"Така се случва в слабите държави. Държави, които са място на среща на различни противоположни интереси. В България има две големи групи население в политически смисъл. Едните повече клоним на Запад, към свободата и демокрацията, към частната собственост, към това, което неправилно се нарича капитализъм. Общо взето - към свободата. Другите клонят повече към държавната хранило-поилка, към това друг да се грижи за теб. Това са хората, които обичат диктатурата, защото диктатурата дава нещо като сигурност. Покойният писател Георги Марков беше казал, че блатото е удобно за дребни риби. Покойният Тодор Живков беше казал, че свободата, свободният пазар, е мястото за акулите. Това е големият въпрос: какво искаме да бъдем българите, дали акули или дребни риби. Това ни разделя. От едната страна на сегашната война има диктатура - това е Русия. Ако Русия обещава въобще нещо, това е, че гражданите няма да се грижат за себе си сами, а ще има голям батко, който да мисли вместо тях. Това се харесва на една част от нашето население, за съжаление. Другата страна в тази война е именно демокрацията, свободата, свободното море, мястото за акули и китове, за голямата фауна. Въпросът е, ние какво искаме".
Радио ВИДИН: Преди дни прочетох думи на Захари Карабашлиев, който казва, че няма малки държави, а малки държавници. Поводът беше изказването на външния ни министър Генчовска, че сме малка държава. Аз не смятам, че това твърдение отговаря съвсем на истината.
"Нито един министър на нито една държава в света, без значение колко е нейната площ, население и БВП, не може да каже такова нещо и после да продължи да бъде министър. Няма такова нещо като малка държава на света, ако ще да е Лихтенщайн или Андора. Това нещо коя държава е малка и коя е голяма е типичен руски израз с цел всяване на неувереност у техните руски партньори, съюзници, приятели и понякога противници. Никой не може да каже на никого дали държавата му е голяма или малка. Има един свещен принцип от XVII век, нарича се Вестфалски принцип - всеки суверенитет и всяка независимост струват еднакво. Няма значение гигантска империя или регионална дребна сила. Няма малки държави. Това, което г-жа Генчовска си позволи да каже, беше изключителен гаф. Тази дама трябва веднага да си подаде оставката. Нейното изказване беше шокиращо и възмутително. Отделно стои един въпрос, че страшно много от хората, които се връзват на приказките за малката държава, т.е на приказките за неангажиране в сегашния конфликт, голяма част от тези хора страдат от вътрешно противоречие. Едновременно според тях, понеже са големи патриоти, България е много велика държава, има култура, цивилизация, християнство, кирилица и гигантски богатства, които биват краднати от нас. България въобще в очите на тези хора едновременно е много голяма държава и много малка държава. Едновременно за тях е империята на Симеон Велики, на Крум и Омуртаг, на Иван Асен II, но в същото време е и малка държава, особено когато трябва да се направи нещо решително във външнополитически план. Тогава се превръщаме в малка държава. Тези хора трябва да си решат вътрешния когнитивен дисонанс".
Радио ВИДИН: В социалните мрежи изразявате недоволство към сегашното управление. Видях написаното от Вас относно призива на премиера Петков за дарителската кампания.
"Нашият министър-председател каза "Хайде всеки да дари по една заплата за въоръжаване на Украйна". Това е опит за измиване на ръцете. Той ни казва "тези, които искат да подарят оръжие, нека го направят със собствени средства". Този призив е безсмислен, защото някои хора вече го правят. Да си спомним едно нещо: нито една държава по света, малка или не, не разполага със собствени пари. Държавата, структурата, управлението, служи на гражданите. Парите в държавната хазна са пари на гражданите. Това са наши пари. Кирил Петков не разполага в хазната с нито една своя стотинка. Тези пари са на мнозинството от българския народ, което е съставило чрез избори сегашното правителство. Парите не са на Петков, той не може да казва на хората да даряват щом искат Украйна да е въоръжена. Голямата част от българското население иска страната да бъде западна - да върви към ЕС, НАТО, към солидарност с Украйна, която води война за своята независимост и защитава всички, включително България. Кирил Петков по-добре да прочете няколко резултата от сериозни социологически проучвания, а след това да се погрижи НС да приеме законопроект или решение, не че не може и само с решение на правителството, да се прати оръжие на Украйна. Не веднъж, не символично, ако може много пъти. Не просто да се продава оръжие чрез трети страни, а да се дари. Повечето държави вече го правят. Такава е и волята на българския народ, който извади Кирил Петков от неговата анонимност. Петков в момента е един самозабравил се разпоредител, който забравя, че неговата функция не е да казва кои пари за какво да отиват, а да изпълнява волята на суверена".
Радио ВИДИН: Кирил Петков има ли политическо бъдеще?
"Надявам се, че не. След като министър-председателят казва "дарете по една заплата", т.е обижда населението, а знаем, че част от това население е бедно - заради ниски доходи, държани нарочно ниски, т.е не може да дари заплата и пенсия, понеже знаем колко възрастни хора има в страната, след като външният министър на същия г-н Петков си позволява да каже, че сме малка държава - нещо, което е немислимо, невъзможно, просто гадно, а министърът на културата си позволява да се явява в ентусиазирано състояние публично и да говори нелепи неща по време на война, която утре може да стане световна - значи това правителство е неподходящо. Съжалявам, че трябва да го кажа. Аз имам много лошо отношение към ГЕРБ и корупцията, която ГЕРБ представлява, но сегашното правителство е още по-лошо даже и от тях".
Радио ВИДИН: Аз лично смятам, че е откровен гаф, може и да греша, делегация да отиде до Украйна, за да провери на място ситуацията с войната.
Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..
Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в..
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...