"По традиция седмицата преди Свети дух, празник на град Монтана, регионална библиотека "Гео Милев" организира тематични занятия с ученици в начална степен под наслов нося Монтана в сърцето си. Тази година в седмицата от 6 до 10 юни детският отдел на библиотеката с видео презентации ще запознае учениците с историческото минало и културните забележителности на нашия град. Малките жители на Монтана ще могат да направят виртуална разходка до паметниците в нашия град на бележити личности и национални герои. Ще се запознаят с живота и творчеството на писателите земляци Йордан Радичков, Анастас Стоянов, Иван Давидков, Младен Исаев, Драгомир Асенов и други. Занятията ще се провеждат по предварителен график. Предвидени са интерактивни образователни игри, сред които викторина с въпроси, литературна кръстословица свързана с родния град и други".
"Забавно лято в библиотеката" 2022 година в Регионална библиотека "Гео Милев" - Монтана стартира на 17 юни и е до 29 юли през тази година, като е с предварително записване, което се извършвана място в Регионална библиотека "Гео Милев" от 6 юни и ще продължи до запълване на местата в групите. Всяка група, те са две групи, е по 16 деца. Като според часовете са между 10:30 и 12:00 часа и между 15:30 и 17:00 часа, всеки понеделник и всяка сряда ще са тематични занимания. И през тази година ще имаме гостуващи експерти от Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно информационен център - Монтана. Те също са подготвили тематични занятия за децата. Всеки петък за всички деца на град Монтана ще има час на приказката - той е без предварително записване. Темите са разнообразни. Ще дам пример с "Вълшебния свят в приказките на Ангел Каралийчев" - в тази тема ще запознаем децата с неговото творчество по повод 120 години от неговото рождение. Ще четем приказки от Ангел Каралийчев и накрая по една от приказките децата ще илюстрират откъси, а след това ще се направи Камишибай театър с тях /б.р. японски театър с картинки/. За всяко едно от тези занимания ще бъдат подготвени предварително интерактивни образователни викторини, кръстословици и много други подобни, освен това ще има и практическа част към всяко едно от тези занимания".
Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..
Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..
Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация. "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..
Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..
ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..