Симона Панова e на 30 години и е родена във Видин. Чете и пише от малка. Като дете освен приказките и легендите, обожавала детективските книги. През годините чете най-различна литература.
"Харесвам фентъзито, харесвам и други жанрове. Нямам ограничения към жанрове, харесвам различни автори. Гледам да не се ограничавам, понеже това само стеснява хоризонта. Хубаво е човек да прочете от всичко, дори и да не му харесва. Да види за какво става въпрос и какво точно не му харесва, което също е важно, за да извлечем това пък, което е хубаво, и за да можем ние в собствените си книги това да вложим."
Симона признава, че откакто се помни, още на 6 години, когато започва да държи химикалката правилно, започва да пише- предимно приказки, и от тогава до днес не спира да пише. Мечтата ѝ била един ден да напише и издаде книга, а тази година сбъдва своята мечта. Първият ѝ дебютен фентъзи роман е вече в книжарниците. Нарича го "Змей закрилник" и го посвещава на легендите за величествената крепост "Баба Вида". Впечатлена е от легендата за Вида, Кула и Гъмза, затова решава да я развие.
"Всички знаем легендата за Вида, Кула и Гъмза, но ми се струва, че легендата е малко постничка, особено към края. Започва с трите сестри и дъщерите на царя и впоследствие стигаме до там, че Вида построява "Баба Вида" и легендата спира до там. Аз поне не съм срещала убедителен вариант как би трябвало да продължи по-нататък. А пък много ми се искаше да знам".
Прологът на самата книга е легендата, която всички ние знаем, след това авторката добавя т.нар. художествена измислица.
"Вече от там тръгват събития с други герои, и мисля, че става по-интересно".
Симона вкарва в самата история мотиви от българския фолклор, но и оригинални и интересни герои.
"Единият от мотивите, който липсва в легендата, но който аз много исках да включа, е мотивът с "вграждането". Обикновено е мома в народните приказки или песни, която се вгражда в чешма, в мост, в сграда - която трябва да устои на набезите на времето и по този начин да стане по-устойчива. Вграждането на момата съответно води до смъртта на момичето, но това прави сградата вечна. При нас понеже имаме крепост, крепостта е огромна конструкция и реших, че един смъртен живот някак не е достатъчен за цялото това огромно величаво нещо, и ми се искаше да се вгради някакво друго същество, което не е смъртен, не е човек. Много харесвам змейовете, като образ във фолклора, понеже те са многолики, могат да бъдат и змейове пазители, дали на имане, дали на сграда, но могат да бъдат и змейове рушители, които вече са деструктивния аспект на природата - бури, гръмотевици и т.н.. И реших, че един такъв змей, който е малко по-двулик, може да послужи много добре да запази една такава голяма крепост".
Симона завършва висшето си образование в университета в Ланкастър, Великобритания, специалност "Реклама и маркетинг". Няколко години работи като администратор в страната, но през 2020 г. се завръща във Видин.
"Един от основните фактори да се върна е Брексит, разбира се. Ситуацията се промени доста, особено за българите и за хората от Източна Европа. Стана доста по-враждебна атмосфера във Великобритания. Аз имах план да се връщам, така или иначе в един момент, но просто така се случи, че за щастие уцелих момента преди Ковид пандемията... Поработих няколко години там и установих, че не е за мен, не израствам толкова, колкото очаквах, че ще израсна и реших, че и в България мога да имам някакви по-различни възможности и дойдох да видя какви ще бъдат".
Още по темата чуйте в прикачения файл
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..
Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки. "За децата, особено..
Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида? Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..
Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика. Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..
В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..