Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тържествена церемония и концерт за зрелостниците във Враца

Община Враца подготвя тържествена церемония и концерт за зрелостниците. Церемонията на посланиците на Враца ще бъде водена от чаровната телевизионна синоптичка Натали Трифонова. Кулминация в празничната вечер е незабравимо парти, в което ще се включи DJ Dian Solo. По инициатива на кмета Калин Каменов във Враца ще се проведе празник на абитуриентите от..

публикувано на 10.05.25 в 14:28

Поредна награда за Мартен Калеев

Писателят Мартен Калеев е тазгодишният носител на първа награда за есе в ХХІІІ Национален литературен конкурс "Ний всички сме деца на майката земя", организиран от Съюза на българските писатели и Народно читалище "Христо Смирненски 1945" – София, съобщиха от Община Монтана. "Смирненски – това са посланията на устремената съвест" е заглавието на..

публикувано на 10.05.25 в 11:56
Драматично-куклен театър - Враца

Враца се готви да посрещне театри от страната и чужбина

Едни от най-добрите театрални представления, правени в България през изминалата година, гостуват във Враца на сцената на Драматично-кукления театър по време на Националния фестивал на малките театрални форми. Между 10 и 16 юни на 3 сцени в храма на Мелпомена ще гостуват 6 български спектакъла, които са селектирани от Михаил Тазев в основната програма на..

публикувано на 10.05.25 в 11:10

Работилница за емоции организират в библиотеката във Враца

Работилница за емоции с детския психолог Надежда Евгениева ще се проведе в детския отдел на врачанската библиотека. Темата е "Конфликти между братя и сестри". Участниците ще научат как да разпознават и управляват детските емоции, обясни Милена Николова от организаторите.  "По време на събитието, в рамките на един час, ще разпознаваме емоциите за..

публикувано на 10.05.25 в 10:05

Възстановиха улица, пострадала от проливния дъжд в Бели брод

Възстановиха улица в бойчиновското село Бели брод, която бе отнесена при последния пороен дъжд на Гергьовден. От общината призоваха пострадалите от наводненията да кандидатстват за помощ от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии. Три улици в бойчиновското село Бели брод са разрушен от проливния дъжд на 6 май. В рамките на 10-15 минути там..

публикувано на 10.05.25 в 09:10

Спортуват ли видинчани

10 май се отбелязва като Световен ден на физическата активност. Инициативата е на Световната здравна асамблея и цели да насърчи физическата активност и здравословния начин на сред всички групи от населението. Мотото на деня е: "Движението - това е здраве".  Намират ли видинчани време за физическа активност, проверихме с анкета. "Да,..

публикувано на 10.05.25 в 08:42

Фермерски пазар организират във Враца

Враца отново ще е домакин на Фермерски пазар, съобщиха организаторите на събитието от общинската управа. Тържището ще бъде обособено седмица, след като на площада пред сградата на местната управа беше обособена голяма площ за продажба на сирене, мляко и млечни продукти. В традиционното фермерско изложение ще има голямо разнообразие на екологични..

публикувано на 10.05.25 в 08:05