Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природният газ в Северозапада- големи залежи, нулев интерес

Снимка: Светослав Цветанов


Големи залежи на природен газ се намират в Северозападна България, сочат данни от геоложки проучвания. При добив от района може да се задоволи собственото потребление в страната за години напред, смята председателят на Българския енергиен и минен форум инженер Иван Хиновски. 

Анализът на голяма американска компания, направен преди години, показва, че залежите са в така наречената Етрополска формация, която обхваща и част от Врачанска област, уточнява енергийният експерт:

"По предварителни геоложки данни, които обаче се потвърждават и от откриването на находището в Чирен, в този район има доста богати подземни ресурси на природен газ, които не са на голяма дълбочина, между 2000 и 3000 метра. Известна американска компания 2011 г. депозира изключително интересен геоложки доклад в Министерството на енергетиката, с който докладва за резултатите и доказва едни доста оптимистични залежи в района на Северозападна България. Това е така наречената Етрополска формация. Особено богати залежи, най-голямото количество газ се откриват в землището на Угърчин и на Луковит, но също така и на Голямо Пещене. Разбира се, това е един анализ високо професионален. Там имаме 3 вида прогнози, песимистични, средно-реалистични и максимално-оптимистични. Значи имаме конвенционален добив, при който има над 80 млрд. куб. метра в района и при шистов добив, фракинг, добиване чрез разбиване, минимална прогноза към 200 млрд. куб. метра газ. Не трябва да се бърка понятието шистов газ, шистов газ е най-обикновен природен газ. Значи ако говорим за фракинг, България ще се задоволи за 150-200 години. При конвенционалния метод, най-консервативния, между 35 и 40 години, за потреблението, което има България, топлофикация, торови заводи, химически заводи и т.н..." 

Въпреки данните за големи количества природен газ, добив не се извършва заради наложен мораториум върху проучванията и добива на природен газ. А при експлоатация на находищата ще се отворят много работни места, твърди инженер Иван Хиновски:

"... Минимум 5000-6000 работни места, нови работни места. Основната ангажираност дългосрочна е в добива. Българинът никога не си е знаел интереса, външни геополитически интереси на други държави, които не искат ние да ставаме независими от тях, да се откъснем от тази зависимост. 2012 година много се активизираха зелените, на едни масови демонстрации, протести и т.н. И най странното е, че те протестираха заради Добруджа, никой не протестираше за Северозападна България. А големите залежи са точно за Северозападна България".

Ако се стигне до добив на природен газ в Северозапада, то той ще е многократно по-евтин от руския, допълва Иван Хиновски.

Снимката е илюстративна.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00