В селото преобладава възрастното население, младите пътуват до общинския център и работят, в селото има три английски семейства и едно шотландско. Чужденците харесват селото и, когато от кметството ги помолят за финансова помощ - помагат.
Вече втора година има кабелен интернет, има 30 абоната, които използват интернета и са доволни от качеството, допълва кметският наместник Палома Христова.
В миналото селото е достигало до 800 жители, училището е било пълно с деца, но демографската криза засяга и това населено място, през 1997 г се закрива училището в селото, преди това се закрива и детската градина.
Трудно е със здравеопазването и здравните грижи в село Горна Бешовица. В момента хората за всяка болежка пътуват до общинския център,често нямат пари да стигнат до лекаря в Мездра и се принуждават да се самолекуват, казва кметският наместник.
В селото не се купуват къщи, появяват се купувачи, но след това се отказват, причините са различни - цените, местоположението, необходимостта от сериозен ремонт и др.
"От София идват млади хора, харесва им селото и природата, давам им телефонния номер на собственици, водя ги до къщите, но после не се купуват имотите... Вече за 5 хил. лв. няма къща, имам от 8 хил. лв. нагоре... Хората не искат на главното шосе имоти, искат спокойствие... Къщите са стари къщи, с гредоред."
Водопровод в селото има, вода има по къщите, но има проблем има с инкасатора на ВиК, обяснява км наместник Палома Христова:
"Няма желаещ ида работят във ВиК, Има имоти, в които от 2 години не е отчитана водата, няма желаещи да работят във ВиК... Хората искат асфалтирани улици, да има вода, ток, магазинче, простички неща."
В селото се гордеят с уникалната си църква "Свети Димитър", която е паметник на културата, строена през 1863 г., тя има оригинални каменни релефи, с които е украсена каменната ѝ фасада, а иконостаса и иконите са рисувани от местен самобитен майстор зограф., за църквата разказва кметският наместник Палома Христова:
"Камбаната ни е уникална, от Русия е, но я съхраняваме на друго място... Няма стенописи, но има снимки, по които може да се реставрират... Няма проблем да се възстанови както е била... Идваха хора, започваха някакъв ремонт... Имаше фирма, която направи проект, но го върнаха проекта, но и вторият проект е върнат, фирмата съди фонда и може би до 1 година ще се започне ремонт.."
В село Горна Бешовица е роден известният български скулптор Иван Фунев, къщата му е в двора на кметството, той е дарил земята, върху която е построена новата общинската сграда, тук е и неговата родна къща, която в момента не се стопанисва от никого и се руши, това казват хората в анкетата, която направи Николай Хараламбов:
"Това е къщата на проф. Фунев, имаше доста скулптури тук, имаше една на чешмата, но кой я взе... Тоя целия двор беше негов, къщата му музеят я взе, къщата беше възстановена прекрасно, и в един момента ето в какво състояние е... Той го е оставил за селото, пълно безхаберие... Ако дойдеш на село и не си заявил хляб, не можеш хляб да си вземеш, няма кафе, барче, няма кръчма. Единственото - направиха пътя... А медицинските грижи - хората си мрат като пилета... Имаше фелдшерка, хубава работа вършеше... Хората нямат пари за рейса да отидат на лекар... И като си болен и нямаш пари, въобще не ходят на лекар, и си умират... Това е престъпление към населението..."
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..