В село Синаговци проблемите са подобни на проблемите във всички български села, макар и да се повтарят многократно, те си остават, смята кметският наместник Марио Симовонян:
"Проблемите са - баластриране или асфалтиране на улици, гробищен парк, видеонаблюдение ни трябва, защото тук пътят позволява висока скорост и нарушения, медицинско лице, което да идва поне веднъж в месеца. Водопроводът ни е в трагично състояние, тръбите са отпреди 60 години, аварии много...Няма проект за ново ВиК..Тривиални са проблемите ни...Правят се и дрифтове на площада, не са хора от селото, а идват от други места. И още една камера ни е необходима за сметището, не мога да контролирам денонощно изхвърлянето на боклук на сметището..Нямаме право на сметище, проблем не са биологичните отпадъци, проблем са строителните материали. Те се извозват от общината от контейнери..."
В село Синаговци се нуждаят от подобряване на инфраструктурата, очакванията са за тази година част от улиците да се асфалтират. Имат уверение, че почти 3 улици ще се асфалтират на първо време.
Селото е предпочитана дестинация за живеене, близостта му до града, природата и чистият въздух са привличат най-вече видинчани:
"Местни жители са 231 и още 34 с настоящ адрес, живеят си тук...Има тук много бизнесмени, много лекари.. Хората, които идват , търсят спокойствието, селото ни е китно, а с новия път, времето за пътуване ще бъде съкратено наполовина, хората търсят природата - чист въздух и природа. Има интерес към къщи в селото, но къщи не останаха. Имотите са по-скъпички при нас...."
В село Синаговци има няколко чешми, строени в миналото и от които местните хора и не само местните си наливат вода за пиене, нещо напълно безплатно, и нещо много ценно, което имат хората тук.
Кметският наместник Марио Симовонян има амбицията селото да е чисто и спретнато. По негова инициатива са направени кошчета за боклук и за фасове, той самият смята, че добрият личен пример е много важен и е заразителен.
Преди време хората събират средства за ремонта на църковния храм „Св. Св. Константин и Елена“, по-точно за наклонената камбанария, но все още не е направен ремонт. В лошо състояние е и покривът на читалището, добавя Марио Симовонян:
"Читалището ни е в изключително лошо състояние, покривът тече отвсякъде, тече върху книги, които са безценни, ние сме затрупани с книги, а водата ги унищожана. Ремонтът ни е належащ, това е проблем от много години. Покривът е в трагично състояние, нищо не се прави.."
Кметският наместник е човекът, който трябва всичко да знае и винаги да е на разположение, да работи за общото благо на хората в селото, смята Марио Симовонян:
"Хората ме търсят за ежедневни болежки, всичко се свежда до пари, нямат средства да живеят един нормален живот. Търсят ме за различни административни неща, а в личен план - по-скоро да ми се оплачат. ..Отговарям им по-скоро като дипломат..Искаме някой друг да ни направи хубавото, което ни се иска, а когато някой направи нещо хубаво, то е заразително...Ако тръгна да почиствам, винаги ще се намери някой да помогне....."
За живота си в Синаговци хората споделиха пред Николай Хараламбов:
"Животът в Синаговци запада, наблюдава се обезлюдяване, има само пенсионери, има библиотека, която е много добра, пълно е с книги хубави...Съборът ни е на Свети Константин и Елена и не се променя празника...Транспорт има, нямаме проблеми...Много хора се притесняват от новия скоростен път, ще има не само шум, но и замърсяване ...Водата ни е хубава, изворна е водата...Имаме нужда да се отпуснат по програма хора, които да поддържат селото..Защото селото ни е в безобразен вид, да се окоси, да се чисти..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..