Намалял е трафикът на тирове през видинските села Цар Симеоново, Ботево и Арчар, но ограничението за преминаване на тежкотоварни автомобили през селата не ги спира напълно.
От седми юли третокласният път Добри дол- Дъбова махала Монтана в областите Видин и Монтана не е разрешен за тирове. Целта е повишаване на пътната безопасност в населените места, през които минава трасето, както и по второкласния път Дунавци- Цар Симеоново и Арчар, който се свързва с него, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Товарните автомобили над 12 тона са отклонени по първокласния път между Видин и Монтана, но не всички спазват забраната.
В Цар Симеоново доскоро хората се оплакваха, че потокът от преминаващи тирове не им дава покой. Сега камионите са по-малко.
"По-спокойно е. По-малко коли минават, за големи коли говорим. Иначе се напукаха къщите. Не можем да спим. Шумно е постоянно. Дано да спре това движение, иначе става страшно, ще паднат къщите", казва 90-годишният Евгени Маринов.
"Можеш да си вършиш работата. Не се стряскаш. Вярно е, че минават, но не толкова много. Преди като почнат по 7-8, по 10 минават, един след друг. Все едно, че се събират на едно място и тръгват“, обяснява Венелинка Петрова.
Ограничението за преминаване на тирове не спира всички.
"Има промяна, но все още някои шофьори се опитват между капките да минат. Срещнахме 5-6 камиона в едната посока и още толкова в другата", обяснява Цветан Вълчев.
В селото настояват за по-строг контрол на пътя, каза кметският наместник на Цар Симеоново Ивайло Томов:
"Като оптимално получаване на нещата, трябва просто пътна полиция да дойде на място, дали в Симеоново, дали в Арчар, няма значение. Сигурен съм, че има такива, които злоупотребяват. Мисля, че ако и пътна полиция малко помогне, нещата ще са перфектни."
"Ако има кой да ги глоби тези хитреци тук, дето минават между капките, няма да има проблеми", е мнението на Цветан Вълчев.
Контролът по спазване на въведеното ограничение е на "Пътна полиция", уточнявт от Агенция "Пътна инфраструктура". Забраната не важи за преминаването на автобуси.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...