С Решение № 60188/10.05.2022 г. по наказателно дело № 852/2021 г. тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) оставя в сила решението по в.н.о.х.д. № 1213/2019 г. на Софийския апелативен съд (САС). Решението е окончателно.
Според тричленния състав на ВКС жалбата на частния обвинител е процесуално недопустима, а протестът е допустим, но неоснователен. Върховните съдии не приемат доводите за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, рефлектиращи върху правата на прокурора, с отказа за уважаване на негови доказателствени искания за назначаване на две допълнителни експертизи, както и неоснователно игнориране на заключението на седморна взриво-техническа експертиза. В мотивите пише: „Не всяко отклоняване на искане за събиране на доказателства от страна в процеса априори води до ограничаване на нейните права, а само това, което препятства установяването на съставомерни факти от предмета на доказване. В конкретната ситуация въззивният съд мотивирано и основателно е отказал да уважи претенцията на участващия в съдебното заседание прокурор, излагайки ясни аргументи, с които този състав се солидаризира.“. Всъщност прокурорът е депозирал искане за назначаване на една, а не както се твърди в протеста – две експертизи. Тя е отхвърлена от съда поради достатъчна попълненост на доказателствената маса по делото с релевантна информация, нестриктна свързаност на въпросите с обхвата на обвинението и даване на отговори в изготвени вече експертни заключения в рамките на обективните установености по делото.
Неудовлетворяеми са и претенциите на протестиращия прокурор, представляващи по своята същност декларации, за неоснователно игнориране от страна на въззивния съд на част от заключението на комплексната взриво-техническа експертиза поради несъгласие със заключението за констатирани редица пропуски в част „Технологична“ на инвестиционния проект на строежа на завод „Миджур“, изготвен от подсъдимия Митков през 2011 г. Според върховните съдии САС правилно е възприел, че афишираните от експертите пропуски в тази част на проекта, не се основават на ясни критерии, обективни данни по делото или на нормативни изисквания, а представляват тяхна професионална позиция, която не би могла да обвърже съда и то в ситуация, в която не се базира или не съответства на доказателства по делото. Подобно несъответствие е налице в заявеното от експертите, че коментираният проект не е съпътстван със задание, каквото всъщност действително е налице и е изготвено от възложилия проекта, както и в констатацията им, че Митков не притежава правоспособност да изготви тази част на проекта – издаденото удостоверение от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране му дава подобно право. „Именно поради това мотивирано и обосновано решаващият съд не е поставил в основата на своите фактически изводи коментираната част от експертизата, за разлика от останалата част, в която вещите лица са изследвали и причината за мощността на взрива, влиянието на различни фактори, без и те, както и в останалите експертизи по делото, да се ангажират с причината за възникване на взрива – въпрос от съществено значение за преценката на съставомерността на твърдяната от прокурора деятелност на подсъдимите Митков и Иванова“, пише в мотивите.
Както правилно е отбелязал апелативният съд, в обвинителния акт прокурорът не излага факти относно причината за възникване на взрива и съответно дали той произхожда от нечие действие или бездействие, за да бъде възможно изследване на въпроса налице ли е причинна връзка между дейността на подсъдимите Иванова и Митков и вредоносния резултат. Такава причина не би могла да бъде и описана, тъй като никой от експертите по делото не дава и не би могъл да даде отговор на този въпрос, въпреки детайлното изследване от тях на всички възможни обективно установими обстоятелства по делото. „Факт е, че всички присъстващи по време на експлозията на 01.10.2014 г. лица са загинали, а поради мощността на детонацията не са налице и останали предметни свидетелства след нея. Тези разсъждения идват да покажат както обективния подход на съда при третиране на този доказателствен способ, така и правилността на отказа му да назначи допълнителни задачи към експертите, тъй като всички търсени от прокурора отговори биха били единствено в сферата на хипотезите, на каквито не може да почива един съдебен акт“, категоричен е тричленният състав на ВКС.
В мотивите се казва още, че в атакуваното решение неколкократно съдът е упрекнал прокуратурата за действията ú по структуриране на обвинението и при описание на деятелността на всеки от подсъдимите в обвинителния акт, но изрично е посочил, че оправдателният характер на присъдата санира тези действия и не води до връщане на делото за ново разглеждане на съда, а още по-малко в досъдебната фаза на процеса, за да бъде дадена възможност на държавното обвинение да формулира коректно обвинения – такава възможност въззивният съд не притежава с изключение в неотносимата към настоящия случай ситуация, уредена в чл. 335, ал. 1 от НПК.
При извършената констатация за неналичие на пропуски в оценъчната и правоприлагаща дейност на въззивната инстанция, която да е довела до нарушение на материалния закон, както и допуснати съществени процесуални нарушения, рефлектирали върху правата на една от страните в процеса, съдебният състав на ВКС стои на позицията, че след задълбочена и внимателна преценка на наличната по делото доказателствена маса въззивният съд в атакувания съдебен акт основателно е потвърдил присъдата на първостепенния съд.
Днешният 3 юли е обявен за Международен ден без найлонови торбички. Отбелязва се от 2009 г. с подкрепата на Световното обединение за алтернативи на изгарянето (GAIA) и на европейската организация "Нулеви отпадъци Европа" (Zero Waste Europe), с цел да се повиши информираността за вредата от найлоновите торбички за околната среда и да се насърчат..
До края на този месец Центърът за спешна медицинска помощ във Видин ще се премести изцяло в сградата на Регионалната здравна инспекция в града, съобщи директорът на центъра д-р Станислав Поломски. Преди седмици се наложи там спешно да бъдат изведени медицинските екипи, заради нашествие на дървеници. На старото си място в сградата на болницата..
Полицията във Враца иззе пакетчета с канабис при проверка на лек автомобил след оперативно-следствени действия, съобщиха от МВР. Колата е била управляван от 27-годишен мъж от Враца с криминално досие. В него са пътували още четирима души, също с регистрирани криминални прояви. При обиска служителите на реда са открили 12 пакетчета,..
Днес, 3 юли, около 14:00 часа ще бъде възстановено движението по участъка от път I-1 между Мездра и Лютидол , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трасето, по което ще се пусне трафикът, е с дължина 13 км, и е модернизирано и разширено с по две ленти в посока. При реализацията на проекта са изградени нови участъци, които обхождат селата..
Ремонтират важна пътна отсечка от международен път Е 79 край Монтана. Реконструкцията е от разклона на село Долна Вереница до Смоляновци, участък с много катастрофи. Тежкотоварният трафик е пренасочен. Близо 30 километровата отсечка е с голяма концентрация на тежки пътно-транспортни произшествия. От Агенция „Пътна инфраструктура" е заложена за текущ..
Жители на село Кутово протестираха днес пред сградата на ВиК във Видин, за да изразят недоволството си във връзка с продължителното спиране на водата в няколко села от областта. Те поискаха обяснение за честите аварии и краен срок за тяхното отстраняване. Бившето летище край видинското село Иново е в списъка на имотите с отпаднала..
Голяма част от етикетите на стоките в хипермаркетите вече са подменени. Цената вече е посочена в евро и лева, а по закон двете стойности трябва да бъдат непосредствено една до друга и да са изписани с еднакъв шрифт. Наша анкета показва, че новите етикети не притесняват видинчани: "Не, нямаме проблем, защото долу е левът, а горе е еврото. Аз, когато..