Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готова е програмата за празниците в Ослен Криводол

Кметството на мездренското село Ослен Криводол, съвместно с читалищното настоятелство на НЧ "Развитие 2022”, изготвиха празнична програма за Коледно-новогодишните празници за жителите и гости на населеното място.  На 24 и 25 декември от 10.00 ч до 12.00 ч църквата "Св. Николай Чудотворец" ще бъде отворена за всеки, който има желание да запали свещичка..

публикувано на 22.12.24 в 14:40

Община Лом реализира успешни инфраструктурни проекти

Общинската управа в Лом отчете успешни резултати при реализирането на важни за общината проекти. Нов 18,7-километров довеждащ водопровод от Добри дол до Лом, обновен общински път Лом - Комощица, изграден втори етап от водопроводната мрежа на Зафир и предстоящо строителство на нов водопровод на Трайково – това се проектите на Община Лом, които бяха..

публикувано на 22.12.24 в 10:16

В Белоградчик се подготвят да посрещнат Новата година

Разнообразна и наситена със събития програма очаква жителите и гостите на Белоградчик до края декември. Забавления има и за малки и за големи.  Днес от "Dirty Adventure  –  Belogradchik"  организират  благотворително каране на АТВ в помощ на Мими  Костова. Всички събрани средства ще бъдат дарени за нейното лечение.  В навечерието на Б ъдни..

публикувано на 22.12.24 в 09:26

Облагородяват Дунавския парк в Лом

Още едно място в Дунавския парк на Лом е облагородено, информират от общинска управа. Благодарение на успешно приключилия общински проект "По залез край Дунав при върбата" бяха доставени и монтирани нови пейки, маси за табла и шахмат, чешма, беседка, 20 антипаркинг елементи и бяха засадени дръвчета. Ивициативата е финансирана с близо 14 000 лева от..

публикувано на 22.12.24 в 09:18

Двама футболисти напуснаха "Ботев" Враца

Двама титуляри на врачанския "Ботев" напуснаха клуба и от Нова година ще играят в други отбори. Бранителят Деян Лозев, който беше привлечен преди няколко месеца, вече се афишира като ново попълнение на "Спартак" Варна.  Опитният халф Стефан Велев също си тръгна от Ботев. 35-годишният полузащитник се споразумя с ръководството на клуба за раздяла по..

публикувано на 22.12.24 в 08:44

Интензивно е движението през Петрохан

Проходът се почиства и опесъчава. Шофьорите да карат внимателно, призовават от Областно пътно управление Монтана.  Температурата е отрицателна. Четири машини на пътно-поддържащата фирма непрекъснато минават по трасето и почистват. През вчерашния ден трафикът от Монтана за София и обратно бе интензивен. От Областно пътно управление Монтана за пореден път..

публикувано на 22.12.24 в 08:19

Ден на хляба ще се проведе във Враца

В навечерието на най-светлите християнски празници, днес във Враца ще се проведе ден, посветен на хляба, съобщиха организаторите от общинската управа.  По време на събитието всеки желаещ може да си направи  обредна питка, както и да опита боб в гърне. Читалищата ще представят изложба-базар на обредни пити с благотворителна кауза.  Специално участие ще..

публикувано на 22.12.24 в 07:54