Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Шегата трябва да е добронамерена

Пошегувахте ли се с някого или станахте първоаприлска жертва

По традиция е прието днес, 1 април да се шегуваме и разказваме забавни небивалици на приятели, колеги и близки. Целта е в Деня на хумора и шегата заедно да се посмеем. Някои видинчани успяха да се помайтапят със свои близки, други пък бяха в ролята на "жертва", показа анкета на Радио ВИДИН.


"Засега не съм се шегувал още, брат ми като си дойде 100 %... Най-гадната шега е да те оцапат с нещо, когато се събудиш- нещо такова. Братовчед ми още си ми я прави. И на мен ми е забавно, но той се сме много повече и понякога е неприятно... Предимно шеги с колеги на работа. Да те пратят някъде, че някой те търси, примерно от предприятието на портала. Е такива, дребни, да, ама разстоянието е 300 м. и биеш път и после се връщаш обратно. Обикновено гледаш да си върнеш по някакъв начин... Сутринта се пошегуваха с моя съпруг. Тъй като той работи към напоителни системи, че река Дунав се е вдигнала много и след 1 минута, спокойно началник днес е 1 април... Моите внуци обичат да се шегуват. Казват, бабо имаш пратка, отивай да си я вземеш..."


Шегата може и да не е толкова безобидна. В някои случаи майтапът може да обиди отсрещната страна. За да не се случва това, шегата би трябвало да е добронамерена, да предизвиква смях и приятни усещания, коментира за Радио ВИДИН Виолина Славкова психолог от Враца.


"Шегите са удачни тогава, когато са желани. Когато и страната, която се шегува и страната, която е приемник на шегата са настроени на една и съща вълна и когато темите не са прекалено лични. Има общоприети неща, свързани със здравето, семеен живот или може би с хора, които не са ти прекалено близки. Шегите могат да бъдат смешни, когато са разбрани, когато са уместни, казани в подходящо време, в подходяща среда и естествено от най-близките най-лесно могат да бъдат възприети... Разбира се, че с непознати хора като цяло въобще не е уместно да се шегуваме, просто защото наистина не знаем на какви теми е подходящо да го направим. Често пъти шегата може да бъде разтълкувана и като подигравка, като присмех... Ами, както се казва, смехът е здраве, здравето е това, което пожелаваме винаги, когато някой има празник, когато искаме нещо хубаво да се случи на скъпи наши хора. Така че, доброто настроение, радостта, това е нещо, което ни поддържа в едни добри вибрации и е хубаво наистина, когато можем да ги изпитваме..."


Първоаприлските шеги са традиционни не само за България, в много страни по света почитат днешния ден. За това ако искате да се помайтапите с някой близък и все още не сте го направили, днес ви е простено. В определените граници, разбира се! .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински сърцати приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00

Клубът на туристите-ветерани "Бдин" във Видин празнува

В Международния ден на възрастните хора гостуваме на видинския клуб на туристите-ветерани "Бдин" във Видин. 130 са членовете на организацията.   Всеки понеделник възрастните хора се събират в сградата на бившата детска градина на улица "Раковски". Идват с добро настроение, разговарят, правят планове за бъдещи мероприятия, посрещат гости от..

публикувано на 01.10.24 в 11:30

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00