Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Мездренско честват подвига на Ботевите четници

Снимка: Радио Видин, архив

Тази седмица в община Мездра ще бъдат отбелязани събития, свързани с част от Ботевите четници, които след битката на Вола се отправят към река Искър.    
                                                                                                         
На 2 юни от 20.30 часа в село Люти брод ще се проведе тържество- художествена програма, тържествена проверка и заря.  
                                       
На 3 юни в местността Рашов дол до селото ще бъде отбелязана 146-годишнината от подвига на Христо Ботев и гибелта в местността на 12 четници, предвождани от Георги Апостолов и двете овчарчета Герго и Петко, след люта битка с черкезите. Само двама от четниците успели да излязат от зловещия капан и да се спасят.

На 4 юни събитията ще се пренесат в село Зверино, където около четиридесет-петдесет души четници, предвождани от Войновски, заедно с Никола Обретенов, се запътили на юг с цел да преминат река Искър към Балкана. Пристигнали в Зверино, били нахранени и подпомогнати да преминат Искъра, който по това време бил доста пълноводен. В 10.00 часа на основно ремонтирания площад „4 юни” ще бъде открит Пети национален фолклорен фестивал ”Змей Горянин”, в 13.00 часа ще има възстановка на посрещането на Ботевите четници и след това фестивална програма с участието и на Илия Луков.

Вечерта от 21.00 часа при храм „Свети Димитър” ще има водосвет, тържествено слово, рецитал и възстановка на преминаването на Ботевите четници през река Искър.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Училище в Мездра е с нов облик

Вторият етап от проекта „Обичам моето училище“ в ОУ „Христо Ботев“ – Мездра вече е реализиран. Класните стаи и коридорите на най-старото училище в града бяха обновени с цветни фототапети, които внасят живот, вдъхновение и позитивна атмосфера в учебната среда. Ръководството на училището изрази благодарност към екипа, учителите и учениците,..

публикувано на 20.08.25 в 11:20

Чипровски автор издава две нови книги

Две нови книги на писателя от Чипровци Георги Костодинов ще излязат от печат до края на месеца. Едната е с любовна лирика и се нарича "Гримирана любов", а другата "Чипровски вкусни гозби".  "Книгата се казва "Гримирана любов". Това са стихове, писани миналата година... Това е една равносметка на всичко, което съм преживял... Другата книга се..

публикувано на 20.08.25 в 10:45

Полицията във Видин задържа шофьор и пътници при проверка за наркотици

26-годишен мъж от гр. Видин, управлявал лек автомобил, чужда собственост, под въздействието на наркотично вещество , е бил задържан вчера в полицейския арест, съобщават от полицията. На 20 август на бул. “Понония“ в областния град, униформени спрели за проверка кола, в която пътували трима души. При тестване с техническо средство пробата на шофьора..

публикувано на 20.08.25 в 09:42

Традиционният кулски панаир събра хиляди посетители от страната и чужбина

Приключи 108-то издание на традиционния панаир в Кула. Той бе открит официално на 14-август и продължи шест дни. Събитието има 108-годишна история и се превръща в едно от най- очакваните не само от местните хора. То се радва на посетители и гости от цяла България и от съседните области на Сърбия. Кмета на община Кула откри панаирните дни на открита..

публикувано на 20.08.25 в 08:45

Увеличават се безработните във Враца

Ръст на регистрираните безработни отчетоха от Бюрото по труда във Враца. В края на месец юли хората без препитание са 1 525, което е с 98 повече от юни и ръст с 10 души в сравнение с юли 2024-а. Изразено в проценти това е увеличение с 0,34%, а от трудовата борса отчетоха ниво от 4,25 на сто за общината. В съседния Криводол на борсата са 17,26 процента..

публикувано на 20.08.25 в 08:12

Снимката на 19 август 2025 година

Със символична "първа копка" днес започна обновяването на ул. "Цар Иван Асен ll" във Видин.  Улицата ще бъде напълно ремонтирана в участъка от околовръстния път до бул. "Панония". Пътният участък ще бъде един от главните входове и подходи към града, коментира по време на официалната церемония Румен Лилов, заместник-кмет на Община Видин по устройство на..

публикувано на 19.08.25 в 18:00

Кула чества своя празник

В  Кула  отбелязаха празника на града. По традиция, честването започна с празничен водосвет за здраве, отслужен от  Видинския митрополит Пахомий  в съслужение с архиерейския наместник на Кулска духовна околия отец Илия.  Програмата продължи с откриване на тържественото заседание на Общинския съвет. Равносметка за развитието на Община Кула направи..

публикувано на 19.08.25 в 17:00