Древен тракийски светилищен комплекс, подобен на Бегликташ, с множество скални изображения и надписи, е открит в местност край село Ослен Криводол. Археологическата находка се намира на 2 км южно от селото и е възможност населеното място да бъде посещавано от туристи. Първоначалните проучвания и документиране на комплекса са проведени, предстоят допълнителни археологически дейности, разказва Роман Иванов:
"Съвсем случайно попаднахме на едно светилище... Датират го преди 13-15 хил години ... Има древно изображение на богинята Майка.. Доста голям е светилищният комплекс.. Има провиралки, скални рисунки, това предстои във времето да се проучи... Предстои да направим училището като база и целогодишно да работи и децата да остават да преспиват. Ние сме "банка", изобилстваща от редки находки, растения .
За тези 2 години направих малко неща, може още да се направи. Възстановихме старата сграда на кметството, направихме цялостен ремонт...ф Сега имаме реновирана сграда... На горните етажи имаме читалище и библиотека, лекарски кабинет, зала за йога...".
Село Ослен Криводол е буквално като резерват с множеството стари къщи, огради и улици.
Сградата на кметството е строена през 1930 година, днес тя е възстановена и реновирана по проект "Малки местни инициативи", в нея вече се подрежда и библиотеката. Възстановено е и читалището - Народно читалище "Развитие - 1931 г.". , което през 1969 година е било закрито, поради факта, че много от хората са напуснали селото. Днес младите хора се връщат по родните места, разказва кметът:
"Идват млади хора, идват и купуват къщи, имаме англичанин , американец...Това дава едно развитие на селото ..Тази година имаме бебе, чакаме още едно бебе, имаме положителен прираст... Намеренията са ни да направим компютърен клуб, имаме компютри, чакаме по-силен интернет ,имаме много идеи занапред..."
В село Ослен Криводол няма безработица, по-голяма част от хората пътуват и работят в Ботевград, в Мездра, в София. Някои работят в селото по социални програми в помощ на възрастни хора, но те са малко, обяснява Роман Иванов:
"Нямаме голяма безработица, 3% е в община Мездра... Искаха хора за разкопки и нямаше хора... Приех един такъв почин - да идват лекарите тук, дойде офталмолог, направи им безплатно очила... Направиха им се зъбни протези на хората, сега обмисляме за ендокринолог да дойде ... Имаме йога клуб, идват и се чувстват добре хората..."
Роман Иванов предвижда в селото да идват и други лекари-специалисти, които да преглеждат местните хора, като кардиолог, ревматолог и др. А смъртността на населението тук е най-ниска в община Мездра.
150 са къщите в село Ослен Криводол, от тях 50 са пустеещи, 50 започват да се ремонтират, все повече има интерес към селските имоти, това вдъхва кураж на Роман Иванов, който вече пета година живее в селото:
"Най-младите се връщат и ремонтират къщите си, те са и от София, има трайна тенденция да се заселят в селото... Занимаваме се с биоземеделие вкъщи и местните започват да се допитват до нас, това е най-вече здравословно ... Тук имаше пчелин, който изнасяше за Япония мед и бе направил изследвания и се оказва, че нашият район е най-чистият... Всичко се ражда, включително и тропични растения, само маслините не издържаха, иначе киви, арония, див кестен ..Отглеждаме стари сортове, възстановили сме ги от бабите и има обмен в селото и сме като семенна база ...Пазим старите неща и ги почитаме."
Инфраструктурата в селото е необходимо да бъде подобрена, за тази година се очаква една улица да бъде асфалтирана, трябва да се обнови водопроводната мрежа, смята кметският наместник.
В селото има два магазина, идват и лекари на място и ги преглеждат, разказват хората пред Николай Хараламбов:
"В миналото селото е било средище като околия, с много хора...Тук се отглеждаше абсолютно всичко..Сега са много малко хората, връщаме се, за да гледаме възрастните си родители...Кметът ни организира очни прегледи, зъболекари...Имаме улици в окаяно състояние, като почне да вали е някакъв ад......Имаме деца, имаме и бебе на 1 месец....Кметът ни е много добър, селото заприлича почти на град, изцяло животът се промени...Трябват ни парички за откриването на църквата... Спокойно се живее, но няма работа за млади хора... Имаме нужда от работа ..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..