Над 90 бежанци от войната в Украйна са приютени във Видинско. Повечето са настанени в хотели в областния център. Освен Червения кръст, много доброволци също предлагат помощта си. Открит е пункт за издаване на регистрационни карти за временна закрила. Спортни клубове предоставят базите си за трениране. Отскоро в града са младежи от Виница и Николаев, които тренират кану-каяк.
Аня и Вика са от Одеса, етнически българки. Първите дни от войната слушали гърмежите, но се надявали бързо да спрат. Пристигат във Видин с децата си и малко багаж, който успели да вземат.
"Много не можахме да вземем. Трябваше да го носим. Бързо събрахме дрехите и дръгнахме. Дадоха много помощ. Благодарим на Видин, на всичките хора в този град, където се почувствахме в безопасност и децата малко се успокоиха."
Първите два автобуса с бежанци от войната пристигнаха във Видин преди малко повече от две седмици, но някои от хората са потеглили за други населени места в страната. Повечето, които са останали, са настанени в хотели. От дни в града намират подслон и младежи от Украйна, които тренират гребни спортове. Получават помощта, която е необходима, каза областният управител Любен Иванов:
"В момента въз основа на програмата на държавата им е осигурено хранене три път дневно и настаняване. БЧК им носи неща от първа необходимост, също така от Община Видин събират пари, ходят, помагат, Областна управа също има човек, който всеки ден се уведомява за нуждите им. Много хора видинчани ходят и им помагат с каквото могат, с дрехи, с обувки, дори техника- по-стара им се предлага, за да могат децата да учат. Те са онлайн. Предимно са жени и деца, дори към настоящия момент повечето са деца. Повечето са настанени в хотели. 20-ина, 30 човека са настанени при роднини, приятели, тъй като във Видин се оказа, че има над 30 украинци, които постоянно живеят във Видин и в завода в Чупренско са настанени 20-ина човека, които се оказа, че са роднини на собственика на завода."
До 450 места за бежанците могат да осигурят в хотелите във Видин. На разположение също е туристическата спалня в Кула. Има и видинчани, които са готови да предоставят жилищата си:
"Ако някой премине границата и си потърси закрила, отива в определен хотел и се настанява там. Указанията на министерството и формуляра за попълване и финансиране е изпратен към абсолютно всички хотели на територията на Видин, за да могат да при появяване на украински гражданин да го регистрират както е необходимо за да си получат парите.
За всеки един украински граждани, който бъде настанен в хотел, веднага се изпраща човек от БЧК, човек от ОД на МВР и представител на Областна управа, които да проверят има ли нужда от нещо и да му се помогне с това, което е необходимо. Предстои да бъде открит и в момента чакаме утвърждаване на място, на бившия фериботен комплекс и там ще бъде приемният пункт за регистрация на украинските граждани, които влизат на територията на България през Дунав мост 2. Също така предстои да бъде изграден координационен център за украински граждани на територията на Видин в областната управа на първия етаж на територията на Видин в областната управа, на първия етаж, където, ако се наложи да бъдат разпределяни украински граждани и да им се оказва съответната първоначална помощ за аклиматизиране към условията във Видин. Ние имаме готовност, но тъй като в момента няма натиск върху системата, може би другата седмица тези неща ще бъдат изградени. Не се очаква голяма вълна от украински граждани към Видин. Това, което координационният център би трябвало да върши, в момента ние го вършим като ежедневно украинските граждани се посещават. Посещават се дори тези, които не са на адресите в хотелите. Тези, които са на частни адреси, са посетени от БЧК, наш представител ги е посетил, полицията ги посещава, за да може, ако имат някакви нужди, да ни ги кажат и да предприемем действие по задоволяването им."
Хората, които потърсиха във Видин убежище от войната в Украйна, опознават града. От музея организираха посещения на историческите забележителности. Отворени са и вратите на библиотеката, разказва Аня:
"Ние имахме екскурзия до "Баба Вида", също посетихме и библиотеката. Имахме такава разходка, екскурзия, в библиотеката и сега всеки ден с моя син ние ходим в библиотеката да се занимаваме, да четем книги."
Младежите от Украйна, които спортуват кану-каяк вече тренират в гребната база. Те са на възраст между 12 и 18 години. Изпратени са от родителите си, за да са далеч от войната, разказва Сергей, единият от треньорите:
"Пристигнахме специално, защото тук има гребна база и ни поканиха. Дават ни лодки и тренираме двуразово. Децата са дистанцирани от това, което се случва в Украйна. …На 16 март потеглихме от Виница. Събрали сме от две области- Виницка и Николаевска област. 17 души са от Виница, 8 от Николоев. В Западна Украйна се събрахме и пристигнахме тук…Всички родители останаха в Украйна. Дадоха ни децата да ги тренираме….Децата сега са добре. Няма сирени. У нас по няколко пъти на ден имаше сирени за въздушна тревога. Слизахме в мазетата, за да се скрием."
За да работят хората, които са потърсили убежище във Видин трябва да имат статут за временна закрила. Аня е сред тези, които вече са поискали да получат такава. В Одеса работела като фотограф и вече има предложение за работата:
"Сега чакаме, чакаме кога ще бъде готово, за да ходим в училище, в детските градини."
До понеделник 89 от настанените във Видин са поискали международна закрила от Държавната агенция за бежанците чрез Областната дирекция на МВР. Открит е пункт за издаване на регистрационни карти за временна закрила на бежанците от Украйна. Пунктът в Областната дирекция на МВР -Видин е оборудван, единната регистрационна система е тествана, на място работят полицейски служители.
В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия - Илинден . "Защото кое е по-лесно?..
На днешния ден спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..
През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..
Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът, и на двете, се..
Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..
Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..
В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици. Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..