Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки пети българин живее под линията на бедността- оценява ли се достойно трудът ни?

3
Снимка: Радио Видин

През 2021 година линията на бедност е 504 лева, което е около 16 лв. дневно за един човек от домакинство. Под този праг с около 11 лв. дневно се оказва всеки пети българин, показват данни от Националния статистически институт. В областите Видин и Монтана хората живеят най- бедно, където 1 човек разполага с между 340-350 лв. средно месечно или това са с под 12 лв. на ден. За всеки един район се имат предвид редица фактори като семейството, в което се живее един човек, дали развива бизнес в сивия сектор, колко развита е икономиката на целия район. Линията на бедност за 2021 г. нараства спрямо 2020 г. в почти всички области, но има голяма разлика между заплащането в различните части на страната. Оценява ли се достойно трудът ни и защо всеки пети българин живее под линията на бедността? С най-голямо нарастване на линията на бедността са областите Монтана (355), Плевен (487), Шумен (502), Габрово (487), Разград (474) и Сливен (423). Това означава, че за да си позволяват това, което до момента са си позволявали хората, които живеят в тези области преди, днес вече са им необходими повече пари. В Северозападния и Северно- централния район средната брутна месечна заплата е под 1300 лв. Не е изненада, че най- високоплатен е Югозападния район, където е и столицата. Средната брутна заплата за месец е 1996 лв. Каква е линията на бедността в област Видин и какъв е ръстът на месечните доходи на хората от този регион- разговаряме с Цветан Цветков, началник отдел Видин към към Териториалното статистическо бюро Северозапад:

"Последното изследване на Националния статистически институт е свързано със статистиката на доходите и условията на живот. За област Видин за едно лице изчислената линия на бедност за 2021-ва година е към 4000 лева и за двама възрастни с две деца под 14 години тя е 8600 лева. Относителният дял на бедните спрямо тази линия на бедност за 2021-ва година за област Видин е 19%, при 22% общо за страната. Друг показател е неравенството при разпределението на доходите- 34% е той за област Видин. Относителният дял на бедните преди социалните трансфери за област Видин 41%, тоест около 41% от населението е под тази линия на бедност преди плащането на социалните трансфери. Когато се включат тези трансфери към които са и пенсиите и другите социални плащания към домакинствата в област Видин този процент е 26. Виждаме, че все пак социалните плащания оказват влияние върху доходите и съответно пада относителния дял на населението с включени социални трансфери.

Какъв е процентът на населението на територията на област Видин, живеещо в риск от бедност и социално изключване- това попитахме още Цветан Цветков, началник отдел Видин към към Териториалното статистическо бюро Северозапад:

"За 2021-ва година населението в област Видин в риск от бедност и социално изключване като брой е 31 500 души. Като процент от общото население за областта е 39%, при средно за страната около 30%. Имаме области като Благоевград, където този процент е около 24- 25% ... Основният показател за доходите традиционно като цяло за страната, не само за област Видин, са доходите от работна заплата, съответно доходи от пенсии, доходи от социални плащания, доходи от ренти наеми и трансфери, които се получават от чужбина. Това също е показател, които заема доста голям процент."- уточни Цветан Цветков.

Какъв е сигналът от изнесените данни на Националната статистика по отношение на линията на бедността в страната за 2021 година? Потърсихме за коментар Адриян Николов от Института по пазарна икономика:

"Като цяло виждам едни позитивни новини в това, което виждаме като изнесени данни за бедността и социалното включване за 2021-ва година. Има едно подобрение в повечето индикатори. Линията на бедност се движи нагоре и това е един от най- големите ръстове, които сме виждали. Трябва де си има предвид, че това е един период с доста сериозен ръст на заплатите след кризата през 2020 година, а и беше период с увеличаване на пенсионните плащания. Всичките тези ефекти тласкат нагоре и средния доход и медианата и съответно линията на бедност. Това, което е положително, обаче е, че въпреки голямото повишаване на линията на бедност, на практика малко по- малко хора остават под нея. Делът на бедните у нас на този етап прилича на този от 2018-та година, като разликата е с няколко процентни пункта. Като че ли по всички личи сме се върнали към ситуацията от преди кризата."

Оценява ли се достойно трудът на българите днес- това попитахме още Адриян Николов от Института по пазарна икономика:

"Трябва да имаме предвид, че ние сме страната с едно от най- големите подоходни неравенства в ЕС и това, което виждаме е, че социалната система е една от най- неадекватните при редуцирането на тези неравенства. Ние виждаме една много голяма ножица между неравенствата преди и след социалните трансфери. Доколко се оценява адекватно труда ни, много трудно можем да кажем, тъй като такъв анализ трябва да се прави дори на ниво отделна фирма, тоест да говорим за икономиката като цяло, като че ли не е много адекватно. Много трудно можем да сравняваме труда на един ИТ специалист от София и да речем шивачка от Благоевград. Икономиката е много пъстра и много шарена и най- вероятно в някои сектори има подценяване на производителността и след това на добавената стойност на труда. В други сектори пък има надценяване."- обясни Адриян Николов.

Попитахме видинчани как гледат на факта, че Видин отново е най- бедният град в страната с най- ниска линия на бедност.

"Заслужили сме си го. Всички предприятия разрушихме със стачки и това е причината да сме бедни. Всичко зависи от икономиката и от глада. Не разчитам на пари от чужбина, аз разчитам на пенсия- нищожни са пенсиите и няма да се оправим скоро ... Видин се обезлюди и няма предприятия, няма с какво да се препитават хората. Икономически сме много зле. Заплатите ни са ниски, най- ниските в България. не виждам изход, младите хора заминават и никой не остава в града ... Политиците и Европа са виновни за това положение. Европа като цяло съсипа България."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45