Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетната кампания във Видин върви нормално

Зълрнопроизводител: Защо държавата се нагърби да купува зърно?

Снимка: Радио ВИДИН


Нормално върви пролетната кампания в област Видин. Въпреки недостатъчната почвена влага, вече са засети първите декари със слънчоглед, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите:

"В нашия регион вече стартира пролетната сеитба, макар че динамиката на температурите е сравнително голяма все още. Единственият проблем е, че няма добро влагозапасяване на почвата и всяка една обработка, свързана с пролетната сеитба води до загуба на влага... Въпреки това смятам, че върви добре сеитбата в момента, навсякъде се сее повсеместно слънчоглед и царевица".

Паралелно с пролетната сеитба протича и третирането на есенните посеви, Заради неблагоприятните условия, над 4000 декара в района на Ново село ще бъдат разорани, а стопаните ще засеят пролетни култури. Иначе към момента есенниците са в добро състояние, но е рано да се каже какви ще са добивите: 

"Пшеницата и ечемикът са в много добро състояние, добивите ще бъдат добри, въпреки, че има още много време. Въпреки скъпите торове всеки земеделец се стреми да вкара необходимото количество, за да гарантира добива... Всички растително-защитни мероприятия вървят, съобразени са с мерките за опазване на пчелите... Мисля, че добивите ще са добри". 

Жечко Андрейнски коментира и  намерението на държава да изкупува зърно за държавния резерв. Според него инвестициите в земеделието и конкретно в зърнопроизводтвото са от значение за изхранването на населението, но държавата неглижира сектора: ,

"През последните два програмни периода няма субсидии за зърнопроизводство, защото не е приоритетен сектор, но това за мен е политика на държавата и тя в момента вижда какво означава да имаш сигурно земеделие и сигурно зърнопроизводство, защото не може в този критичен период, в който се намира страната и света като цяло, да не се даде възможност на производителите на зърно да реализират своята продукция, да гарантират следващата година и да осигурят храната на държавата... В момента се предприемат действия, които са некомпетентни. Задържането на зърното по складовете води до много проблеми на зърнопроизводителите- финансово, влошаване качеството на продукцията, не на последно място- след месец и половина -два идва новото зърно- какво ще се прави тогава... В същото време цените на международните пазари се запазват сравнително добри, а на вътрешния пазар цените са нереално ниски... Това беше грешна стъпка- защо държавата се нагърби да купува това зърно? На държавата зърното не й е необходимо. Мелниците са предвидили и зърно, и брашно до новата реколта. Влизането на държавата  като купувач е грешна стъпка... Цената, на която иска да изкупува, е 570 лева, при положение, че цената на борсата е 360-30 евро. Кой ще го продаде? В същото време торовете са 3-4 пъти по-високи от това, което бяха миналата година. За горивата не говорим, минималните заплати от 1 април са по-високи, осигуровките са по-високи... Въобще, тежестта, която се стоварва върху зърнопроизводството е много голяма и есента ще се произведе продукция, която ще бъде с много по-висока себестойност..."   

Нормално и навременно ли е това намерение и доколко инвестициите в земеделието и конкретно в зърнопроизводтвото са от значение за изхранването на населението- чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10