Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преодоляване на хранителния дефицит при царевицата

Снимка: Радио ВИДИН

Грижите за младите растения са от значение за добивите при всички култури. Така е и при царевицата. В "Земята, която ни храни" съвети за технологичните решения за най-добро хранене, недопускане или бързо преодоляване на проблеми в развитието на царевицата дава Маргарита Костова - агроном по растителна защита и консултант по хранене на растенията.   

Вярно ли е, че ранните фази от развитието на царевицата са от ключово значение за формиране на максимален добив?
Ранните фази от развитието на царевицата са критични по отношение формиране на добива. И това е така, защото във фазите от 4 до 7-8 лист се залага добива и развитието в този период не трябва да е в стрес или в недостиг на хранителни вещества. Торенето трябва да е обмислено и комплексно. Обикновено се подава почвено азот, фосфор, калий, а микроелементите остават в недостиг. А царевицата има завишени потребности към някои от тях. Най-икономичният и ефективен начин за осигуряване на усвоими микроелементи е листното им приложение. Едно и също количество микроелементи, достигнало да растенията, е необходимо да се подаде десетки и стотици пъти повече чрез почвени торове, отколкото чрез листното им приложение.
Едно от най-важните условия за добро развитие и стабилен добив е още от старта да има изравнен посев, с добър тургур. Когато растенията са балансирано нахранени, здрави и със силен имунитет, те са много по-устойчиви към предстоящите неблагоприятни климатични условия. 
Може ли да посочим някои по-съществени проблеми в ранното развитие на царевицата и да дадем решения за преодоляването им?
Два са най-често срещаните проблеми в ранното развитие на царевицата: неравномерен старт и развитие, което може да причини до 20% загуби в добива на зърно; хранителни дефицити, дължащи се на преовлажняване и ниски почвени температури. 
Решението е стимулиране с комплексните листни торове Лактофол® Основен МАКС и Амино Експерт® ИМПУЛС. 
Уврежданията от рязко понижаване на температурите и пролетни слани могат да се преодолеят много успешно с аминокиселини. В такива случаи се прилага Амино Експерт® Баланс - продукт с много високо съдържание на усвоими аминокиселини (635 г в литър), като приложението трябва да бъде възможно най-скоро след повредата.
От полските култури царевицата е най-добър индикатор за недостиг на цинк. Още в начално развитие растенията имат завишена потребност от елемента. При неговата липса е характерно задържане на растежа и нарастването на междувъзлията, а някои растения напълно дегенерират и загиват. Нарушава се метаболизма на растенията (особено азотния обмен), което възпрепятства ефективното използване на внесените в почвата торове. Това се отразява отрицателно на формирането на репродуктивните органи и намалява добива.
Недостигът на цинк не винаги има видимо проявление в растенията, но винаги ощетява добива! 
Значи трябва да се подаде цинк на царевицата и така да се решат проблемите?
Когато листният тор съдържа само цинк, той задоволява тази нужда, но когато на царевицата се подаде пълния комплекс микроелементи (мед, манган, желязо, магнезий, бор), заедно с аминокиселини, органика и макроелементи, протичат полезни за добива процеси:
•Увеличава се активността на ензимите, отговарящи за метаболизма в растенията
•Кореновата система се развива правилно, активира се кореновата дейност и се поглъщат подадените чрез почвата торове.
•Ускорява се хлорофилния синтез и се повишава интензивността на фотосинтезата.
•Подобрява се цялостното развитие и растенията залагат по-висок добив, който в последствие се изхранва.
Какво се препоръчва за приложение в тези ранни фази на царевицата?
В практиката е доказано, че прилагането на многокомпонентни листни торове, съдържащи млечна киселина (Амино Експерт® Импулс, Лактофол Основен MAX, Лактофол Цинк) са изключително ефективни, когато се прилагат във фаза 5-7 лист:
- Активират функциите на корените, с което подобряват оползотворяването на фосфора и калия от почвата; 
- стмулират формирането на по-големи и плътни листа, засилват фотосинтезата;
- подпомагат образуването на повече адвентивни корени и заздравяват стъблата на растенията; 
подобряват водния режим на културата - листата на третираните растения запазват тургора си по-продължително време и в топлите часове на деня; 
- в случаи на стрес - градушки, проливни дъждове, ниски температури - бързо възстановяват растежа и развитието на увредените растения.
И в резултат от тези въздействия на листния биостимулатор се залага по-висок добив. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05