Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усилна жътва кипи из българските поля

Снимка: Радио ВИДИН

Земеделието, в частност зърнопроизводството в област Видин, се развиват добре. Не може да се отрече обаче, че икономическата криза се отразява и на земеделието, а състоянието му зависи и от положението в държавата. 

Годината е трудна за всички, коментира в "Земята, която ни храни" Янчо Василев- директор на Областна дирекция "Земеделие" във Видин: 

"Трудна година за земеделието. Война, инфлация, цени- всичко това дава отражение. Всичко е свързано с несигурност, защото земеделците не са наясно на какви цени ще тръгне зърното... Заради високите цени много от земеделците не успяха да наторят и да извършат съответните обработки и пръскания, това доведе до малко по-лоши резултати... "

Янчо Василев посочи, че в съседни землища добивите се различават съществено заради различното количество паднали валежи:

"В общини Брегово и Ново село валежите са под 20 л./ кв.м. за юни, а в Белоградчик и Чупрене валежите бяха около 90 л./ кв.м. Това естествено оказва влияние..." 

Преди дни официално бе даден старт на жътвата във Видинско. По ред причини добивите при есенниците ще са по-ниски, коментира Янчо Василев:
"Например ечемика в някои от земеделските стопанства като добив е под 300 кг, в други- около 600 кг/дка... Ечемикът узря без време, зърната останаха дребни, неохранени, което рефлектира върху добива. Подобни са разликите и при пшеницата.  В Златорожието добивите са между 350- 480 кг/дка, в други мина 520 - 530 кг. Като качество, слава богу, мисля, че е добро, хлебопекарните качества- също... би следвало да има един добър пазар... На някои места започна и прибирането на рапицата... В горната тераса жътвата тепърва започва... Ще гледаме нагоре и ще се молим за хубаво, подходящо време за жътва. Дано успеят земеделците да приберат навреме. Важно е всяко зърно да влезе в хамбара..." 

Малко над 330 хиляди декара са засети с есенни житни култури, площите с рапица са малко над 15 хиляди декара. Почти половината от засетите площи са ожънати, до седмица-две се очаква жътвата в ниската тераса да приключи. 

Заради късната сеитба и недоброто развитие на рапицата, има площи, които са презасети, а земеделците се надяват на добив от пролетниците. На този етап състоянието им е много добро, слънчогледът се развива добре, но по-късната сеитба в някои землища може да компрометира добивите, защото за всяка земеделска дейност има определени агротехнически срокове, които е добре да се спазват.

В края на миналата седмица с ритуал по зажънване и в землището на община Брегово бе даден официален старт на жътвената кампания в област Видин. На празника, организиран от Видинския съюз на зърнопроизводителите, присъстваха земеделски производители от целия регион. Почти е прибрал зърното Лъчезар Лазаров, който отглежда около 4 000 декара в землището на община Брегово. При него средният добив е около 450 кг/дка. 

Домакини на празника бяха зърнопроизводители от село Балей и семейството на Илиян Койманов. Борис Койманов от малък е по полята, а тази година е завършил и агрономическа специалност в Пловдивския университет. При него добивите са около 500 кг от декар при житото и около 700 кг. от ечемика. Убеден е, че земеделието изисква знания и умения: 

"Трябва постоянство, да си упорит и да не си мързелив... и знания, защото земеделие не се прави толкова лесно, колкото си мислят хората..." 

Земеделието е един от най-развиващите се отрасли в областта, каза пред гостите Жечко Андрейнски- председател на видинския съюз на зърнопроизводителите. Над 346 хиляди декара пшеница, 8 хиляди декара ечемик и около 20 хиляди декара с рапица се очаква да бъдат прибрани в кампанията. Заради неблагоприятните климатични условия добивите ще са по-ниски, но зърнопроизводителите се надяват да компенсират с пролетници, които се развиват добре: 

"Искаме в бранша да има предвидливост и устойчивост... Ще работим за възстановяване на поливното земеделие, това ще помогне при едно бъдещо засушаване"- посочи Жечко Андрейнски. Иначе на церемонията при зажънването в Балей присъстваха и официални гости, сред които областният управител Любен Иванов, директорът на Областна дирекция Земеделие Янчо Василев, директорът на Фонд Земеделие Любомир Здравков, видинският митрополит Даниил, всички те поздравиха земеделците. 

А след официалните слова, самодейци от читалищата в Брегово и Връв представиха  ритуала "зажънване" и поздравиха домакина Илиян Койманов- съвсем естествено наричанията и песните бяха на влашки език. Жътварките наричаха: "Хайде, хора, на жътва. Да съберем каквото Господ ни е дал!... Да ожънем класовете, да напълним хамбарите, мелниците да мелят, хлебарите хлябове да месят! Благодарим, Господи, за житото, което си ни дал тази година, догодина повече да ни дадеш, хамбарите да са по-пълни!  Хайде, хора, да жънем, да пеем и да танцуваме! Хайде, майстори, приемете каквото ви даваме и да го пазите за жътвата догодина!"
 Домакинът благодари и пожелава на всички берекет. В звуковия файл чуйте поздравите и ритуала в автентичния му вид.

Усилна жътва кипи навсякъде из българските поля. Знойна е и жегата, но кога, ако не по време на жътва, температурите ще са високи.
Какви са очакванията за агрометеорологичните условия и състоянието на културите през юли- чуйте Леночка Ангелова - директор на метеорологичната станция в Монтана: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05