Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Лом преписаха Паисиевата история

Автор:
3
Снимка: БУЛФОТО

Ученици от всички ломски общински училища преписаха "История славянобългарска". Инициативата е инициирана от екипа на библиотеката при читалище "Постоянство" в Лом. В деня на библиотекаря - 11 май на официална церемония преписът ще бъде подарен на читалищната библиотека, каза за Радио Видин библиотекарят Кристина Илиева:


"2022 година е обявена за година на Паисий Хилендарски от ЮНЕСКО. Тази година България отбелязва и 300 години от рождението на Паисий Хилендарски, едно събитие, което провокира в екипа на библиотеката при читалище "Постоянство" идеята всички ломски общински училища да се включат в инициативата "Преписване на "История славянобългарска". В началото на март месец беше създадена организация - искам да отбележа, че идеята беше приета от директорите на общинските училища, от преподавателите по рисуване много сърцато - в началото на март месец, когато бяха раздадени между 10 и 16 страници на училище се започна и една такава ентусиазирана творческа преписваческа работа. Искам тук да отбележа, че например Професионалната гимназия по земеделие и храни успя да препише техния екземпляр за по-малко от два дни. Такъв ентусиазъм беше обхванал учениците, че те сами в рамките на два дни успяха да се справят с тази доста трудна задача. Формата, в който е направен нашият препис е формат А3. Първо, за да бъде малко по-лесно на децата при преписването и след това ние сме подготвили една дървена книга кутия, в която ще бъде съхранен преписа, направен от нашите ученици. С указания кое училище, кои ученици, кой е ръководителят на тези ученици за преписването - с една кратка бележка как е станало самото преписване. Тази символична история преписана на ръка от ломските ученици на 11 май ще бъде подарена на библиотеката  - в деня на равноапостолите Св. Св. Кирил и Методий и Деня на библиотекаря ще бъде подарена на библиотеката и ще стане част от фонда на нашата библиотека. На 11 май ние чакаме много гости, грамота ще получи всеки един от преписвачите... На нашето тържество ще има видео връзка с писателката Здравка Евтимова, която ще ги поздрави със стоицизма, куража, с търпението и усилията, които са положили. Тя е очарована от инициативата, и всъщност ще поздрави преписвачите и техните ръководители. Ще се спомене и третия, всъщност, полупрепис направен от поп Пунчо Куздин от село Мокреш, защото хората от Северозападна България трябва да знаят, че приносът на поп Пунчо Куздин към частичния препис на "История славянобългарска" е факт, с който ние можем само да се гордеем". 


В различните училища в инициативата са се включили различен брой ученици, като в училището в село Замфир се е включил само един ученик. Той е успял да препише страниците, отредени за училището, сам, каза още Кристина Илиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00