Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 14 юни 2024 година

Тържествена церемония по връчването на дипломите за завършено средно образование се състоя в двора на видинската математическа гимназия.   Общо 76 ученици от ППМГ "Екзарх Антим Първи" получиха своите дипломи.  Видин изпраща четирима депутати , като ГЕРБ-СДС, "Възраждане", ПП-ДБ и ДПС получават по един мандат. От Монтана също са четирима,..

публикувано на 14.06.24 в 18:00

Държавен архив Видин отбеляза Международния ден на архивите

Държавен архив Видин отбелязва Международния ден на архивите, 9 юни. На тържествена церемония бяха наградени и приятели, дарители и читатели на институцията за изминалата 2023 година. Светлана Кръстева, директор на видинския архив: " Българските  архивисти и архивистите от цял свят се грижим да съхраним  ценните исторически  документи, за да..

публикувано на 14.06.24 в 17:45

Откриха римски легионер и снаряжението му край Арчар (Снимки и видео)

Две големи гробници, както и гробни комплекси са установени при спасителни археологически разкопки по трасето на пътя между видинските села Държаница и Арчар, където се извършват ремонтни дейности. Открити са и близо сто находки. За първи път от 50 години се работи в некропола на един от най-големите римски центрове в България - Рациария, каза..

публикувано на 14.06.24 в 17:29

Станаха известни наградените в XIII Национален литературен конкурс за разказ „Дядо Йоцо гледа”

Станаха известни призьорите в XIII Национален литературен конкурс за разказ „Дядо Йоцо гледа“ на тема: „Миналото, настоящето и бъдещето на нашата Родина”, организиран от Община Мездра, Съюза на българските писатели (СБП) и Туристически комплекс „Дядо Йоцо гледа”, съобщават от местната управа. В тазгодишното издание на конкурса, който е анонимен,..

публикувано на 14.06.24 в 16:33

Ученици от школа "Нова китара" изнасят концерт във Видин

"Рок на видинска сцена" се нарича концертът, който ще представят тази вечер учениците от школа "Нова китара" към Младежкия дом във Видин. Общо 20 деца ще покажат уменията си да свирят на китара под ръководството на учителя си Кирил Василев : "Рок концерт, разбира се рок в наш вариант, защото ще има и някакви малки изненади. Ще има рок от..

публикувано на 14.06.24 в 16:25

Работна среща за кампанията по директни плащания се проведе със земеделци от Видин

Проблемни въпроси, свързани с кампанията по директни плащания и работата със системата за електронни услуги бяха разисквани на работна среща със земеделски производители от Видин. На фермерите бяха разяснени основни моменти при подаване на заявления, каза Даниела Пейчева , главен експерт в Национална служба "Съвети в земеделието"- Видин: "Идеята..

публикувано на 14.06.24 в 16:04

29 ученици от видинска гимназия отиват на състезание по роботика

Шест отбора от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин ще вземат участие в състезанието "Роботика за България" . Тази година има рекорден брой отбори и ученици, които успяха да се класират за финала в София в SAP България. От 50 отбора от цялата страна до финала са допуснати 36. Общо 29 ученици от Видин, от 8-и до 11-и..

публикувано на 14.06.24 в 15:59