Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ослен Криводол - селото с чиста природа, древна история и екологична храна

Набират се средства за изографисване на новата църква в селото

13
Снимка: радио Видин


Село Ослен Криводол се е сгушило в  пазвите на Стара планина, заобиколено от върхове и скални масиви. 150  са къщите в селото. Тук живеят 120 души, селото има положителен прираст, тази година се очаква да се роди второ бебе в селото. 20 деца има в селото, те пътуват с училищния автобус до Мездра, където учат. През 1969 година училището е закрито поради малкото хора, останали да живеят в селото.

Днес се наблюдава обратният процес - младите хора се завръщат към изоставените родни къщи и започват да преоткриват красотата на природата, чистия въздух и вода.


Общинското ръководство полага грижи хората да се чувстват добре, да имат нормални условия за живот,  здравни грижи, културни събития, работи се по проекти и се съхранява старинния облик на селото.


Кметски наместник на Ослен Криводол е Роман Иванов, първи мандат, и вече от 5 години постоянно живее тук. 35 години е живял в София, занимавал се с научна дейност в БАН, имал е собствен бизнес. Има богат опит, който  сега му е от полза.
 
Само за две години са реализирани няколко проекта в Ослен Криводол. Роман Иванов сам пише проектите, помага му и неговата съпруга. Разказва за най-важните и неотложни неща, които предстоят в селото:

"Предстои църквата да открием, за нея събираме средства, много хора се отзовават. Тя е готова в груб строеж, сега предстои иконописването, иконостаса да се направи. В лицето на община Мездра имаме голям поддръжник, тя ни отпусна 7 хил. лв. за външното оформление... Много частни дарители имаме.. Искаме да направим иконостаса зидан.. да не е класическия дървен иконостас... Имаме и стара църква, тя е национален паметник на културата, Пимен Зографски я е зографисвал, но иконитe са съхранени..."

Хората се надяват на храмовия празник на 6 декември църквата да е готова и да отвори врати.


Древен тракийски светилищен комплекс, подобен на Бегликташ, с множество скални изображения и надписи, е открит в местност край село Ослен Криводол. Археологическата находка се намира на 2 км южно от селото и е възможност населеното място да бъде посещавано от туристи. Първоначалните проучвания и документиране на комплекса са проведени, предстоят допълнителни археологически дейности, разказва Роман Иванов:
 

"Съвсем случайно попаднахме на едно светилище... Датират го преди 13-15 хил години ... Има древно изображение на богинята  Майка.. Доста голям е светилищният комплекс.. Има провиралки, скални рисунки, това предстои във времето да се проучи... Предстои  да направим училището като база и целогодишно да работи и децата да остават да преспиват. Ние сме "банка", изобилстваща от редки находки, растения .

За тези 2 години направих малко неща, може още да се направи. Възстановихме старата сграда на кметството, направихме цялостен ремонт...ф Сега имаме реновирана сграда... На горните етажи имаме читалище и библиотека, лекарски кабинет, зала за йога...".

Село Ослен Криводол е буквално като резерват с множеството стари къщи, огради и улици.
Сградата на кметството е строена през 1930 година, днес тя е възстановена и реновирана по проект "Малки местни инициативи", в нея вече се подрежда и библиотеката. Възстановено е и читалището - Народно читалище "Развитие - 1931 г.". , което през 1969 година е било закрито, поради факта, че много от хората са напуснали селото. Днес младите хора се връщат по родните места, разказва кметът: 


 "Идват млади хора, идват и купуват къщи, имаме англичанин , американец...Това дава едно развитие на селото ..Тази година имаме бебе, чакаме още едно бебе, имаме положителен прираст... Намеренията са ни да направим компютърен клуб, имаме компютри, чакаме по-силен интернет ,имаме много идеи занапред..."

В село Ослен Криводол няма безработица,  по-голяма част от хората пътуват и работят в Ботевград, в Мездра, в София. Някои работят в селото по социални програми в помощ на възрастни хора, но те са малко, обяснява Роман Иванов:


"Нямаме голяма безработица, 3% е в община Мездра... Искаха хора за разкопки и нямаше хора... Приех един такъв почин - да идват лекарите тук, дойде офталмолог, направи им безплатно очила... Направиха им се зъбни протези на хората, сега обмисляме за ендокринолог да дойде ... Имаме йога клуб, идват и се чувстват добре хората..."
 
Роман Иванов предвижда в селото да идват и други лекари-специалисти, които да преглеждат местните хора, като кардиолог, ревматолог и др. А смъртността на населението тук е най-ниска в община Мездра. 

150 са къщите в село Ослен Криводол, от тях 50 са пустеещи, 50 започват да се ремонтират, все повече има интерес към селските имоти, това вдъхва кураж на Роман Иванов, който вече пета година живее в селото: 


"Най-младите се връщат и ремонтират къщите си, те са и от София, има трайна тенденция да се заселят в селото... Занимаваме се с биоземеделие вкъщи и местните започват да се допитват до нас, това е най-вече здравословно ... Тук имаше пчелин, който изнасяше за Япония мед и бе направил изследвания и се оказва, че нашият район е най-чистият... Всичко се ражда, включително и тропични растения, само маслините не издържаха, иначе киви, арония, див кестен ..Отглеждаме стари сортове, възстановили сме ги от бабите и има обмен в селото и сме като семенна база ...Пазим старите неща и ги почитаме."




Инфраструктурата в селото е необходимо да бъде подобрена, за тази година се очаква една улица да бъде асфалтирана, трябва да се обнови водопроводната мрежа,  смята кметският наместник.
 
В селото има два магазина, идват и лекари на място и ги преглеждат,  разказват хората пред  Николай Хараламбов:



 
 "В миналото селото е било средище като околия, с много хора...Тук се отглеждаше абсолютно всичко..Сега са много малко хората, връщаме се, за да гледаме възрастните си родители...Кметът ни организира очни прегледи, зъболекари...Имаме улици в окаяно състояние, като почне да вали е някакъв ад......Имаме деца, имаме и бебе на 1 месец....Кметът ни е много добър, селото заприлича почти на град, изцяло животът се промени...Трябват ни парички за откриването на църквата... Спокойно се живее, но няма работа за млади хора... Имаме нужда от работа ..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20