Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайде на цирк!

Снимка: колаж Радио Видин



Циркът е изкуство, което радва малки и големи. В България циркът съществува повече от век, а цирковите артисти на Балканите са едни от най-добрите в света. Гостуването на цирк във всеки един град е истинско събитие за любителите на смеха, дресурата на животни, фокусите и спиращите дъха акробатични номера. 

Цирк "Колозеум" издигна своето шапито във Видин и през тази седмица ще забавляват жителите и гостите на Видин. Той е създаден през 2007 г. от цирковия артист Момчил Колев, който след 3-годишно турне с най-големия цирк в САЩ се е завърнал в България за кратка ваканция. Завръщането му обратно в Америка се отлага, след като се влюбва в Лукреция Малеволти, която е шесто поколение цирков артист. 

Момчил решава да създаде свой собствен цирк в България с идеята да възроди цирковото изкуство и за да подсигури сигурно бъдеще за семейството си:

"Държавният цирк в България беше приключил, всичко беше унищожено и се наложи да създадем наш цирк, фамилен цирк, който да работи в България. Така стана, че през годините събрахме доста голяма част от фамилията и се оказа, че сме най-голямата фамилия в България, също така и най-старата фамилия. Нашият род, на моята съпруга рода, произлиза от фамилия Малеволти. Тя е шесто поколение цирков артист, нашите деца са седмо поколение циркови артисти", разказва Момчил Колев. 

Фамилия Малеволти пристига от Флоренция, преминавайки през България за турне в Русия. 

"Тук много им харесва и на връщане от Русия остават в България, взимат си български жени. И така хем живеят в Италия, хем в България, но по-голямата част остават тук в България. Баща ѝ е италианец, с италианско гражданство, също така и Лукреция, тя е родена в България, но е израснала в Италия. Там е завършила и училище, там е завършила и школа. След това вече се връща в България, малко преди да се срещнем. Много е трудно един цирков артист, който е свикнал на живота в цирка - да пътува постоянно, да живее в каравана, да се влюби и да си вземе жена извън цирка, примерно като мен. Също така е много по-лесно, когато се събереш с човек от друга фамилия, който е роден и израснал в цирка".

Момчил и Лукреция смятат, че циркът е забравено изкуство от много българи. Поради тази причина те искат да го възродят. Основно артистите в техния цирк са българи, но освен тях в спектаклите гостуват и чуждестранни артисти. 

"Нашият клоун е с украинска жилка, също така фамилията половината са от фамилия Валдемар Малеволти и този, който прави "Колелото на смъртта" - Марио Валдемар Малеволти, той също е роден в България, но тук е живял само последните 2 години, където е при нас в цирка 3 години. През цялото време те живеят в Италия. И даже го учихме да говори правилно на български... Успява, сега вече се понаучи".

Освен създател и управител на цирка, Момчил е технически директор и организатор, а по време на спектаклите забавлява малчуганите като клоун. По-нататък в шоуто излиза и като акробат върху коне, а от 2010 г. е успешен дресьор на камили:

"Всяка година нашият цирк трябва да променя своята програма, за да бъдем интересни на публиката, а не да кажат, че е едно и също нещо. Досега бях клоун, бях акробат на коне. Тази година аз съм в ролята на моторист, карам в "Глобуса на смъртта", също така продължавам с камилите и също така съм и водещ на програмата. Други са заели другите неща. Наели сме клоунада - чужд артист, който ще бъда тази година клоун."



Циркът набляга също така и на дресурите на различни животни, тъй като децата се радват най-много на това. 

"Акробатика с коне в момента поема моя син - Максимилян Колев, той е на 12 години. Той възроди номера "Прабългарски конни игри" и е голяма гордост на цялото семейство".

Колелото на смъртта е най-бързото, най-екстремното и единствено в България. Дуе Валдемар Малеволти, участваха в хитовото телевизионно шоу "България търси талант" през 2021 година. С този номер те печелят награда в най-важния белгийски фестивал " Liege".


"Семафорът се изпълнява от Марио Валдемар и от неговата майка Роси Валдемар, те са едни от най-добрите в Европа. Те са на световно ниво, ходят постоянно на фестивали и постоянно прибират едно от трите места, на който и фестивал да отидат. Те са уникален номер, публиката остава без дъх. Всички казват: "Той танцува със смъртта" или ти..."

"Глобусът на смъртта" е доста по-динамичен и страшен номер, споделя Момчил.



"Имам случаи, когато хората са в стрес от цялото това нещо. Защото изведнъж да видиш в една метална клетка как се въртят мотори и правят лупинги и се разминават на милиметри, просто е страшно. На всичкото отгоре, вътре вкарваме и човек, който го слагаме по средата, докато моторите въртят, вдигаме адреналина още повече".


През 2012 г. цирк "Колозеум" става член на гилдията "Цирк на бъдещето" към Съюза на артистите в България, а от 2 годни насам е член към вариететните артисти. Циркът продължава да се развива, като представя спектакли на високо професионално ниво в световен мащаб. Посещава както големи, така и малки градове, за да могат всички любители на цирка да се насладят на истинския цирков спектакъл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00