Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 години Русенски университет във Видин

Христо Белоев: Нашата огромна роля - подобряване на демографията и икономиката на региона

Филиалът на Русенския университет във Видин
Снимка: Радио ВИДИН



Днес се навършват 5 години от създаването на филиала на Русенския университет във ВидинИдеята за създаване му е още от 2012 година, когато с решение на Академичния съвет са определени професионалните направления, в които ще се обучават студенти. През 2016 година с подписването на Меморандум между управителите на областите по поречието на Дунав започва активната работа по създаването на филиала. С инициатива от Областната и Общинската администрации във Видин, с подкрепата на народните представители и бизнеса от региона и след интензивна кореспонденция с Министерството на образованието и науката, на 3 май 2017 година, с постановление на Министерския съвет структурата е факт. 

Всички ние си подадохме ръка, за да можем да предприемем действия по акредитация, спомня си академик Христо Белоев, ректор на Русенския университет: 


"Акредитацията изискваше много ясно очертаване на профила на региона, на необходимостта на кадри. Точно какви кадри с висше образование трябва да бъдат подготвени от 52 специалности бакалавърски, които обучава Русенския университет, трябваше да изберем няколко. На първо време те бяха 5 специалности, по които да започне обучението във Видин и да подготвим акредитацията. Разбира се ние имахме една икономическа специалност, имахме няколко инженерни специалности и впоследствие, след като вече започна работа на филиала - една педагогическа специалност, сега са общо 6 специалности във филиала ни във Видин. Ако трябва да определим защо го направихме това във Видин, тъй като към Русенския университет имаше доста предложения и натиск бих казал - от Враца, от Монтана. Но във Видин ни е много по-лесно да мултиплицираме резултатите, които има Русенския университет, тъй като Русе е на Дунава и граничен град, същото е и Видин. И опитът, който имаме с нашите румънски партньори, много лесно може да бъде използван и мултиплициран именно и в този регион."


Във видинския край може да се развие трансгранично сътрудничество не само с Видин, но и със Сърбия, допълни академик Белоев: 


"Именно в тази посока ние заложихме и в момента работим доста активно, за да го реализираме. Но другото по-важно, което е, идеята да подпомогнем всички местни структури и месния бизнес с подготовка на кадри, да можем на младите хора, да им дадем възможност да учат в определени специалности, да остават във Видин. Там да създават своите семейства и след това, това да може по някакъв начин да се отрази на демографското състояние на региона, т.е. ако можем да направим така, че да подобрим демографската картина, вместо да намаляват хората във видинския край - те да се увеличават и именно тук виждаме нашата огромна роля - подобряване на демографията, подобряване на икономиката на региона, оставане на повече млади хора във видинския край... Струва ми се, че можем да отчетем добри резултати в края на тези 5 години, които изминаха. Ние имаме вече два випуска, които се реализираха. Ежегоден прием от 150 студенти на година, което прави общо във филиала да се обучават близо 600 студенти. Започнахме обучение и освен в бакалавърските програми, шестте специалности, които имаме и в магистърски курсове, нещо което разширява периметъра и дава нови възможности."


Каквото пожелае бизнеса ние ще отреагираме своевременно с подготовка на съответните кадри. Готови сме да спираме някои кадри и да започваме обучение по нови специалности, допълни акад. Христо Белоев.


Татяна Маразова е от Слънчев бряг и е семейна. Избира да продължи образованието си в Русенския университет във Видин със специалност "Индустриален мениджмънт". Остава ѝ последна година, като в момента подготвя дипломната си работа. 


"Аз не съм от града, не съм от Видин. Тук съм по любов, съпругът ми е от тук. Когато се преместих да живея тук при него, търсих нещо, с което хем да запълня времето си като цяло, и то да го запълня качествено, и хем да бъде в помощ за семейния бизнес. И точно тази възможност ми даде въпросният Русенски университет. Мисля, че ние сме вторите, които ще завършат тази година... Тогава, когато аз дойдох в града за първи път беше отворил университета... Редовното обучение - когато те идваха беше много готино, защото самите преподаватели са много свежи, много положително настроени заредени и с любопитство към нас. Много отворени към нас, даващи ни много знания. Можеше по всяко едно време да се обърнеш към тях, лекциите бяха страхотни. Всичко много леко, бяха се подготвили материала да бъде много лесно смилаем и разбираем за нас."


Мария Борисова е родом от Видин и много харесва града. Именно това е една от причините тя да се ориентира към Русенския университет: 


"Още когато завърших училище бях решила, че ще си остана тук. Това беше една перспектива за мен, която всъщност беше добре, хем да мога да си остана в родния град, хем да мога да завърша висшето си образование. Записах български език и история, тя е педагогическа специалност, с която след това ще мога да продължа работата си съответно в училища, детски градини също така и в сферата на историята - музеи също. Като цяло харесвам история и българския език също и поради тази причина се спрях на тази специалност... Сега ще завърша 3-та година съответно следващия месец и започвам 4-та през септември за последно."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05