Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение помага на нуждаещи се от кръвопреливане

Мобилното приложения "Дари кръв" улеснява дарители и нуждаещи
Снимка: Българска организация за доброволно кръводаряване

Над 1500 кръводарители са регистрирани през последните две години в мобилното приложение "Дари кръв". Пуснати са над 600 призива за спешни случаи, по които има над 1200 отзовавания, каза председателят на Българска организация за доброволно кръводаряване Стефка Попова- Лазарова. Тя обясни, че мобилното приложение е част от системата "Дари кръв", създадена като част от стратегията на сдружението за насърчаване и улесняване оказването на взаимопомощ. Всеки, който желае да помага в случай на спешна нужда от кръв в неговия град, може да изтегли мобилното приложение и след като се регистрира като потребител, да активира и своя кръводарителски профил:

"Мобилното приложение е част от нашата система "Дари кръв", чрез която администрираме целия процес. Още преди години ние направихме първата версия на "Дари кръв", преди 2 години успяхме изцяло да обновим мобилното приложение и цялата система... Мобилното приложение е напълно безплатно, може да бъде изтеглено на телефона, като се потърси в магазините за мобилни приложения. Изтегляйки го на мобилния си телефон, е необходимо да се направи бърза регистрация, потребителят получава имейл, който потвърждава регистрацията му и вече е на разположение да ползва всички функционалности. Това означава, че може да стане кръводарител чрез активиране на кръводарителския профил, което означава да попълни своите данни за кръвна група, последно кръводаряване и съответно район, в който би искал да кръводарява. Това е важно, за да може, от една страна, да получава известията за спешните случаи и кампании, а от друга страна, да ни даде знак, че е кръводарител и би искал да участва в такива кампании и да се отзовава на спешни случаи. Другата функционалност е- имаме нужда от кръв, имаме нужда за помощ. Чрез нея пък нуждаещите се потребители пускат призив за помощ. Призивът достига до административната част на системата, където доброволец на Българска организация за доброволно кръводаряване проверява призива, свързва се с близките, след потвърждаване на реално съществуващия призив всъщност информацията се публикува в приложението, като се публикува анонимно, тоест без лични данни на нуждаещия се, но с достатъчно идентифициращи данни - кръвна група и град..."

С мобилното приложение се избягва връзката между нуждаещ се и кръводарител, а така и възможностите за злоупотреби, обясни още Стефка Попова- Лазарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе в Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе тази събота на брега на Дунав във видинското село Кошава . За програмата съобщи кметът Валентин Маринов :  "От 08:00 часа сутринта сме долу. Към 10:20 ще започне да свири Градският духов оркестър до 11:00 часа, когато е официалното откриване, да приветстваме гостите, заедно с кмета на община..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52