Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доказано е, че е пръскано със забранен препарат - по обяд, по време на цъфтеж

Пчелари от Селановци заведоха дело срещу арендатор

| обновено на 02.06.22 в 17:54
Снимка: Радио ВИДИН


Наскоро един проблем, който от години тревожи пчеларите, разбуни духовете в оряховското село Селановци. Там живеят повече от 3 хиляди души, а голяма част от тях гледат кошери. Всяка година са установявали смъртност при пчелите, но тази пролет за много от тях е особено тежка и повечето едва ли ще продължат да се занимават с пчеларство, заради констатираните огромни загуби. 

Светлият лъч в цялата история е фактът, че вече е заведено дело срещу голям арендатор от региона, за когото е установено с проби в лаборатория, че е пръскал насаждения с леща по време на цъфтеж извън регламентираните срокове за това и със забранен препарат, каза в "Земята, която ни храни" Петьо Василев, председател на местното сдружение на пчеларите:

"По принцип имаме проблеми с едрите земеделски производители, които не зачитат нашия бранш. На 9 започна дело срещу доказан извършител, които миналата година месец май пръскаха по време на цъфтеж леща, по обяд точно... Едър земеделец от гр. Кнежа пръска със забранени препарати- вид отрова. Задействахме се, изпратихме проба от умрелите пчели и от растителност на квалифицирана лаборатория - изследванията показаха точно с какво е пръскано, държавата си свърши работата перфектно... Проблемът е такъв, че трябва веднага да се реагира... Това е проблем от години, хубавото е, че местните земеделци, които познаваме, почти нямаме проблеми с тях - уважаваме си труда, но по-крупните не зачитат нашия бранш..."     

Огромни са загубите за пчеларите от оряховското село Селановци през тази пролет. Наред с високата смъртност при пчелите, налице е и т.нар. "синдром на празния кошер", при който пчелното семейство напуска кошера. Причините са неясни, коменитра Петьо Василев:

"Една от тезите е свързана със земеделците, защото те вкарват в кошера нектар, който ако е пръскан, е некачествен. Дори да пръскат с листна тор, в която се слага прилепител, който сладнее на пчелите, подлъгва ги, и това го вкарват в кошера. Въпросът е, че не трябва да ес пръска по време на светлата част на деня- от изгрев до залез слънце- тогава пчелите работят... През другото време нямаме нищо против земеделците, така е и по закон, имат право да пръскат, щото съвременната индустрия не може без това. Но трябва да се зачита и нашият труд". 

32-ма са пчеларите в пчеларското дружество в Оряхово, голяма част от тях са в най-голямото село от общината- Селановци. Почти всички са засегнати от висока смъртност при пчелите- само тази зима са загинали повече от 2 000 пчелни семейства, заради което много ог пчеларите вероятно ще се откажат да практикуват. Част от тях обаче не могат да търсят правата си- заради високите цени на лабораторните изследвания, и заради факта, че не са регистрирани като земеделски производители. 

Потърпевш е и Петьо Василев- от 133 кошера, които е имал през есента, към днешна дата са останали едва 12. На този етап той е категоричен, че няма да се отказва от хобито си, но се надява на справедливост и разбиране от страна на земеделските производители. 

Колкото до това как се развиват оцелелите пчели, Петьо Василев каза:

"Пролетта е много добра, тези, които останаха пчелни семейства, се съвзеха. Всимко върви по план, остава само със зърнопроизводителите да нямаме проблеми..." 

Второто заседание по делото срещу арендатор за отравяне на пчелите в Селановци е на 17 юни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59