Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 години Русенски университет във Видин

Христо Белоев: Нашата огромна роля - подобряване на демографията и икономиката на региона

Филиалът на Русенския университет във Видин
Снимка: Радио ВИДИН



Днес се навършват 5 години от създаването на филиала на Русенския университет във ВидинИдеята за създаване му е още от 2012 година, когато с решение на Академичния съвет са определени професионалните направления, в които ще се обучават студенти. През 2016 година с подписването на Меморандум между управителите на областите по поречието на Дунав започва активната работа по създаването на филиала. С инициатива от Областната и Общинската администрации във Видин, с подкрепата на народните представители и бизнеса от региона и след интензивна кореспонденция с Министерството на образованието и науката, на 3 май 2017 година, с постановление на Министерския съвет структурата е факт. 

Всички ние си подадохме ръка, за да можем да предприемем действия по акредитация, спомня си академик Христо Белоев, ректор на Русенския университет: 


"Акредитацията изискваше много ясно очертаване на профила на региона, на необходимостта на кадри. Точно какви кадри с висше образование трябва да бъдат подготвени от 52 специалности бакалавърски, които обучава Русенския университет, трябваше да изберем няколко. На първо време те бяха 5 специалности, по които да започне обучението във Видин и да подготвим акредитацията. Разбира се ние имахме една икономическа специалност, имахме няколко инженерни специалности и впоследствие, след като вече започна работа на филиала - една педагогическа специалност, сега са общо 6 специалности във филиала ни във Видин. Ако трябва да определим защо го направихме това във Видин, тъй като към Русенския университет имаше доста предложения и натиск бих казал - от Враца, от Монтана. Но във Видин ни е много по-лесно да мултиплицираме резултатите, които има Русенския университет, тъй като Русе е на Дунава и граничен град, същото е и Видин. И опитът, който имаме с нашите румънски партньори, много лесно може да бъде използван и мултиплициран именно и в този регион."


Във видинския край може да се развие трансгранично сътрудничество не само с Видин, но и със Сърбия, допълни академик Белоев: 


"Именно в тази посока ние заложихме и в момента работим доста активно, за да го реализираме. Но другото по-важно, което е, идеята да подпомогнем всички местни структури и месния бизнес с подготовка на кадри, да можем на младите хора, да им дадем възможност да учат в определени специалности, да остават във Видин. Там да създават своите семейства и след това, това да може по някакъв начин да се отрази на демографското състояние на региона, т.е. ако можем да направим така, че да подобрим демографската картина, вместо да намаляват хората във видинския край - те да се увеличават и именно тук виждаме нашата огромна роля - подобряване на демографията, подобряване на икономиката на региона, оставане на повече млади хора във видинския край... Струва ми се, че можем да отчетем добри резултати в края на тези 5 години, които изминаха. Ние имаме вече два випуска, които се реализираха. Ежегоден прием от 150 студенти на година, което прави общо във филиала да се обучават близо 600 студенти. Започнахме обучение и освен в бакалавърските програми, шестте специалности, които имаме и в магистърски курсове, нещо което разширява периметъра и дава нови възможности."


Каквото пожелае бизнеса ние ще отреагираме своевременно с подготовка на съответните кадри. Готови сме да спираме някои кадри и да започваме обучение по нови специалности, допълни акад. Христо Белоев.


Татяна Маразова е от Слънчев бряг и е семейна. Избира да продължи образованието си в Русенския университет във Видин със специалност "Индустриален мениджмънт". Остава ѝ последна година, като в момента подготвя дипломната си работа. 


"Аз не съм от града, не съм от Видин. Тук съм по любов, съпругът ми е от тук. Когато се преместих да живея тук при него, търсих нещо, с което хем да запълня времето си като цяло, и то да го запълня качествено, и хем да бъде в помощ за семейния бизнес. И точно тази възможност ми даде въпросният Русенски университет. Мисля, че ние сме вторите, които ще завършат тази година... Тогава, когато аз дойдох в града за първи път беше отворил университета... Редовното обучение - когато те идваха беше много готино, защото самите преподаватели са много свежи, много положително настроени заредени и с любопитство към нас. Много отворени към нас, даващи ни много знания. Можеше по всяко едно време да се обърнеш към тях, лекциите бяха страхотни. Всичко много леко, бяха се подготвили материала да бъде много лесно смилаем и разбираем за нас."


Мария Борисова е родом от Видин и много харесва града. Именно това е една от причините тя да се ориентира към Русенския университет: 


"Още когато завърших училище бях решила, че ще си остана тук. Това беше една перспектива за мен, която всъщност беше добре, хем да мога да си остана в родния град, хем да мога да завърша висшето си образование. Записах български език и история, тя е педагогическа специалност, с която след това ще мога да продължа работата си съответно в училища, детски градини също така и в сферата на историята - музеи също. Като цяло харесвам история и българския език също и поради тази причина се спрях на тази специалност... Сега ще завърша 3-та година съответно следващия месец и започвам 4-та през септември за последно."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10