Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатиците - съвети при избор и експлоатация

Снимка: Радио Видин

Високите температури в разгара на лятото са истинско предизвикателство за ежедневието ни. В градовете прохлада почти не може да бъде открита, дори и в по-късните часове на деня, чувството, че си в пещ не изчезва. Все пак помещенията, в които има климатици са глътка въздух за хората. Без значение дали сме на работното място или вкъщи, без климатик е истинско изпитание в екстремно високите температури. Точно това е и причината в момента климатиците да са много търсени. За охлаждане и най-евтиния климатик върши работа, но не всички могат да отопляват, обясни за Радио ВИДИН Ангел Димитров управител на магазин за климатични системи "Ангел Клима":

"Търсенето е голямо, особено сега тези месеци, не може да смогнем. Търсят инверторни климатици, търсят и хиперинверторни, може би с връзка с поскъпването на електроенергията. Примерно разликата между една 12-ка с три плюса и 12-ка с един плюс икономията, примерно ще бъде 20-тина лв. разлика в месечната сметка на разхода на климатика. Гледам, че има интерес към всички, всеки според финансовото си състояние... Много хора си купуват от сега мислят за зимата и си търсят и за двете. Значи за охлаждане и най-евтиния върши работа. За отопление вече не се справят."

При инсталация, вътрешното тяло е важно да бъде разположено така, че да не духа директно в хората, допълни Ангел Димитров:

"Значи винаги се гледа така, да не духа директно към човек. Защото лятно време, при охлаждане дето се вика може да изстине човека. Има значение това нещо... Климатика не е хубаво да се изключва задава се една температура примерно 26-27 градуса и се оставя да работи, в автоматичен режим на вентилатора. Може ако някой много му духа да си го намали, има sleep (сън) режим, тих режим. Както и за отопление по същия начин. Той климатика като си постигне температура външния агрегат изключва и си върти само вътрешния въздух. Така, че не е фатално въобще, никакъв разход на енергия, 20-30 вата за вътрешния вентилатор това е." 

Въпреки горещините, някои видинчани не използват климатици, нямат и не биха си закупили, а за справяне с жегите намират алтернативи. Други пък се възползват от прохладата, която носят тези електроуреди, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Нямам климатик, цял живот съм работила на климатик и вечно кокалите са ме болели... Аз имам климатик, но го пускам вече, когато ми стане непоносиму, малко да поохлади стаята, след това го намалявам и след това го изключвам. Не ползвам през целия ден... Кой му е жега много ползва, кой не му жега не ползва. Аз климатик нямам... Да, ползвам климатик, само през деня... Ползвам климатик, защото е жега, смисъл не го ползвам винаги, през деня, когато е най-горещо... Не ползвам, защото отваряме прозорци навсякъде. На село ни е хладно. Няма и да купя, нямаме пари за ток." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50