Част от покрива на читалището в село Търнак, община Бяла Слатина, ще бъде ремонтиран. С европейски средства и дарения са събрани 20 000 лв. Сумата ще бъде използвана, за да бъде възстановен покрива на театралния салон към читалището, който в момента е в много лошо състояние, обясни за Радио ВИДИН Теменужка Недкова секретар на НЧ "Васил Левски 1899":
"Парите ги събираме чрез дарителска сметка и отделно при нас в читалището, такива частни дарители, пак с по-малки суми... Не е малка сумата. Значи, създаде се една неформална група "Младите за Търнак", с която кандидатствахме по европейски програми, от там също получихме известна сума... Основно ремонта ще бъде на театралния салон, частичен ремонт на покрива. Таванът в салона, който е много зле в момента. Това, което виждам всеки ден пропада, не е достъпно, помещението е призрачно... Ще се подменят там греди, има плоскости, които са върху тавана. Целта на ремонта е да си обособим пак салона да бъде достъпен за мероприятия за тържества, защото няма къде другаде. Много трудно работим в тези условия, съобразяваме се с атмосферните условия навън и провеждаме тържествата на открито. Имаме един малък салон, обособен пак за всеки случай, но и той не е пригоден за мероприятия".
Освен по покрива се планират и други ремонти на читалището, допълни Теменужка Недкова:
"След това планираме пак ремонт на музейна сбирка- имаме обособена в читалището. 2019 г. правихме ремонт по една програма и пак заради недостиг на средства не можахме да оправим тавана над помещението. Пак се получи теч, получи се пропадане. От там водата, която се изля върху пода и той се съсипа. И въобще сега и това помещение е необитаемо. Планираме ремонт на малкия салон, който ви споменах, че използваме за тържества. Общо взето, цялата сграда плаче за ремонт."
Ремонтните дейности в Търнак се очаква да започнат в най-скоро време.
Днес в рубриката "Похвали се, оплачи се" ще ви разкажем една история за доброто дело. Тя е за Радослав Рачев от Видин , който се занимава с декоративни бои и мазилки. Мъжът дари 315 лева, които е получил като заместник-председател на Секционна избирателна комисия в село Макреш на последните избори, на детското отделение на МБАЛ “Света Петка“ в..
Джо Долaн е може би най-успешният ирландски певец, който четири десетилетия присъства с песните си в топ 10 на музикалните класации. Той добива световна популярност през 1969 година, когато застава начело на класациите в 14 страни по света с песента си "Make Me An Island". Джо става много популярен в Ирландия и сред ирландските емигранти в други..
Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..
Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов. Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...