Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 22 години Веселин Гоцов започва със стадо от десетина кози

С упоритост и позитивизъм- над 20 сезона в редиците на овцевъдите

Снимка: Радио ВИДИН


Овцевъдството е сред чувствителните браншове у нас. Наскоро съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев съобщи, че само за един сезон поголовието е намаляло с 30 хиляди бройки. На фона на тази информация, един млад и амбициозен човек от монтанското село Безденица всяка година увеличава животните. Дни преди празника на овцевъдите- Гергьовден, потърсих отново Веселин Гоцов, за да каже как успява да се задържи над 20 сезона. В сутрешните часове го намирам във фермата, където дои. 

450 бройки е стадото на Веселин Гоцов- отглежда основно реплянска порода. Има и двайсетина козички- за разкош. Посреща празника с позитивизъм и смята, че той е в основата на успеха. Каквито и да са трудностите, човек трябва да е гъвкав, казва той, да съобразява производството и породите с условията, при които отглежда животните си:

"Имам наблюдение върху колеги, които не си подбират правилно нито породата, спрямо района, в който живеят... Голяма част от тях се държат като началници- искат повече работна ръка, а по-малко да участват в процеса на отглеждане на животните- оттам идват и икономическите проблеми за тях... Ние, българите, обичаме да се оплакваме, все някой друг да ни е виновен, основната причина е в нас самите. Каквито и да са трудностите, каквито и спънки да произлизат от некомпетентност на тези, които управляват сектора, човек трябва да бъде гъвкав... Например, колега, фермата му е в балканския район, иска да отглежда високо млечни животни, да кажем, порода Асаф... Да, но тази порода не е предназначена за такъв район, за по-сурови условия. Това са културни, високопродуктивни животни, които се отглеждат с доста фураж, с механизирано доене... Те искат това, но не са в подходящия район- оттук идват и бедите... Едно е да си любител и да гледаш някаква порода просто за кеф, друго е, когато правиш някакво производство- трябва да си го съобразил, за да можеш да спечелиш, защото, в крайна сметка, развиваш някаква дейност за поминък, за заплата на работници... За да има фатален резултат накрая, много неща не са съобразени по веригата..." 

Голяма част от животновъдите разпродават стадата си, защото не издържат на високите цени на фуражите. Това не е проблем за Веселин Гоцов. Заради меката зима дори е успял да спести от храната, защото стадото му е било на паша. Няма проблем нито с изкупуването на млякото, нито с изкупуването на агнетата, дори страда, когато преди празници не успява да задоволи търсенето. И може би е единственият, който казва, че субсидиите му стигат: 

"Българинът обича да си мрънка..., а субсидиите са помощ... Дошли са по няколко пера за животните, ако пресметнем, с едно от перата съм си подсигурил фуража... "

Веселин не се оплаква от нищо, работи основно със семейството си, от две години не разчита на чужди работници и все още дои на ръце, въпреки, че има закупена доилна система. Признава, че животните го зареждат. За затваряне на цикъла все още не мисли, защото казва, че човек трябва и да си почива- доколкото животните му  позволят обаче. Над 20 сезона Веско е в редиците на овцевъдите и е убеден, че трудностите ги има, за да се преодоляват. Необходимо е добре да се планира всяко едно производство, а ако човек е позитивен, успехът е гарантиран. При него поне е така.... 

"Да посрещнем празника, да гледаме напред- не в краката си и всичко ще е наред"- пожела на колегите си Веселин Гоцов. Чуйте повече в звуковия файл. 


За всеки един, който е посял или ще засява, е важно какво ще е времето. През май ще има условия за слани, на места ще има и градушки. През третото десетдневие валежите ще са със стопанско значение. Чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова от метеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05