Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалище на 140 години съхранява българския дух в Кула

2
Снимка: Архив

Едно от най- старите читалища в България- Народно читалище "Просвета-1882" гр. Кула чества на 5 юли 140 години от основаването си. Годишнината ще бъде отбелязана под мотото "Искри в народната свяст " с богата литературно-музикална програма от 19:30 часа, в която ще се включат танцовите състави "Кулчене" и "Кулченче" с ръководител Димитър Карчев, народен хор "Кулчанки" с ръководител Владислав Перов. Формациите по спорни и модерни танци на Таня Тошева ще се представят с нова шоу програма на групите "Звезден дъжд", "Пеперуди" и "Светлина“. Зрителите ще могат да се насладят и на хумористични миниатюри от Силвия Христова, Цветомира Ванкова и Маргарита Генова. Читалището организира и кратък рецитал, ще бъдат представени "Сказка“ от Даскал Йончев, стихове от Перо Йончев "Дъжд“ и "Театър“, както и стихотворението "Моят град“ на Силвия Христова.


Българските читалища получиха международно признание за това, че успяват да останат живи обществени институции, в които националната култура се възпитава и предава през поколенията до наши дни с вписването в регистъра на ЮНЕСКО в края на 2017 г. Народно читалище "Просвета-1882" гр. Кула по безспорен начин доказва това вече 140 години. През 1882 г. учителят Нено Корманов Ковачев и неколцина радетели за просвета и духовен напредък учредяват кулското читалище “Съгласие”. По време на Сръбско-българската война- 1885 г., скромната книжовна сбирка, създадена от дарения на ентусиасти, е ограбена от сръбските войски. Читалището прекъсва дейността си за седем години. През 1892 година читалищната дейност е възстановена под формата на ученолюбивото дружество “Другар". Приема се нов устав и се развива активна културно-просветна дейност. Първата театрална постановка- "Стоян войвода”, е поставена през 1889 г. През 1902 г. дружеството “Другар” се преименува в читалище "Просвета”. През 1913 г. навлезлите в Кула сръбски войски за втори път разграбват читалищното имущество. След войните читалище "Просвета" постепенно възстановява своята дейност. През 1925 г. ветеринарният лекар д-р Найден Л. Корманов подарява наследствения си парцел за строеж на читалищна сграда. Сградата на читалището е окончателно завършена през 1930 г., с активното участие на цялото кулско гражданство. Читалището разполага със собствена сграда: обща площ 1200 кв.м, два салона с 560 и 100 места, две репетиционни, гримьорни, 3 кабинета, ателиета, складове, голяма библиотека с две зали, изложбена зала, информационен център по проект "Глобални библиотеки". Последният ремонт продължи пет години по проект, финансиран от Държавен фонд "Земеделие", на стойност 286 039 лева, в резултат на което има изцяло нова зала, озвучена и осветена сцена. Народно читалище "Просвета-1882” Кула развива културно-просветна, библиотечно- информационна и консултантска дейност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сдружения от Северозапада с нови инициативи

Сдруженията "Северозапазване" и "Кауза Северозапад" - дадоха началото на предстоящите си десетки нови инициативи през новата 2025 година , съобщиха от организациите. "През изминалите дни зарадвахме 65 деца от Основно училище "Димитър Благоев" село Гара Орешец, Община Димово с лакомства и потребителите на Фондация "Надежда за нашите деца" доставчик на..

публикувано на 18.01.25 в 16:23

Преброяват на зимуващите водни птици в България

Започна преброяването на зимуващите водолюбиви птици в България. То се прави всяка зима от четиридесет и девет години насам и се организира от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда, каза за Радио Видин Свилен Чешмеджиев от дружеството: "Това е една от най-големите кампании изобщо в света, а не само..

публикувано на 18.01.25 в 14:27

Наградиха най-четящите във Видин

Наградиха най-четящите за 2024 година във Видинската библиотека. Тази година читателите, които са заели най-много книги са четирима, информира Лидия Векова от отдел "Заемна за възрастни:  "Тази година награденият читател е Милена Красимирова Войкова от отдел "Заемна за възрастни". В "Детски отдел" решихме да номинираме в три категории:  -..

публикувано на 18.01.25 в 13:00

Ще къпят за здраве в Горно Церовене

В монтанското село Горно Церовене спазват 90-годишна традиция – къпят ергените в река "Огоста". Това е част от ритуала на Ивановден по стар стил, който ще бъде отбелязан днес В Горно Церовене тачат традициите. На 19 и 20 януари, по стар стил, се отбелязват Йорданов и Ивановден. Днес церовчани ще отбележат празниците. В 11 часа на центъра ще засвири..

публикувано на 18.01.25 в 10:19

Симона Панова ще представи фентъзи трилогията си в Монтана

Представяне на трилогията "Змей закрилник" на видинската авторка Симона Панова е първото за 2025 година книжно събитие, което ще се проведе в библиотеката в Монтана. Младата авторка сподели вълнението си от предстоящата среща с читатели от града: "За първи път ще бъда в Монтана и го очаквам с огромно нетърпение. Представянето ще бъде общо за..

публикувано на 18.01.25 в 10:10

Нов дом за стари хора ще има в Белоградчик

Нов дом за стари хора ще бъде изграден в град Белоградчик. Средствата за него ще бъдат осигурени от Европейски проект, каза за Радио Видин кметът на населеното място Боян Минков: "Длъжни сме да простроим такъв център, за да  може да изведем хората от Дома в село Салаш. Той е дом за хора с умствени увреждания. Надявам се тази година да..

публикувано на 18.01.25 в 10:00

Осъдиха фирма за незаконно съхранение на отпадъци във Враца

Районната инспекция за опазване на околната среда и водите във Враца успя да осъди фирма заради незаконно съхранение на тонер касети. Пет години след разплитането на историята, фирма "Рецикла" беше задължена от магистратите да плати 65 520 лева за извозването на тонер касетите и още 3 520 лева за съдебни разноски. На основание на съдебния акт..

публикувано на 18.01.25 в 08:14