Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Държавен фонд

Двама са кандидатите за директор на фонд "Земеделие" във Враца

Врачанският клон на Държавен фонд „Земеделие“ има временен началник. На директорския пост е Марияна Петкова, която наследи Сашо Илиев. Досегашният началник е в болничен. Неговият договор е до началото на юли. В същото време от ДФ „Земеделие“ пуснаха процедура по търсене на нов директор. Документи за участие в конкурса са подали двама души – Сашо..

публикувано на 24.01.25 в 14:32

Три са кражбите на нафта от тирове за седмица край Монтана

Зачестяват случаите на кражба на нафта от тирове , спрели да почиват на международен път Е-79, край Монтана. За последните два дни има две кражби на гориво от унгарски тежкотоварни автомобила.  Общо 650 литра дизелово гориво източиха крадци от тирове за последните два дни. В сряда, между 3:00 часа след полунощ и 8:00 сутринта, на отбивката за..

публикувано на 24.01.25 в 14:25

Започна основно почистване на парка в Кула 

Служители на Общинското предприятие „Благоустройство и комунално стопанство“ в Кула започнаха основното почистването на градския парк от сухи клони, храсти, треви и отпадъци.  Общо 10 работници, разделени на групи в различни участъци, са ангажирани в чистенето.  Събраните растителни отпадъци предстои да бъдат извозени за компостиране. От..

публикувано на 24.01.25 в 10:44

Пожарникари извадиха жена от двуметрова шахта в село Гъмзово

Огнеборци от пожарния участък в гр. Брегово спасили възрастна жена, паднала в шахта в района на стопанския двор на с. Гъмзово , съобщават от Областната дирекция на МВР. Сигнал за инцидента постъпил вчера в 12.16 часа. За случая информирали местни жители, които чули викове за помощ.  Пристигналите на мястото пожарникари извадили жената от шахтата..

публикувано на 24.01.25 в 10:16

“Хорцето на Дефилето” събира танцови клубове в Мездра

V Национален фестивал за танцови клубове и школи “Хорцето на Дефилето” ще се проведе на 10 май в Мездра , обявиха от Народно читалище "Просвета 1925" в града.  Форумът е празник на българските традиции, танци, музика и дух, и цели да съхрани и популяризира богатото културно наследство на България и да даде възможност за изява на талантливите..

публикувано на 24.01.25 в 10:11
Стефка Лалова, директор на ПГТ

Видинска гимназия предлага задочно обучение за родители

Ръководството на ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин предлага за следващата учебна година да се въведе паралелка със задочно обучение . Паралелката ще обхваща хора, които нямат средно образование, основно родители на ученици, които имат желание да се образоват и да получат професионална квалификация. Създаването на такава паралелка е част от..

публикувано на 24.01.25 в 09:55

Три деца завоюваха първо място в конкурс за Врачанския Балкан

Три първи места определи журито в провелия се конкурс "Вдъхновени от природата на Врачанския Балкан" , организиран от дирекцията на природния парк. Отличията са за Габриела Цветанова от СУ "Отец Паисий" във Враца, Беатрис Андреева от  СУ "Иван Вазов" в Мездра и Гизем Вехбиева от град Попово.  Инициативата бе организирана по случай отбелязването..

публикувано на 24.01.25 в 09:00