Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горна Бешовица - село с интернет, малко пенсионери и англичани

13
Снимка: радио Видин
Китното село  Горна Бешовица, община Мездра се намира на 30 км източно от Враца. Характеризира се с пресечено-хълмист терен, а  надморската височина е 400 м. Селото е възникнало епохата на неолита, съществувало е и  през българското средновековие. Пред красивата  сграда на общинската администрация ни посреща кметският наместник Палома Христова - втори мандат, тя не е родом от селото, тук е омъжена от 1985 година. Всъщност тук някога на единия етаж се е помещавала администрацията на ТКЗС, има и ритуална зала, където някога са се бракосъчетавали младите семейства. Днес сградата е пуста, в нея се помещава в една стая кметският наместник.

90 са жителите с постоянен адрес, които живеят в село Горна Бешовица.


В селото преобладава възрастното население, младите пътуват до общинския център и работят, в селото има три английски семейства и едно шотландско. Чужденците харесват селото и, когато от кметството ги  помолят за финансова помощ - помагат.


Вече втора година има кабелен интернет, има 30 абоната, които използват интернета и са доволни от качеството, допълва  кметският наместник Палома Христова.


В миналото селото е достигало до 800 жители, училището е било пълно с деца, но демографската криза засяга и това населено място, през 1997 г се закрива училището в селото, преди това се закрива и детската градина.


Трудно е със здравеопазването и здравните грижи в село Горна  Бешовица. В момента хората за всяка болежка пътуват до общинския център,често нямат пари да стигнат до лекаря в Мездра и се принуждават да се самолекуват, казва кметският наместник.

В селото не се купуват къщи, появяват се купувачи, но след това се отказват, причините са различни - цените, местоположението, необходимостта от сериозен ремонт и др.


"От София идват млади хора, харесва им селото и природата, давам им телефонния номер на собственици, водя ги до къщите, но после не се купуват имотите... Вече за 5 хил. лв. няма къща, имам от 8 хил. лв. нагоре... Хората не искат на главното шосе имоти, искат спокойствие... Къщите са стари къщи, с гредоред."


Водопровод в селото има, вода има по къщите, но има  проблем има с инкасатора на ВиК, обяснява км наместник Палома Христова:


"Няма желаещ ида работят във ВиК, Има имоти, в които от 2 години не е отчитана водата, няма желаещи да работят във ВиК... Хората искат асфалтирани улици, да има вода, ток, магазинче, простички неща."

В селото се гордеят с  уникалната си църква "Свети Димитър", която е паметник на културата, строена през 1863 г., тя има оригинални каменни релефи, с които е украсена каменната ѝ фасада, а иконостаса и иконите са рисувани от местен самобитен майстор зограф., за църквата разказва кметският наместник Палома Христова:


"Камбаната ни е уникална, от Русия е, но я съхраняваме на друго място... Няма стенописи, но има снимки, по които може да се реставрират... Няма проблем да се възстанови както е била... Идваха хора, започваха някакъв ремонт... Имаше фирма, която направи проект, но го върнаха проекта,  но и вторият проект е върнат, фирмата съди фонда и може би до 1 година ще се започне ремонт.."


В  село Горна Бешовица е роден известният български скулптор Иван Фунев, къщата му е в двора на кметството, той е дарил земята, върху която е построена новата  общинската сграда, тук е и неговата родна къща, която в момента не се стопанисва от никого и се руши, това казват хората в анкетата, която направи Николай Хараламбов:


 

"Това е къщата на проф. Фунев, имаше доста скулптури тук, имаше една на чешмата, но кой я взе... Тоя целия двор беше  негов, къщата му музеят я взе, къщата беше възстановена прекрасно, и в един момента ето в какво състояние е... Той го е оставил за селото, пълно безхаберие... Ако дойдеш на село и не си заявил хляб, не можеш хляб да си вземеш, няма кафе, барче, няма кръчма. Единственото - направиха пътя... А медицинските грижи - хората си мрат като пилета... Имаше фелдшерка, хубава работа вършеше... Хората нямат пари за рейса да отидат на лекар... И като си болен и нямаш пари, въобще не ходят на лекар, и си умират... Това е престъпление към населението..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45