Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделно хоро" във Видин организират от фолклорен клуб "Веселяци"

Автор:

"Неделно хоро" на площад "Бдинци" в град Видин организират всяка неделя от Фолклорен клуб "Веселяци". Инициативата цели чрез силата на българския фолклор да обединява видинчани. Тази неделя беше трето издание. 

Фолклорен клуб "Веселяци" е създаден през ноември 2014 година, обясни за Радио Видин Илиян Захариев от клуба:

"Започнахме да се събираме приятели, познати и непознати, обединени от желанието за веселие. Организирахме множество "Хоротеки", където се наслаждавахме на научените хора̀ и се сплотявахме като група. На хора̀та ни могат да се срещнат всякакви хо̀ра - лекари, учители, полицаи, ученици, безработни. Релаксиращо е и освобождава от всички негативи. Разучаваме и играем различни хора̀ - днес можем да се похвалим, че знаем около 90 различни хора̀".

Неделните хора̀ се правят в София, Пловдив, Пазарджик, Горна Баня, обясни още Илиян Захариев:

"За неделното хоро във Видин даде идеята един от нас - Вихрен. Той участва в едно неделно хоро в Пловдив и сподели желанието да направим и ние в нашия град. Всички имахме желание за това, техниката за озвучаването предостави нашия приятел Илчо, от Общината ни разрешиха да направим това мероприятие на площада. И така вече трети път се събираме. Имаме подкрепата на всички клубове, които играят народни хора̀, участниците са от най-различни възрасти - от деца до възрастни хо̀ра, което много ни радва. Има групичка от Кула, която пътува, за да играят хоро тук на площада, дори от Монтана имаме приятели на хорото. Ние се опитваме да развеселим хо̀рата с това мероприятие с лесни и разнообразни хора̀, да внесем разнообразие в ежедневието. Вижда се, че хо̀рата вече не се сещат за хоро само по сватби и банкети, а го търсят и намират, и играят с радост при всяка възможност... Няма никакви ограничения, важното е желанието за веселба".

Идеята тръгна от Пловдив, казва Вихрен Кръстев, по чието предложение Неделното хоро е пренесено и във Видин:  

"Бях там на гости. Аз не знаех първоначално, че има неделно хоро всяка неделя, и едно момиче ми показа на площада къде играят хората. На мен много ми хареса тази идея, защото още от преди време мислехме тук да има такава идея. И реших защо не и тук? От там тръгна тази идея. Като се прибрах, споделих с Илиян и той каза, че ще разговаря с Общината. Разговаряхме и с други хо̀ра от клуба. Общината се съгласи, всички бяха уведомени. Лъчо също много ни помогна, нашия диджей на "Хоротеките" - от там е и озвучаването също. Лека полека това се разчу, идват от селата също, даже хората ме питат - сега като има фейсбук, всичко става много по-бързо и достъпно до хо̀рата. И така лесно стигна до хо̀рата тази идея и вече е факт". 


Чувстваме се прекрасно, сподели Десислава Еремиева от фолклорен клуб "Веселяци", която всяка неделя е на хорото:

"Целта на всичкото това нещо е малко хо̀рата да избягат от тежкото ежедневие, сивото ежедневие, което имат. В края на краищата хо̀рата имат проблеми, всеки е затрупан с работа, ангажименти, но целта на това нещо е тук да дойдат, да се повеселят, да се отпуснат и наистина да забравят за всички проблеми, които имат в ежедневието си. Както и ние го правим в залата. Когато се събираме, ние за това се събираме най-вече, точно за да разпуснем. Там вече не съществуват никакви проблеми, там отиваме единствено да се веселим. А и целта е да се възроди това нещо. Едно време го е имало в малки и големи градове и села, било е масово почти навсякъде. После се е забравило във времето, сега целта е да се възроди отново. Ако успеем, ще се радваме".


"Идвам от Ново село специално за хорото. Като цяло е неописуемо, защото това да играеш хоро на площад в неделя, си е е едно от най-автентичните неща, които човек може да изиграе, откакто свят светува. Това че такава дейност се организира във Видин и вече ще бъде традиция, защото се усеща че има интерес, е наистина много позитивно нещо... Много е хубаво, приповдига настроението. Усещането е за националност за гордост, създава много, много настроение... Всяка неделя ги следя с интерес и най-хубавото е, че това, което трябва да се направи се прави - за българското, за хо̀рата", споделиха част от включилите се в хорото. 

От фолклорен клуб "Веселяци" ви чакат и тази неделя 12 юни след 18 часа на площад "Бдинци" във Видин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00