Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В защита на един български учител

| обновено на 23.05.22 в 17:37
Снимка: Радио ВИДИН


Броени часове след като Радио ВИДИН публикува новината за инцидента с ударения ученик в Математическата гимназия във Видин инж. Ивайло Дичев написа имейл до нас. Работещият като трафик инженер за голяма американска компания мъж преди години е бил ученик на преподавателя Валери Цветков и се обърна към нас, за да подкрепи своя учителГосподин Цветков е велик човек, пише Дичев, когото потърсихме за телефонен разговор:

"Той ни накара да заобичаме математиката. Знаете, дисциплината не е най-харесваната от всички ученици, но човекът даде всичко от себе си и успя да направи математиката интересна. Впоследствие много от нас продължихме в реномирани учебни заведения в България, а в момента се занимаваме с инженерни дейности, работим на инженерни позиции. Това не би могло да стане, ако ние нямахме добра основа и добра подготовка".

Ивайло написал мейла, защото се почувствал зле, когато разбрал за случилото се:

"По никакъв начин не ми стана хубаво, особено след като знам човекът какъв е в действителност и какво му е коствало през годините да ни обучи, да ни изтърпи. В крайна сметка сме били деца, не светци, човекът винаги търпеливо подхождаше с разбиране...  Никога не си е позволявал да се държи по такъв начин, когато ни е преподавал. Не ми го побира главата. Никога не сме го виждали в такава светлина. Човекът е усмихнат, лъчезарен. Това не му е нормалното състояние".

Дичев посочва, че учителят винаги е проявявал индивидуален подход към всеки ученик.
"Контролните бяха с отделна задача за всеки. Дори преди толкова години, когато принтери и скенери не бяха разпространени, той подготвяше за всеки отделна задача. Представете си колко време му е коствало да подготви, след това да провери. Не мисля, че това би го направили човек, който не се интересува от учениците си".

Бившият възпитаник на Математическата гимназия потвърди подкрепата си за своя бивш учител:

"Просто да не обръща внимание на това, което ще се изпише по негов адрес. Знам, че няма да е лесно, но всички го подкрепяме. В Интернет не видях мнение на хора, които да го упрекват. Всички са с него".

След публикуването на новината за инцидента на страницата на Радио Видин във Фейсбук тя бе коментирана от стотици и болшинството от коментарите са в подкрепа на учителя, което ни провокира да си зададем въпроса - учителят или ученикът е жертва в случая? Защото обикновено говорим за ученици, подложени на тормоз от свои съученици, но има една тиха агресия и тормоз, за които не се споменава - тази от ученик към учител. Моделът "Парите следват ученика" направи учениците недосегаеми и често учителите са подложени на унизително отношение, срещу което нямат реални полезни ходове, освен, може би, търпението, което понякога се изчерпва и складираната с години горчивина се излива. 

Агресията в училище обикновено става важна обществена тема единствено след случаи, които са публично отразявани. Когато се говори за агресия, фокусът е основно върху санкциите, но без да се коментират нейните първопричини и как тя да бъде предотвратена, каза Юлия Найденова, училищен психолог на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин:

"Във всяко едно училище има разписана процедура, според която се действа в такива ситуации. Изслушват се двете страни, спрямо процедурите се действа. Всеки един случай е различен. За същността е твърде повърхностно да се каже "това и това" е причината. Този проблем е наболял, все по-често се случва във все повече училища. Ако трябва да разсъждаваме от психологически гледна точка, корените на проблема започват може би от съвсем ранното развитие на ученика/детето и как родителите стоят като авторитети за него, каква е неговата привързаност, каква ценностна система изгражда, за да се стигне до онзи момент, който прекрачва границата на уважение спрямо възрастния.

Никой няма да право да посяга физически и вербално, да обижда и да вика, обясни закона още тя.

"Често разговарям с нашите учители на тази тема. Наистина има много трудности относно мотивирането, относно задържането на вниманието, запазването на интереса към конкретен урок. Често сме си говорили какви може да са причините, какво се случва със съвременните деца, какъв е проблемът. Аз не мисля, че проблемът е в едните или другите. Получава се така, че съвременните деца са по-различни от ние, които сме били като ученици. Може би подходът на нашите педагози има нужда от адаптация спрямо тези промени".

Как може да се процедира срещу агресията в училище?

"Аз мисля, че от няколко години образователната система е започнала стъпки. Има доста промени в справянето с такива проблемни ситуации. Училището стои вече не само като институция, която да дава знания, но се вкарва и постепенно елемент на подкрепяща към развитието на учениците. Мога да визирам Механизма за приобщаващо образование. Много училища вече развиват клубове по интереси. Стъпките са много, но ще дадат резултат".

За да бъде прекъснат порочния кръг на насилие, се изисква екипна работа от страна на училищния психолог и тази на педагозите, както и да е налице съдействие от страна на родителите.

Припомняме, че случаят от ППМГ Видин се оказа "режисиран": учениците са провокирали учителя, за да си направят шоу. Шоу, което излезе доста солено на един от най-обичаните преподаватели. И изобщо не беше смешно.

Повече - в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00