Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Виден Табаков и д-р Ганчо Цанов - още двама от емблематичните ученици на видинската гимназия

Снимка: Радио ВИДИН

Продължава съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин, в която ви представяме видни личности преподавали или учили в гимназията, във връзка със 140-тата годишнина от създаването му и ученици от гимназията подготвят и представят биографиите на знаменити ученици и учители на видинската гимназия. След серията бележити учители на гимназията продължаваме с нейни ученици, които са се превърнали в уважавани български учени. 

Този понеделник в рубриката "Памет нашенска" Калоян Чавдаров и Ради Асенов ще ни представят историкът д-р Ганчо Цанов и професорът по космическо инженерство Виден Табаков.

Д-р Ганчо Ценов завършва Видинската гимназия в средата на 80-те години на 19 век. Записва се в първия випуск на Висшето училище (дн. Софийския университет) със специалност история и го завършва, започва разказът си за него единайсетокласникът Ради Асенов:

"През 1896 г. той се завръща във Видин и кандидатства за учител в местната гимназия - нашето училище "Цар Симеон Велики". Приет е и става първият ни учител историк с висше образование. След няколко години напуска професия и заминава обратно за София. Назначен е на работа в Министерството на войната, отдел "Архиви". В края на 19-ти век е изпратен на специализация в Берлинския университет. В германската столица се запознава с бъдещата си съпругата. Почти веднага след запознанството им той се влюбва безумно в нея. Девойката решава да изпита любовта му. Тя и семейството ѝ се опасяват, че Ценов преследва единствено парите им. След известно време на ухажване, госпожицата се убеждава в искреността на намеренията му и отвръща на чувствата му. Те се женят по неправославен обред. Това показва готовността на българина да загърби част от патриархалните традиции в името на любовта. Ценов използва финансовите средства на семейството на съпругата си за своите проучвания. Утвърждава се като един от най-уважаваните историци на своето време. Получава специален достъп до архивите на Ватикана, какъвто само малцина имат. От 1907 г. до смъртта си се отдава на богата научна дейност. Написва 22 книги, от които 6 на немски език. Владее перфектно 5 говорими езика - български, руски, френски, немски и италиански и три мъртви - старогръцки, староеврейски и латински. Д-р Ценов се проявява и като патриот. Той желае да докаже древността на българите и, че ние имаме безспорно право върху земите, които населяваме. Създава тракийската хипотеза за произхода на българите. Тя се основава на тълкуване на Ценов на исторически извори от Ватикана и други европейски архивни хранилища. Хипотезата е отхвърлена от съвременната наука история като псевдонаучна и неистинна. Тя е показателна за родолюбието на създателя си, осмелил се да заяви, че българите сме най-старото балканско население".


За нашето училище е гордост, че такъв велик учен е възпитаник на нашето училище. Той е пример за нас - днешните ученици, завършва разказа си Ради Асенов.


Проф. Виден Табаков е един от най-успелите български учени, световно известен професор по космическо инженерство и инженерна механика, приятел на Нийл Армстронг, започва разказът си за него десетокласникът Калоян Чавдаров:

"Роден е 1919 г. в село Стакевци в семейство на заможен търговец. През 1938 завършва средното си образование във нашето училище с успех 4,74, равняващ се на много добър по тогавашната петобална система. В училището ни се пази неговото свидетелство за зрелост. След гимназията учи в Прага, после в Берлинската политехника с интерес към аерокосмическите изследвания и аеронавтика. Става доцент и сътрудничи на създателя първия в света самолет с турбореактивен двигател. Като асистент на "бащата" на американската ракетна техника Вернер фон Браун е участник в екипите, осигурили безопасността на полетите на ракетите "Сатурн 5" и космическите кораби "Аполо". Неговата особена заслуга е изнамирането на специален материал за нуждите на аеронавтиката, който да издържи на високата температура при изстрелване на космическата ракета. В процеса на работата си той се сближава изключително много с астронавта Нийл Армстронг, с когото стават близки приятели и колеги. Титлата "професор" получава в университета на Синсинати. Организира специално училище по космическо инженерство и дълги години е негов директор. През годините работи за военноморските сили на САЩ и за големи американски компании. Той е личност, твърдо убедена, че няма нищо невъзможно. Талант, скромност и постоянство го характеризират най-добре. Напълно е отдаден на своите ученици, за което свидетелстват многобройните му аспиранти. Като член на Американския институт по аеронавтика и астронавтика и на Американската асоциация на машинните инженери изнася лекции по целия свят. През 2014 е обявен за почетен професор на НАСА. През лятото на 2006 г. Виден посещава училището, с желанието да го разгледа. Директор Станев се запознава с него и го развежда из училището. Професор Табаков остава много щастлив от посещението си на скъпото за него училище. Нашето училище е било домакин на среща с докторанти на проф. Табаков, на срещата присъства и неговата наследничка Awateff Hamed, която е възхитена от гостоприемството на директора, учителите и учениците, помогнали с организацията на събитието. Кабинетът ни по физика носи неговото име. До смъртта си през 2015 година проф. Табаков проявява завидна работоспособност и научна активност."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25