Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големи и малки жилищни сгради ще имат равен достъп до средствата за саниране

Снимка: Радио ВИДИН

1,4 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени за саниране на жилищните сгради, като Министерството на регионалното развитие ще осигури равен достъп до финансиране на големи и малки жилищни сгради. Освен това вече ще могат да кандидатстват и съвсем малки сгради – с три жилища. Това обясни в Плевен заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деляна Иванова.

За да има равнопоставеност, жилищните сгради, които кандидатстват, ще бъдат категоризирани на малки и големи. И за двете групи ще бъде разпределен отделен бюджет от общата сума 1,4 млрд. лв. В категорията малки жилищни кооперации ще са тези с между 3 и 36 апартамента, а големи – с над 36 жилища. „Освен това решение за участие в програмата ще се взима с 50% съгласие на собствениците, а не със 100%, както беше преди. Въвеждаме и обслужване на едно гише, което ще улесни гражданите“, обясни заместник-регионалният министър.

Всички сдружения на собствениците, които подадат документи за саниране до края на март 2023 г., ще ползват 100% грант за изпълнение на мерките за енергийна ефективност. За сдруженията, които се включат между март и декември 2023 г., безвъзмездната помощ ще е 80 %, като останалият ресурс от 20% трябва да се осигури от собствениците. Условието за самоучастие е изискване на Европейската комисия.  „Предвидени са финансови инструменти за подпомагане на сдруженията, които имат проблем с осигуряването на собствен ресурс, както за самоучастие в програмата, така и за изготвянето на технически паспорт и енергийно обследване“, информира Иванова.

Санирането на сградите ще цели постигането на енергоспестяване и достигане на по-висок енергиен клас “B”. Освен ремонти с изолация по фасади, покрив, нова дограма, допустими ще са мерки като нови системи за отопление, подмяна на тръбните разводи от вертикални в хоризонтални, осветление, ел.-инсталация, ВЕИ за ток или топла вода, но само в общите части. Иванова допълни, че предстои финализиране на методическите указания и изготвянето на типови документи. Предвижда се на първия етап сдруженията да кандидатстват в МРРБ, а след това чрез обществени поръчки ще бъдат избрани специализирани компании, които ще оперират в шестте района за планиране, да управляват програмата.

Иванова съобщи още, че 235 млн. лв. от Плана за възстановяване са предвидени за енергийна ефективност на частните бизнес сгради от всички сектори. По тази програма ще се изисква 50% самоучастие на собствениците. По Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. ще е допустимо саниране на еднофамилни къщи в 50 града на страната, но те трябва да попадат в цялостна проектна идея, която предвижда подобряване визията на район в града.

Плевен заедно с Видин като центрове на растеж в Северозападен район за планиране ще имат достъп до бюджет от 226 млн. лв. по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Двете общини ще могат да работят и по съвместни проекти. За останалите градски общини от района са на разположение 550 млн. лв. от програмата.

Сериозни възможности пред региона дават и програмите за трансгранично, транснационално и териториално сътрудничество.


По публикацията работи: Цветомир Цветанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Враца МБАЛ Христо Ботев

Купуват нов апарат за врачанската болница

Врачанската МБАЛ "Христо Ботев" планира да закупи електромиограф за свои нужди. Апаратът прави запис на електрическата активност на мускулните клетки чрез електромиограма. Изследването помага за откриването на мускулни проблеми и заболявания на периферните нерви.  Електромиографията е диагностична процедура, чрез която се прави оценка на  мускулите и..

публикувано на 20.07.25 в 08:54

Илинден е

На 20 юли Светата православна църква почита паметта на Свети пророк Илия. За живота и делото на Светеца разказва Архимандрит Самуил, служител на видинска епархия. "Той бил от потомството на Аарон, от град Тесия, Галатия.Живял е през IX-ти век, преди Христа, про време на Цар Аахав. Илия значи "крепост" и той се показал като крепост, твърдина за..

публикувано на 20.07.25 в 08:50

Разследват появата на рядък вид кактус край Зверино

Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца проверява сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Той бил подаден преди дни в екоинспекцията.  Появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема, твърдят от РИОСВ.  В района на Зверино има защитени зони по "Натура..

публикувано на 20.07.25 в 08:38

Одобриха създаването на фонд "Култура" в Лом

Общинският съвет в Лом одобри създаването на фонд "Култура", който ще предоставя финансова подкрепа на местни творци. Със средствата от фонда ще могат да се организират концерти, театрални постановки, изложби, фестивали и всякакви културни прояви. Местните парламентаристи одобриха и правилник за устройството и дейността на фонд "Култура”. Общият..

публикувано на 20.07.25 в 08:27

Пианистка от Враца с признание на престижен конкурс

Поредно признание завоюва млада музикантка от Враца на престижен конкурс, съобщиха от НЧ "Развитие 1869" в града под Околчица.  Виктория Дунчовска от класа по пиано на музикалния педагог Олга Младенова, завоюва първо място и златен медал от международен клавирен конкурс "Клависимо".  Това е поредното престижно отличие за талантливата пианистка, която..

публикувано на 20.07.25 в 08:22

Безработицата във Враца е около 3 %

Безработицата в община Враца е с 2 процента под средното ниво за страната, това показват данните на бюрото по труда в града под Околчица за юни. В края на шестия месец от годината хората без постоянни доходи са били 3.07 на сто при 5.09 процента за страната. В абсолютни стойности това означава, че през юни без занимание във Враца и селата от общината..

публикувано на 19.07.25 в 15:30

Фолклорен фестивал организират в Долно Озирово

Молебен за дъжд правят във вършечкото село Долно Озирово на 20 юли. Ритуалът "Пеперудата" е част от програмата на фолклорния фестивал "Илинден".  За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста „Илинден". На 20 юли църквата почита "Свети пророк Илия". Светецът е покровител на светкавиците и..

публикувано на 19.07.25 в 15:13