Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лято в библиотеката" във Враца предлага за всекиго по нещо

Снимка: РБ "Христо Ботев" Враца

Започва поредното вълнуващо „Лято в библиотеката“ във Враца. Инициативата отново ще предизвика децата и тийнейджърите да творят, четат, мечтаят и разгръщат въображението си. Сезонът бе открит тази сутрин с  вълнуваща среща с композитора, пианист, преподавател и поет Филип Павлов и неговата стихосбирка „Чудни чудеса”, с която разкрива тайните на живота през погледа на малчуганите.

Програмата на „Лято в библиотеката” ще предложи по нещо за всяка възраст и интереси, обясни директорът на Регионална библиотека "Христо Ботев" Силвия Павлова:

"Подготвили сме няколко инициативи, като запазваме традиционната и станала вече много любима на нашите най-малки приятели лятна читалня, която ще се провежда всяка сряда от 10 часа до края на месец август в парка зад паметника на Христо Ботев. Тази година в програмата сме подготви "Ателие за подкасти" за тийнейджъри, което е насочено към младежи от 14 до 19 години, които имат интереси в сферата на създаване на съдържание за социалните мрежи. Това ще се случва всеки четвъртък следобед. Към любителите на приключения на възраст от 8 до 11 години сме планирали да се провежда една много интересна работилница "Лято в бурканче", която има за цел участниците в тази работилничка да се учат да разпознават, осмислят и затварят в бурканче емоциите си през различни активности в тази работилница. Заниманията ще се провеждат всеки понеделник до края на месец юли. За нашите по-малки приятели ще организираме ателие за начинаещи творци "Фабрика за истории", което ще се провежда всеки вторник. Ще направим и работилничка "Сръчковци", която ще се провежда както в детския отдел на библиотеката, така и във филиала ни в комплекс "Дъбника" всеки четвъртък, като тук няма възрастови ограничения. И тази година всички участници в летните инициативи ще получат пъстро илюстрована читателска карта "Лято в библиотеката".

За да се случи едно хубаво "Лято в библиотеката", ще помагат доброволци. Те ще имат възможност да участват в дейности в три направления.

"Апелираме да се включат доброволци. Разпределили сме ги в три направления. Едните доброволци ще са ни необходими, за да ни помагат в подготовката на самите пространства за тези работилнички и също така да участват в разпространението на информационните материали. Другият тип доброволци са фотографи, които ще имат възможност да запечатат най-интересните моменти и събития, както и цялостната атмосфера по време на "Лято в библиотеката". И доброволци за работа с децата. Те ще участват в провеждането на самото събитие, ще помагат на децата, ще им четат приказки, ще рисуват с тях, ще си общуват. Помощта ни е необходима за сряда и четвъртък до 30 август, като всеки може да се включи по различно време. Ще подготвим и сертификат за всички наши доброволци", обясни Силвия Павлова.

Силия Иванова
е местен сътрудник към Европейския парламент и доброволец на библиотеката от предходни инициативи. Харесва доброволечската работа заради възможността да се запознава с нови хора и да развива уменията си:

"Преди няколко лета бях все още студентка в университета, понеже обичам книгите реших да се запиша, видях, че търсят доброволци. Беше изключително приятно, имаше и други млади хора, помагахме с подредбата на книгите, с организацията. Помагах по време на фестивалите за фотографията, което беше от изключително голяма полза за мен понеже е нещото, с което се занимавам. Тези няколко часа на ден, прекарани в библиотеката, с други активни хора са били от изключително голяма полза за мен, защото и в чужбина много се залага на доброволчеството, а не на просто лятна работа. Това е нещо, което възпитава много по-голяма трудова етика и познания за някоя сфера, която може изобщо да не е свързана с твоята работа, с обучението ти, но определено те развива."

Силия Иванова ще бъде доброволец и на това "Лято в библиотеката". Записването на кандидати ще бъде отворено до края на инициативата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински деца твориха сред възрожденската атмосфера на Жеравна

Децата от студио "Нана Арт" във Видин проведоха летния си пленер в сливенското село Жеравна. Общо 16 ученици посетиха архитектурния резерват, в който съхранените възрожденски къщи и каменни улички са  предпоставка за творческо вдъхновение и въображение, казва Надежда Иванова, преподавател по изобразително изкуство:  "Два дни рисуваха децата...

публикувано на 05.08.25 в 14:25
Петя Петрова- Павлова

Учител от Северозапада печели първо място с AI проект

Петя Петрова- Павлова, учител по математика в ОУ „Кирил и Методий“ в монтанското село Замфир се класира на първо място в Националното учителско състезание „AI в образованието“, организирано от ДИКПО - Департамент  за информация квалификация и продължаващо образование - Варна към Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.  Тя..

публикувано на 05.08.25 в 13:05

Д-р Ивайло Ценков: Редовната профилактика спасява животи

Нездравословният начин на живот е основната причина все повече млади хора да страдат от коронарна болест на сърцето . Намалява възрастта и на пациентите с коронарен байпас. Тревожните данни оповести кардиологът от Университетската болница "Света Екатерина“ в София д-р Ивайло Ценков .  "Все повече млади хора, като казвам млади, това са хора..

публикувано на 05.08.25 в 10:10

Във Видин организират среща, посветена на Световната седмица на кърменето

Световната седмица на кърменето се отбелязва от 1 до 7 август. Тази година темата на инициативата е "Кърменето като приоритет: Да изградим устойчива и подкрепяща среда“. По този повод ще бъдат организирани събития в различни градове на страната. Ще бъдат показани някои от слабостите, както и добрите практики по отношение на кърменето. Това обясни..

публикувано на 04.08.25 в 17:15

Проект подкрепя училищната хранителна среда в България

Здравословното хранене в училищна среда набира все по-голям обществен интерес през последните години. В тази връзка от Сдружението за достъпна и качествена храна обявиха подкрепа за проекта "Децата избират", създаден от братята Стефан и Георги Димитрови от Стара Загора. Проектът е свързан с подобряване на училищната хранителна среда в България и..

публикувано на 04.08.25 в 17:00

Петте езика на любовта: Как да разберем себе си и другия

Веднъж месечно в рубриката "Психолог на помощ" обръщаме фокуса си към психичното здраве. Днес ще поговорим за една тема, която засяга всеки от нас - начините, по които даваме и приемаме любов. Американският семеен консултант Гари Чапмън създава концепцията за петте езика на любовта - пет различни начина, по които хората изразяват чувствата си..

публикувано на 04.08.25 в 16:30

Горският пожар не прощава: Какво трябва да знае всеки доброволец

С настъпването на летните месеци и високите температури България отново е изправена пред сериозно изпитание - горските пожари. Сухата растителност, силният вятър, човешката небрежност, а напоследък и умишлени действия, създават предпоставки за бързо разпространяващи се огнени стихии. През последните дни са регистрирани близо 200 пожара в..

публикувано на 04.08.25 в 15:20