Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли да се реши проблема с пияните и дрогираните шофьори?

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио ВИДИН

Пияните и дрогираните са сред основните причинители на тежки пътнотранспортни произшествия. Тези водачи несъмнено са заплаха за всички участници в движението, включително и пешеходците. Инцидента в София, където на кръстовище, загинаха две млади жени от Георги Семерджиев е ярък пример за опасността, която носят за обществото безразсъдните водачи. Вследствие на тежката катастрофа "Пътна полиция" започна акция срещу пияни и дрогирани водачи. Може ли да бъдат спрени пътнотранспортни произшествия предизвикани от пияни и дрогирани с кампания срещу тях? 

По-големият контрол рефлектира върху водачите, за да не пристъпват до управление на моторни превозни средства под въздействието на забранени вещества. Акцията във Видинско срещу пияните и дрогираните водачи протича успешно. Въпреки натоварения трафик, на територията на област Видин тежки пътнотранспортни произшествия през тази година няма. Изключение прави катастрофата между влак и камион на железопътния прелез до Гара Орешец, но там инцидента е от друго естество, коментира за Радио ВИДИН главен инспектор Владимир Герасимов началник на "Пътна полиция" Видин:

"...Показател за успеха на акцията е да намелят такива водачи, а не да се увеличат констатациите. Акцията протича успешно. Както е общоизвестно на територията на Видин пътнотранспортни произшествия няма тежки толкова много. Изключвам катастрофата с железопътния транспорт. Там нещата са от друго естество. Говорим за общинската и републиканската пътна мрежа, които се ползват от нас и от нашите съграждани и пътуващите. Въпреки летния сезон, който се характеризира с по-голяма интензивност на движението нещата са спокойни, на фона на цялата страна. Не трябва да се успокояваме, това е една променлива, която не може да се предвижда. Но със сигурност нашият контрол, нашите действия влияят върху тази работа. Когато си гледаме работата и се плануват и реализират и изпълняват дадените мероприятия без да се извършват хаотично и така просто за да се отчетат някакви резултати ефекта го има и е налице."


На територията на област Видин през първото шестмесечие на 2022 г. са станали общо 206 ПТП-та, при които има 4 загинали и 48 ранени. Най-голям брой пътни инциденти през периода са възникнали на територията на Община Видин - 140, без загинали и с 32-ма ранени. Несъобразената скорост е най-честата причина на инциденти на пътя-такива са 54 от катастрофите. Произшествията заради употреба на алкохол в област Видин са 11.


Наказанията за водачите употребили алкохол или наркотици са тежки, допълва главен инспектор Владимир Герасимов:

"Наказанията за управление след употреба на наркотици и за управление след концентрация на алкохол над 1,2 промила са посочени в Наказателния кодекс. Образуват се досъдебни производства, по реда на НПК се работи. Хората се явяват пред съд, ако се съберат достатъчно доказателства. А когато се касае за административно производство, наказанията са фиксирани в Закона за движение по пътищата, това е за управление след употреба на алкохол до 1,2 промила... Не мога да кажа, че не изпитваме трудности при налагането и изпълнението на самото наказание "лишаване" най-вече, за нас това е наше задължение да го приведем в изпълнение. Затрудняват ни, когато дадено лице откаже да си даде свидетелството за управление, когато се крие от органите на МВР, за да му бъдат връчени различни документи."


Управлението под въздействието на алкохол и наркотици дава на водачите лъжлива информация за сигурност и преценка на околната среда и ситуацията. Кампаниите за алкохол и наркотици трябва да са ежедневна дейност на служителите от МВР. Самите полицаи са обучени да разпознават различните участници в движението, които са употребили такива вещества, обясни за Радио ВИДИН Росен Рапчев експерт в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата", бивш началник на отдел “Пътна полиция” в Главна дирекция “Национална полиция”:

"...Реално тези кампании не трябва да са кампании, а ежедневна дейност на самите служите от МВР. Също така отправям апел към гражданите. Гражданите са част от цялата система от пътната безопасност. Те са ползватели на тази система и следователно за да имаме сигурност, когато видим, че някой водач има агресивно поведение или неадекватно поведение, а ние понеже сме се разминали, това нещо е не на място, защото следващия човек, който мине след вас може да не се размине. И за това подавайте адекватно сигнали, когато имате съмнение, че дадени участници в движение се държат и се движат неадекватно. За да може да се реагира адекватно от полицейските служители. Сигналите се подават на телефон 112... Като бивш служител в системата на МВР, мога да кажа, че отдавна има контрол над тези водачи. Цялостната дейност на полицаите и обучението на полицаите, които извършват контрол на пътя съгласно правилата за движението по пътищата самите полицаи са обучени, как да идентифицират различните участници в движението, които според тях са употребили такива вещества. Заради това не задължително полицейския служител всеки един гражданин да го проверяват. Важно е да отбележим, че в България тя е една от малкото държави в ЕС, където полицейските служите отивайки на ПТП, особено когато има тежко произшествие с пострадали, задължително вземат проби на всичките водачи, както за алкохол, така и за наркотични вещества. Това в много други държави не се прави, в България се прави на абсолютно всяко едно ПТП."

Употребата на забранени вещества е пандемия не само в България, а в целия свят. Заради това проблемът с водачите, които карат под въздействието на алкохол и наркотици много трудно се решава, смята също експертът Росен Рапчев.

Според видински шофьориучастниците в движението, които са употребили забранени вещества трябва да бъдат по-тежко наказани за да бъдат предотвратени тежки инциденти:

"... Никога не съм пил, 100% има пияни и дрогирани шофьори, които карат във Видин... Това е убиец на пътя за мен. Седне, удари две ракии, качва се нашия, целия свят е негов - затвор, не глоба... Седнал си караш жена, деца, свои собствени, най-близките ти хора и си седнал с 4 промила имаше по телевизия и с 5,11 промила. Струва ми се, че той не може да пълзи, камо ли да кара кола... Това трябва да си остане за постоянно не само акции да правим... Масово карат без книжки, пияни и нощно време е нещо страшно. Как няма да е опасно? Виждаме го докъде се стигна. Това е лошото, че така са направени законите, че тези, които имат пари наемат адвокати, които им вършат много добра работа, за което се плаща съответно, да се засрамят вече. Те го това момче две момичета уби оня ден и за Милен Цветков. Ето го 2-3 години и се разкарват, то губи давност. Заради тези закони, някой път съжаляваме, че съм се родил тук в България." 








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00