Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от 5 народности разработват заедно бизнес идеи

4
Снимка: Радио Видин

Ученици от пет народности разработват бизнес идеи и учат за различните позиции в една фирма. Възпитаници на Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" - Видин, заедно с техни връстници от училища в Турция, Гърция, Италия и Португалия вече са разработили 15 бизнес плана и им предстои да измислят още 5. Всяко едно от участващите училища домакинства на срещи, в които учениците работят в екипи и разработват бизнес идеи по международната инициатива "Трудовият пазар в училище". Това е четвърта поредна дейност по програмата "Еразъм+", обясни координаторът на проекта за езиковата гимназия във Видин - Камелия Георгиева:

"Като във всяка дейност се акцентира на икономиката на страната и как да се започне успешен стартъп в условията на тази страна. При нас гостите бяха запознати, как да се пише успешно бизнес план. Те работиха активно в международни групи. От всяко партньорско училище имаше представител в групата и защитиха бизнес идея. Тази бизнес идея сега ще бъде надградена с помощта на дейностите, които центъра за кариерно ориентиране е подготвил за нас.  Ние сме много благодарни, че по този начин ще можем да представим различните позиции в една фирма и благодарение на кариерните консултанти, ще успеем да намерим най-точните характеристики на различните позиции в една фирма, така че учениците да са ориентирани, какви личности могат да бъдат наети за различни позиции в една фирма."

Домакин на събитието беше Центърът за подкрепа за личностно развитие с кариерно ориентиране във Видин. Там учениците получиха полезни съвети, относно кариерното ориентиране и това, как биха могли да развиват своите умения, сподели Силвия Ставрева, директор на центъра:

"В момента работят по една идея - работят върху себепознанието. Подготвили сме им две задачи, като първата е да представят визитка за себе си, която е да го кажем грубо едно мини CV. Да извадят своите качества, интереси, как са формирани и да могат да ги представят, което всъщност е най- важно за един млад човек, за неговото кариерно ориентиране. Колегите от центъра направиха много хубави упражнения. Благодаря на Нели Славейкова за дизайна на тези упражнения. Втората част ще бъде свързана със задачата, която те вчера са започнали. Бизнес  идея, която всъщност ще развият в посока екипи, които ще покажат, как ще се сформират екипите, и как ще представят позиции, които биха искали да се заемат в техните фирми и организации, които те са създали като бизнес идея."

Ползите от тази програма са няколко, сподели Емил Живков, главен учител в езиковата гимназия във Видин:

"Ползите ги виждам поне в два плана, може би в повече. Първо, че се срещат хора от различни държави, млади хора, и това дава един вътрешен стимул - аз мога да работя с другите. Второто, че младият човек получава стимули в точно тази бизнес среда. Предприемачеството е нещо, което някои просто се раждат с него. Дето се казва, той е роден с таланта да прави пари от въздуха, но други хора трябва да се научат на това нещо и в крайна сметка, така понесено на вълните на една положителна емоция, в приятелски кръг, с нови приятели, мисля, че е нещо безкрайно полезно и такива неща трябва да продължават да съществуват."

Проектът е тригодишен и приключва през август месец тази година. Последната активност по него е през месец май в Италия. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10