Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурс за есе по филм за Ботев

Автор:
Снимка: Фейсбук "БОТЕВ - игрален филм"

Конкурс за есе, на тема "Моят Ботев във филма Ботев", обяви режисьорът на филма Максим Генчев. Това е вторият филм на историческа тематика на режисьора, свързан с конкретен образ, след филма за Левски. Ролята на Христо Ботев изпълнява младият актьор Деян Жеков. Премиерата на филма бе на 3 март. 


Филмът се приема прекрасно от учениците, каза за Радио Видин режисьорът с видински корени Максим Генчев и обясни как се е родила идеята за конкурса, какви са условията за участие, до кога и как може да се участва:


"Тази идея се породи спонтанно, тъй като се оказа, че най-въодушевения ни таргет са учениците. Учениците след прожекции излизат толкова вдъхновени - пеят песни, имам предвид 5.,7. клас, дори 4-ти. Тази възраст, която най-неочаквано за нас, се оказа изненадващо активна. Аз питах едно от хлапетата - един Валери, 5. клас - Валери, понеже най-силно викаш, можеш ли да кажеш нещо с малко думи. Той вика "Може ли с три думи", казвам - Да, и той казва "Аз съм Ботев" и това породи у мен идеята. Тъй като учителите по история са много впечатлени, че след прожекция следващите уроци по история са много оживени. Има комуникация между учител и между ученици на тема Ботев. Задават се много въпроси, децата много внимателно и подробно помнят филма и конкретно задават въпроси. Това ни подтикна мен и Деси Ковачева, продуцента на филма, да предложим създаването на такава една поредица от есета. Като най-интересните ще бъдат наградени с диск с филма, за рождения ден на Ботев на 6 януари". 

Правилата за писане на есе не са най-важното нещо в този конкурс. Тук важна е споделената емоция и личното усещане на всеки за това как е видял Ботев във филма "Ботев", обясни още Максим Генчев.

"Това е конкурс без правила. Това е едно вдъхновено отношение, съпоставка между моята представа за Ботев и филма "Ботев". За да напишеш такова съчинение или есе, трябва да си видял филма. Учениците могат да кандидатстват до 6 януари, като изпратят есетата на страницата на филма "Ботев - игрален филм". Най-интересните ще бъдат публикувани и ще бъдат достояние на всички хора".

Максим Генчев и продуцента ще определят кои са най-добрите есета, като нарочно не е избрано специализирано жури, защото то ще започне да се захваща за най-малките правописни грешки и стилистическа подредба на формата есе, обясни още Генчев, като допълни, че тяхната идея е ценната мисъл и споделената емоция в посока Ботев.

"Досега няма нито един негативен коментар. Възрастните хора пишат на нашата страница, че са плакали. Той филма е тъжен - там е раздялата на Ботев с Венета, смъртта му, много емоционален е филма и хората масово го харесват. Аз направих този филм, за този Ботев, който хората познават и искат да видят. Не съм правил някакви режисьорски прочити, които да смайват", казва режисьорът.

Видинската ученичка Елеонора Филипова, която се снима и в малка роля във филма, споделя, че след като е изгледала премиерата във Видин, нейния Ботев е въздействащ и справедлив образ, жадувал свободата на България:

"Ботев е борец за свобода, поет, революционер. Като личност той е въздействащ образ, той е справедлив, жадувал е свободата на България - това личи от произведенията му. Той е искал да се изпълни всичко, което е казал в името на свободата на България. Същевременно той е скромен. Обичал е Венета и дъщеря си Иванка, той дори се сбогувал с жена си и децата си, преди да тръгне към пътя на свободата. Той е оставил любовта на живота си в името на свободата на България. Той даже е преподавал и е казал, че ако се освободи България, тогава той ще започне да преподава в училищата. Мечтата му е била да бъде учител. Обстоятелствата са го принудили  да бъде революционер, но той не е искал, но отговорността го е накарала да бъде такъв".


Актьорът Деян Жеков, който изпълнява ролята на Ботев във филма, влезе много добре в образа, доста добре го направи и доста въздействащо, все едно Ботев е пред очите ми, а не самия актьор, разказа Елеонора Филипова за играта на Деян Жеков. 

"Може би трябва да се стремим да сме като Ботев, но не можем да бъдем него, той е индивидуална личност и не можем всички да бъдем точно като него, но можем да се опитаме. Той е бил изключително отговорен и смел, за да убеди другите да тръгнат с него. Той наистина не умира - остава да живее в сърцата на всички българи", сподели още от впечатленията си за Ботев Елеонора Филипова.


Всички желаещи да участват в конкурса могат да изпращат своята представа за Ботев във филма "Ботев" на фейсбук страницата на филма - БОТЕВ - игрален филм до 6 януари. Идеята на режисьора Максим Генчев е да изгледаме филма и след това да напишем есето на база представата ни за Ботев от филма "Ботев", а не да използваме общата си представа за него.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00