хора, които са преживели живота си активно и са имали примерно рефракционни аномалии - късогледство, далекогледство или някой конюнктивит, почти няма човек, който да не е прекарал конюнктивити или да не му се е наложило да се погрижи за зрението си до 60-годишна възраст, поне заради вече настъпване на  т.нар. възрастово далекогледство, тези по-възрастни граждани би следвало по-рано да се обърнат към офталмолог, за да установи той дали те имат някаква форма на възрастово, свързано, очно заболяване."

От организацията са създали информационен портал, чиято цел е да предостави на хората, които губят своето зрение, справочна информация за необходимата им помощ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00