Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоградовите площадки в Северозапада работят нормално

Снимка: Радио Видин

Нормално върви работата в Регионалните дирекции за борба с градушките в Северозапада, независимо че Комисията за бюджет и финанси не прие предложението  за допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на персонала им. В Агенцията за борба с градушките в България работят 1000 души, които се грижат за земеделската продукция. Разочарование има, но ние продължаваме ежедневните си задължения, каза за Радио Видин Румен Ангелов, директор на Регионалната дирекция за борба с градушките в Монтана с полигон в Долно Церовене. Там работят повече от 70 човека:


"Сензация няма при нас. Нормално се развиват нещата. Спокойно е в момента. Ракети имаме достатъчно, днес получаваме дори допълнително количество. До сега сме провели 15 въздействия. Изстреляли сме доста повече ракети, в сравнение със същия период на миналата година... На минимална работна заплата са всички ракетострелци. А това са хората, които са по ракетните площадки и директно се занимават с изстрелването на противоградовите ракети. Те са болшинството от служителите. Специалистите, които са в командния пункт, също като заплащане не са много над това - около 900 лева... При нас не би могло да се извърши никаква реорганизация, за да можем да получил средства от тези 300 милиона, които ще бъдат раздадени на реорганизираните структури. Реорганизация в този състав, в който сме, е невъзможна, защото при нас е непрекъснат цикъл на работа през активния сезон. Присъствието е 24-часово и това не търпи никакво намаляване на състава за икономии и увеличаване на средствата за работна заплата. Това е невъзможно при нас. Системата е на повече от 50 години и за всички тях, е установено, че е така... Другото важно е, че ние нямаме статут за това, което работим. В Единния класификатор няма такова нещо като ракетострелец. Това все пак е тормоз. Значи един хигиенист, който отговаря за една метла, фигурира в класификатора, а при нас ракетострелеца се занимава с взривоопасни материали, все пак..."


Полигонът за борба с градушките с команден пункт село Долно Церовене е създаден през юни 1970 година с 22 ракетни площадки. Строителството на Командния пункт и Ракетните площадки започва от януари 1972 г. На 1 май 1972 г. започва оперативна дейност. Първото въздействие върху градови процеси е проведено на 2 юни 1972 г. Днес тази дирекция защитава 1 693 кв. км от градушки. 60% от нея е засята със зърнени култури.


Нормално тече работата и в Регионалната дирекция за борба с градушките във Враца с полигон в Бърдарски геран. Директорът ѝ Йордан Йорданов обясни че за момента имат достатъчно ракети за въздействие върху градоносните облаци. От началото на април са имали около 18 въздействия против градушки. В дирекцията работят 94 човека, от които 95% са на минимална заплата. Заплатите на останалите са до 1000 лева. Предишни години единственото увеличение за заплатите е идвало от атестациите, но тази година и това им е отказано, а инфлацията е еднаква за всички, коментират от дирекцията.


От полигона в Бърдарски геран отговарят за близо 2 млн. дка, а продукцията е за няколко стотици милиона.


"Ние правим каквото трябва, но за съжаление не се оценява. Продукцията, която пазим, струва стотици милиони. А и с тези зърнени кризи в момента от войната, ако и ние опропастим продукция за изхранването на това европейско население, какво правим?", коментира Йорданов.


Полигонът за Борба с градушките с. Бърдарски геран е създаден през 1972 година. Целта е защита на селскостопанската продукция от градушки. Първото въздействие е проведено на 24.05.1973 г., а защитаваната територия е 1971 кв. км. 60% от нея е засята със зърнени култури.


Няма проблем и в Регионалната дирекция за борба с градушките във Видин, чиито полигон е в Грамада, обясни директорът й - Джони Ангелов:


"Специалисти имаме достатъчно досега. Финансиране до този момент- също. Ракети също имаме достатъчно. Провели сме 17 въздействия до днес. Но  как ще продължи финансирането е сложно, тя обстановката в цялата държава е сложна..." 


В дирекцията работят общо 92 души - стрелци, специалисти и администрация.


През 1970 г. на територията на Видински окръг (според административното деление на страната тогава) се изгражда Полигон за борба с градушките в гр. Грамада и ракетни площадки, разположени в мрежа, обхващаща целия окръг. Първата година операциите по изкуствено въздействие се извършват от грузински специалисти, а на 29.07.1971 год. се провежда и първото въздействие от наши специалисти. Защитаваната територия  2 056 кв. км, 45% от която е засята със зърнени култури.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05