Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света.
България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН:
"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."
Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:
"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев.
"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".
Врачанският клон на Държавен фонд „Земеделие“ има временен началник. На директорския пост е Марияна Петкова, която наследи Сашо Илиев. Досегашният началник е в болничен. Неговият договор е до началото на юли. В същото време от ДФ „Земеделие“ пуснаха процедура по търсене на нов директор. Документи за участие в конкурса са подали двама души – Сашо..
Зачестяват случаите на кражба на нафта от тирове , спрели да почиват на международен път Е-79, край Монтана. За последните два дни има две кражби на гориво от унгарски тежкотоварни автомобила. Общо 650 литра дизелово гориво източиха крадци от тирове за последните два дни. В сряда, между 3:00 часа след полунощ и 8:00 сутринта, на отбивката за..
Служители на Общинското предприятие „Благоустройство и комунално стопанство“ в Кула започнаха основното почистването на градския парк от сухи клони, храсти, треви и отпадъци. Общо 10 работници, разделени на групи в различни участъци, са ангажирани в чистенето. Събраните растителни отпадъци предстои да бъдат извозени за компостиране. От..
Огнеборци от пожарния участък в гр. Брегово спасили възрастна жена, паднала в шахта в района на стопанския двор на с. Гъмзово , съобщават от Областната дирекция на МВР. Сигнал за инцидента постъпил вчера в 12.16 часа. За случая информирали местни жители, които чули викове за помощ. Пристигналите на мястото пожарникари извадили жената от шахтата..
V Национален фестивал за танцови клубове и школи “Хорцето на Дефилето” ще се проведе на 10 май в Мездра , обявиха от Народно читалище "Просвета 1925" в града. Форумът е празник на българските традиции, танци, музика и дух, и цели да съхрани и популяризира богатото културно наследство на България и да даде възможност за изява на талантливите..
Ръководството на ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин предлага за следващата учебна година да се въведе паралелка със задочно обучение . Паралелката ще обхваща хора, които нямат средно образование, основно родители на ученици, които имат желание да се образоват и да получат професионална квалификация. Създаването на такава паралелка е част от..
Три първи места определи журито в провелия се конкурс "Вдъхновени от природата на Врачанския Балкан" , организиран от дирекцията на природния парк. Отличията са за Габриела Цветанова от СУ "Отец Паисий" във Враца, Беатрис Андреева от СУ "Иван Вазов" в Мездра и Гизем Вехбиева от град Попово. Инициативата бе организирана по случай отбелязването..