Готови са резултатите от проверките във врачанската болница "Христо Ботев" по случая с 43-годишна жена, която почина пред Спешното отделение на болницата, съобщават от Здравното министерство. Проверката по случая е извършена от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" към лечебното заведение и РЗИ Враца. И двете проверяващи институции констатират, че служителката, приела обаждането, не е определила адекватно и не е оценила степента на спешност на нуждаещата се от помощ жена. Дежурната медицинска сестра в районната координационна централа на ЦСМП Враца е нарушила медицинския стандарт "Спешна медицина", като не е определила триажна категория на нуждаещата се от медицинска помощ жена и не е потърсила съдействие от дежурния лекар, пишат още в докладите си ИАМН и РЗИ Враца. Също така, повикването не е регистрирано в "Книга за повиквания в РКЦ на ЦСМП Враца". За констатираното нарушение ИАМН е образувало административно наказателно производство и е издало предписания: Да се изготви програма за обучение на новопостъпилите регистратори в отделението за спешна медицина болницата, за да бъдат служителите в максимална степен практически подготвени; В зоната на регистратурата да се създаде система за бързо известяване на дежурните екипи за спешен прием на пациенти, например чрез звукова сигнализация.
В доклада си проверяващите посочват, че дежурният регистратор в отделението по спешна медицина, вероятно поради професионална неопитност, не е оценил критичното състояние на пациентката и не е изпълнено изискването за времева рамка, съгласно медицинския стандарт „Спешна медицина“ (триажна категория код Червено А1 – началото на дейностите по обслужване на критичен спешен пациент – до 1 минута). От доклада на ИАМН става ясно още, че при пристигането на пациентката на регистратурата на лечебното заведение, до което е транспортирана с частен автомобил, дежурната на регистратурата медицинска сестра е предприела изследване за SARS-CoV-2 с бърз антигенен тест, каквото изискване е посочено в заповед на директора на болницата. При преглед на записи от видеокамери е установено, че пациентката е била четири минути в зоната на регистратурата. На четвъртата минута е въведена в противошокова зала и е триажирана с код А1 – критичен спешен пациент. При постъпването в противошокова зала тя е без дишане и сърдечна дейност. Въпреки започнатите от дежурния екип реанимационни действия в пълен обем, след близо 30 минути е регистриран летален изход. Не са констатирани нарушения при извършените от дежурния реанимационен екип реанимационни мероприятия. Изследванията са показали данни за възпалителен процес, анемичен синдром и повишени стойности на Д-димер, което е белег за нарушена коагулация и може да доведе до тромбоза или белодробна емболия.
От проверката на ИАМН става ясно, че със заповед на изпълнителния директор на болницата тялото на пациентката е освободено от аутопсия след молба от сестрата на починалата и писмено мнение на дежурния лекар. В конкретния случай, изпълнителният директор е нарушил чл. 98, ал. 1 от Закона за здравето, тъй като причината за смъртта е неизяснена, липсват анамнестични и клинични данни за преморбидното състояние. За констатираното нарушение е образувано административно наказателно производство, съгласно правомощията на Изпълнителна агенция "Медицински надзор".
РЗИ Враца констатира, че не е изпълнено изискването за последователност в обслужването на пациентката – триаж, категоризация, регистрация. Не са налични и предоставени от отделението по спешна медицина утвърдени протоколи, по които регистратора – медицинска сестра, осъществява първоначална оценка на нивото на спешност на пациентите.
Преди няколко години роденият в Долна Кремена Красимир Алипиев възобнови мястото с оброчния камък на Свети Илия. Той вече не е между живите, но неговите наследници поддържат създадената традиция. Днес от 11.00 часа на мястото бе отслужена литургия, а от 12.30 часа в центъра на селото бе раздадена курбан чорба на жителите.
В деня когато Църквата почита паметта на Св. пророк Илия, село Старопатица отбелязва 10-годишнината от освещаването на своя храм "Св. пророк Илия". Тържествено бе отслужена пpaзничнa cвeтa литypгия от Видинският митрополит Пахомий в съслужение с отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия, духовници и ученици от Софийската духовна..
В село Ракитница, Община Брегово бе извършен поетапен ремонт на сградата на бившето училище . Още през 2021 година Общинският съвет взе решение за изграждане на център за настаняване от семеен тип. Проектът, който е на стойност около 1 млн. лева за строителство и преоборудване на помещенията, в момента очаква одобрение от Министерството на труда и..
Врачанската МБАЛ "Христо Ботев" планира да закупи електромиограф за свои нужди. Апаратът прави запис на електрическата активност на мускулните клетки чрез електромиограма. Изследването помага за откриването на мускулни проблеми и заболявания на периферните нерви. Електромиографията е диагностична процедура, чрез която се прави оценка на мускулите и..
На 20 юли Светата православна църква почита паметта на Свети пророк Илия. За живота и делото на Светеца разказва Архимандрит Самуил, служител на видинска епархия. "Той бил от потомството на Аарон, от град Тесия, Галатия.Живял е през IX-ти век, преди Христа, про време на Цар Аахав. Илия значи "крепост" и той се показал като крепост, твърдина за..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца проверява сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Той бил подаден преди дни в екоинспекцията. Появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема, твърдят от РИОСВ. В района на Зверино има защитени зони по "Натура..
Общинският съвет в Лом одобри създаването на фонд "Култура", който ще предоставя финансова подкрепа на местни творци. Със средствата от фонда ще могат да се организират концерти, театрални постановки, изложби, фестивали и всякакви културни прояви. Местните парламентаристи одобриха и правилник за устройството и дейността на фонд "Култура”. Общият..