Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатиците - съвети при избор и експлоатация

Снимка: Радио Видин

Високите температури в разгара на лятото са истинско предизвикателство за ежедневието ни. В градовете прохлада почти не може да бъде открита, дори и в по-късните часове на деня, чувството, че си в пещ не изчезва. Все пак помещенията, в които има климатици са глътка въздух за хората. Без значение дали сме на работното място или вкъщи, без климатик е истинско изпитание в екстремно високите температури. Точно това е и причината в момента климатиците да са много търсени. За охлаждане и най-евтиния климатик върши работа, но не всички могат да отопляват, обясни за Радио ВИДИН Ангел Димитров управител на магазин за климатични системи "Ангел Клима":

"Търсенето е голямо, особено сега тези месеци, не може да смогнем. Търсят инверторни климатици, търсят и хиперинверторни, може би с връзка с поскъпването на електроенергията. Примерно разликата между една 12-ка с три плюса и 12-ка с един плюс икономията, примерно ще бъде 20-тина лв. разлика в месечната сметка на разхода на климатика. Гледам, че има интерес към всички, всеки според финансовото си състояние... Много хора си купуват от сега мислят за зимата и си търсят и за двете. Значи за охлаждане и най-евтиния върши работа. За отопление вече не се справят."

При инсталация, вътрешното тяло е важно да бъде разположено така, че да не духа директно в хората, допълни Ангел Димитров:

"Значи винаги се гледа така, да не духа директно към човек. Защото лятно време, при охлаждане дето се вика може да изстине човека. Има значение това нещо... Климатика не е хубаво да се изключва задава се една температура примерно 26-27 градуса и се оставя да работи, в автоматичен режим на вентилатора. Може ако някой много му духа да си го намали, има sleep (сън) режим, тих режим. Както и за отопление по същия начин. Той климатика като си постигне температура външния агрегат изключва и си върти само вътрешния въздух. Така, че не е фатално въобще, никакъв разход на енергия, 20-30 вата за вътрешния вентилатор това е." 

Въпреки горещините, някои видинчани не използват климатици, нямат и не биха си закупили, а за справяне с жегите намират алтернативи. Други пък се възползват от прохладата, която носят тези електроуреди, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Нямам климатик, цял живот съм работила на климатик и вечно кокалите са ме болели... Аз имам климатик, но го пускам вече, когато ми стане непоносиму, малко да поохлади стаята, след това го намалявам и след това го изключвам. Не ползвам през целия ден... Кой му е жега много ползва, кой не му жега не ползва. Аз климатик нямам... Да, ползвам климатик, само през деня... Ползвам климатик, защото е жега, смисъл не го ползвам винаги, през деня, когато е най-горещо... Не ползвам, защото отваряме прозорци навсякъде. На село ни е хладно. Няма и да купя, нямаме пари за ток." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00