Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михалаки Георгиев, Димитър Мишев и Димитър Рашев - трима от първите учители във видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

В рубриката "Памет нашенска" продължаваме съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин - да представяме някои от най-именитите учители в училището, във връзка с навършването на 140 години от създаването на видинската гимназия. Техните биографии са подготвени от настоящи ученици в училището. 

Ще започнем с известният български писател, патрон на Регионална библиотека - Видин - Михалаки Георгиев:

"Писателят от средата на 19 век има нерадостно детство и остава сирак на ранна възраст. Отгледан е от сестра си. Но трудностите в началото на живота му не му попречват да се превърне в отличителна личност по-късно, започва разказът си за него Яница Бойкова от 11. клас: "Работи за въвеждането на нова единна програма в училищата, изнася сказки в читалищата, печата статии. Като учител, още твърде млад, е един от основоположниците на вестник "Ступан". Освен с просветителска дейност, той е известен и като голям родолюбец. В навечерието на Руско-турската освободителна война предава сведения от стопански и военен характер на руското командване и организира гълъбова поща. Изработва план за отбрана на Видинската крепост. Той е първият организатор и директор на земеделското и промишлено изложение в Пловдив. Михалаки Георгиев е инициатор и организатор и на първата българска държавна лотария. След Освобождението съставя първия български учебник по ботаника за средни училища. В неговия дом в София се запознават Иван Вазов и Иван Шишманов. От 1894 до 1899 е дипломатически представител на България във Виена и Белград. Михалаки Георгиев е и първият български въздухоплавател. Започва да издава вестник "Балканска трибуна", но за критики към монарха и монархията изданието често е конфискувано, а Михалаки Георгиев затварян и изтезаван в Черната джамия. В творчески план първите му разкази се появяват през 1890 и са със сюжети за българското село, войните и политическия живот в България. Неговите творби са неразделна част от критико-реалистичната линия в българската литература и се нареждат до творбите на Иван Вазов, Тодор Влайков, Алеко Константинов и др. Създава цяла галерия от образи на обикновени хора. Езикът на творбите му е колоритен, изпъстрен с диалектизми, турцизми, пословици и поговорки. В негова чест е издигнат паметник и кръстена улица в град Видин. Михалаки Георгиев Умира през 1916 г.".


Един от първите учители в училището е публицистът и обществен деец академик Димитър Мишев, разказва Калоян Чавдаров от 10. клас:


"Роден е през 1856 г. в нашия град, и тук завършва основното си образование, след което започва богатата му учителска дейност на различни места в страната. По-късно се завръща в нашия град и учителства във Видинската гимназия. Той веднага привлича общественото внимание със своя опит и знания, с вдъхновението си от хуманните идеи на Френската революция и Българското възраждане, Мишев успява да обедини около себе си родолюбивата видинска интелигенция и да стане радетел на всички обществено-политически и културни прояви в града. Оформя се кръг от либерално настроените като Найчо Цанов, Михалаки Георгиев, Димитър Балев, Никола Неделков, Жельо Хайдутов, Александър Филипов и други. Заедно с Найчо Цанов и Александър Филипов Димитър Мишев редактира първия следосвобожденски вестник във Видин "Свобода". Сключва брак с наследничката на рода Шишмановци - Севастица, с която имат 6 деца... През 1884 е избран за народен представител, премества се в София и поема редактирането на вестник "Търновска конституция" и литературното списание "Свети Климент". Като учител в еврейското училище, съвместно с колегата си Стефан Костов подготвя и издава няколко учебника, сред които и голямата двутомна христоматия на българската литература, която се ползва много активно в училищата. За заслугите му като учен, изследовател и общественик, е избран за действителен член на Българската академия на науките, получавайки най-високото научно звание-академик. Димитър Мишев умира през 1932 г. в София".


Доведения син на Христо Ботев Димитър Рашев е един незаслужено забравен от историята човек, той преподава във видинската гимназия за кратко през 1899 година, разказва десетокласникът Николай Ангелов:

рез 1899 учителства във Видинската гимназия, като преди това учителства в Пловдив, където преподава руски език и негов ученик е поетът Пейо Яворов. Димитър Рашев е син на Венета Ботева от предишния ѝ брак с Дончо Петров. Това, че не е роден си на Христо Ботев, не спира поета революционер да го обича като такъв и да се грижи за неговото образование. Майка му пък е тази, която не му дава да се отклони от правия път. Първоначално образование малкият Димитър получава в румънско училище. След това заминава за Киев, където учи в Духовната семинария по настояване на владиката Панарет, чичо на майка му, който искал Димитър да бъде духовно лице. Възрастният владика му обещава да му завещае голям дял от богатството си, ако изпълни неговата молба, но Димитър Рашев не приема сделката. След завършване на Духовната семинария Димитър Рашев идва в България, където бива поканен за учител, но той избира да продължи образоването си и заминава за Белгия. Там той защитава докторат по политически и административни науки. Житейският му път го връща в България, където благодарение на високото си образование  има възможността да направи политичска кариера. Но възпитан в духа на възрожденските ценности, той не вижда морал в политиката и не се обвързва с нея... Когато един ден при Димитър Рашев идват двама души – единият от тях българин, а другият -  чужд колекционер, желаещ да закупи прощалното писмо на Ботев до Венета, той бързо ги отпраща. Тази случка е повод да изрази разочарованието си от това как един българин е готов да продаде националана светиня за купа леща. Животът на Димитър Рашев е доказателство за това как  след смъртта на Ботев неговата майка успява да възпита един истински българин - аристократ по дух, родолюбив и честен - във всичко, което прави".

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00

В ход е процедура по обявяване на "Чутурите" за природна забележителност

В ход е процедурата по обявяване на скалните образувания "Чутурите" за природна забележителност. Обектът се намира в землището на град Грамада, област Видин. О сновният мотив за предложението е, че скалните образувания "Чутурите" в местността Стублата представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност...

публикувано на 07.11.24 в 14:50

WWF стартира кампанията "Абонирай се за природата"

Изчезването на дивите животни е сериал, главната роля в който играем ние. Това съобщиха от природозащитната организация WWF - България при старта на своята кампания "Абонирай се за природата".  Идеята на кампанията е да привлече вниманието на хората, на индивидуални дарители, на компании, към това, че както човек може да се абонира за всякакъв..

публикувано на 07.11.24 в 14:25

Как гражданите могат да си купят дърва за огрев от държавните горски стопанства

Гражданите могат да се снабдят с дърва за огрев като се свържат с представител на горското стопанство или го посетят на място. Всички горски стопанства, които са част от Северозападното държавно предприятие, предлагат дърва за огрев. Това каза Ивайло Ангелов- началник отдел "Стопанисване, ползване и опазване на горските територии" в СЗДП- Враца...

публикувано на 07.11.24 в 14:10

Временната организация на движението на видинския булевард обърква шофьори

Шофьори се оплакаха от организацията на движението по булевард "Панония" във Видин, който е в ремонт. По думите им, след като са започнали ремонтните дейности на другата част на главната пътна артерия в града, водачите трудно се ориентират в кое платно да се престроят, което е предпоставка за инциденти. Коментират, че на места, където се извършва..

публикувано на 07.11.24 в 13:56

В "Музикална зона" на 07 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс

На трети ноември светът се раздели с музикалната легенда Куинси Джоунс. Той е американски композитор, аранжор, диригент, тромпетист, музикален и телевизионен продуцент. За повече от шест десетилетия творческа дейност спечелва 27 награди "Грами" и 79 номинации. Сътрудничи си с разнообразни музикатни, като продуцира най-продавания албум в историята..

публикувано на 07.11.24 в 09:00