Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подаваме документи на два етапа

Възможностите за саниране и инсталиране на фотоволтаици от домакинствата представиха във Видин

10
Снимка: Радио ВИДИН

Средства за саниране на жилищни сгради и за инсталиране на фотоволтаични системи и соларни панели от домакинствата са предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост.  Експерти представиха във Видин проекта и условията за кандидатстване. 

На срещата стана ясно, че най-вероятно Община Видин в следващия програмен период няма да бъде оператор на програмата, т.е. инициативата ще трябва да бъде на гражданите. В най- скоро време ще бъдат ясни процедурите по които гражданите ще могат да се възползват. Правилата, които са известни до момента разясни екип от Българо-австрийската консултантска компания.

"Все още няма открита процедура за кандидатстване, все още няма ясни и точни правила от страна на държавните органи. Но, предстоят много стъпки, които вие- гражданите трябва да предприемете, за да сте едни от първите, които ще кандидатствате, когато програмата отвори", каза Десислава Тодорова- заместник кмет на Община Видин.

По проекта "Подкрепа за въвеждане на енергоефективни мерки в многофамилни жилищни сгради" общината ще има ангажимент да организира информационни срещи, да дава ясна и подробна информация на гражданите. За подпомагане на гражданите ще бъдат изградени структури от типа "обслужване на едно гише". Хората, които искат да въведат енергоефективни мерки в своето жилище или сграда, ще могат да получат пълния набор от информационни, консултантски и технически услуги, на база които да преминат през съответния процес на обновяване. 

За вече кандидатствалите по националната програма за обновяване на многофамилни жилищни сгради, единственото предимство е, че съответната сграда има създадено Сдружение на собствениците. Това е едно от трите задължителни условия за кандидатстване за саниране. Под многофамилна жилищна сграда се разбира сграда, в която има минимум 6 самостоятелни обекта с жилищно предназначение и повече от 60 % от разгънатата застроена площ се използва за жилищно предназначение. В момента има индикации от страна на програмата, че този критерий ще бъде понижен и вече за многофамилна жилищна сграда ще се приема такава, която има минимум 3 самостоятелни обекта за жилищно предназначение- т.е. 3 апартамента в една сграда, всеки един със самостоятелен вход, с три нотариални акта за всеки един от тях, обясни Васил Зарков, мениджър проекти за развитие в Българо-австрийската консултантска компания.


Планираният финансов ресурс по програмата за страната е около 1 милиард и 200 милиона лева. Възможните кандидати към днешна дата са 64 хиляди сгради, които попадат в категорията многофамилни жилищни сгради и които се нуждаят от обновяване. По предварителни разчети на екипа на консултантската компания парите биха стигнали за около 1500 до 2000-2200 сгради в зависимост от големината. Според информацията към момента, която може да претърпи промяна, за Северозапада ще бъдат давани допълнителни бонус точки. Решилите да кандидатстват ще имат два срока, поясни Васил Зарков.  

"Очакванията са Проект 9а да стартира септември месец тази година, като решилите да кандидатстват ще имат два срока, два периода на кандидатстване. Първият приключва до март 2023 година, като в проекта изрично е посочено, че за хората, които са успели да се организират и да подадат документи до март месец 2023 година, обновителните дейности, самите строително- ремонтни дейности по сградата ще бъдат на 100% безвъзмездна финансова помощ... За тези сгради, които по една или друга причина не могат да се организират до март месец има втори прием. Той започва от април месец 2023 година и продължава до декември месец същата година. Тук, обаче, вече финансовият ресурс е намален. Т.е. всички, които решат да кандидатстват в рамките на този прием, трябва да осигурят 20 % самоучастие по отношение на строително- ремонтите дейности. Оттук насетне, предвид нуждите, имайте предвид, че на практика това се явява последният влак в периода до март 2023 година, където, ако вие решите да се организирате, бихте могли да получите 100 % безвъзмездна финансова помощ за обновителните дейности. От март месец до декември- 80 %, а бъдещите схеми предвиждат, т.нар. Пътна карта предвижда този процент за всяка една година да бъде намаляван", заяви Васил Зарков.

По отношение на допустимите сгради условията за кандидатстване са да има Сдружение на собствениците, техническо обследване на сградата или технически паспорт и да има енергийно обследване или сертификат за енергийна ефективност. 

Към днешна дата е ясно, че  2/3 от този финансов ресурс ще бъде насочен към сгради с над 36 самостоятелни обекта, т.е. това са големите сгради, строени по индустриален способ. 1/3 от този финансов ресурс ще бъде насочен към по- малките сгради. Ще има само един критерий за приоритизиране на сградите, а това е разгънатата застроена площ- т.е. колкото е по- голяма сградата, толкова шансът да получи 100% безвъзмездна финансова помощ е по- голям. 

Соларен панелВторият проект, който се очаква да стартира, е по "Програма за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни сгради и многофамилни сгради". 
Ще се финансира поставянето на фотоволтаици, но може да кандидатства всяко едно домакинство, стига да има техническата възможност за изграждане на съответната инсталация, каза Васил Зарков:

"Мерките, които се предвиждат да бъдат финансирани са две. На първо място- изграждане на слънчеви системи за битова гореща вода. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за едно домакинство, тук говорим че си кандидатства всяко едно домакинство индивидуално, е до 100%, т.е. напълно безплатно, като финансовият размер на тези 100% не може да надвишава сумата от 1 960 лева към днешна дата".

Разчетите на специалистите показват, че за едно средно домакинство от 3-4 души в рамките на тези пари без проблем може да бъде изградена такава инсталация, която да покрива нуждите на домакинството в зависимост от това къде се намира, какво е жилището и какви са неговите потребности.

"На второ място- изграждане на фотоволтаични системи до 10 киловата /kW/. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ тук обаче не е 100% , е а е 70%, като тези 70% не може да надвишават сумата от 15 000 лева. ...И по тази подкатегория дейности домакинството може да се възползва от 100% безвъзмездна финансова помощ, единственото условие, което е посочено е, че, ако през предходния отоплителен сезон, домакинството е получавало помощи за отопление през зимния сезон, за него стойността на инвестицията ще бъде на 100% безплатно", каза още експертът.

Енергията от фотоволтаичните централи може да бъде използвана само и единствено за нуждите на домакинството. Програмата е предвидила възможността в рамките на тези 15 000 лева да бъдат закупени акумулатори, които генерират произведената през деня енергия.

Парите, предвидени по този проект са близо 200 милиона лева и са за около 9 500 домакинства. От тях минимум 4 000 трябва да са домакинства, получавали енергийни помощи през предходния отоплителен сезон. Домакинствата ще отговарят за избор на изпълнител- било за инсталация за битова гореща вода или за фотоволтаична инсталация. 

През следващия програмен период по програма "Околна среда" се предвижда продължение на проекта за подмяна на отоплителните уреди с екологични такива. Община Видин отново е сред общините, които вече са 21 и ще могат да се възползват от мярката.

След представяне на възможностите за кандидатстване по различните мерки  експертите отговориха на въпросите на присъстващите и дадоха разяснения във връзка с конкретни казуси. 

Така, например, изготвянето на техническото обследване и на енергийното обследване е за сметка на етажната собственост, държавата на 100% ще финансира обновителните дейности на подалите документи до края на март 2023 година. Процедурата за изготвяне на технически паспорт е дълга- свързана е със заснемане на сградата, защото е претърпяла видоизменения откакто е построена, като например има остъклени тераси. Фирмата, която ще бъде наета да изготви техническия паспорт, ще започне да издирва техническата документация на сградата, която е използвана, когато е проектирана сградата. Ако не може да бъде намерена в архивите на Общината, фирмата е задължена да я възстанови. В най- добрия случай и с много бърз екип, ще отнеме поне два месеца активна работа. По отношение на енергийното обследване се изисква и информация за изразходваната енергия за три години назад. Енергийното обследване казва какво е моментното състояние на сградата от енергийно- ефективна гледна точка и какво трябва да бъде направено. Когато стартира националната програма, тогавашният министър на регионалното развитие е заявил, че за остъклените тераси не се изисква издаването на разрешение за строеж, уточни Васил Зарков във връзка с притесненията на граждани, че съседи може да не искат да участват в програмата, за да не бъдат глобени за незаконно остъклени тераси.

По мярката за въвеждане на мерки за енергийна ефективност може да кандидатства цялата сграда. За изграждането на инсталациите за битова гореща вода и фотоволтаична централа, може да кандидатства и само едно домакинство, но трябва да има съгласие от останалите собственици, тъй като ще бъдат изградени на покрива. За техническото обследване, правени през годините промени в режим на допустимост като усвояване на балкони или остъкление, няма да са проблем. Ако има промени по конструкцията на сградата, трябва да бъдат отразени в паспорта, уточни Цвета Наньова, изпълнителен директор на Българо-австрийската консултантска компания.

За техническото обследване цените варират от 3 лева до 10-12 лева на квадратен метър разгъната застроена площ. За енергийното обследване цените варират от 1,50- лева до 4,50 лева на разгъната застроена площ. Експертите съветват, ако гражданите решат да подготвят тези документи, първо да си потърсят техническата документация на сградата, защото цената при изготвянето ще бъде по- ниска. Няма да се наложи измерване и изготвяне на чертежи на сградата. Може да се търсят фирми, които предоставят и двете услуги- техническо и енергийно обследване, както и да се потърсят три оферти от три различни фирми. По закон за създаването на сдружение на собствениците са необходими минимум 67 % идеални части от общите. Изграждането на фотоволтаици вече няма да изисква издаването на разрешение за строеж, както и решение на Общинския съвет за даване на съгласие, при блоковете, строени при отстъпено право на строеж върху общинска земя. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45