Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпадаме ли в депресия след дълъг отпуск

Снимка: jiveisaznatelno.blogspot.com

Мнозина определят първите дни след лятната отпуска като особено проблемни, това твърдят психолози. Преходът от безгрижието към неотложните задачи и проблемите в работата съвсем не е толкова плавен, колкото ни се иска. Как да се справим с потиснатото настроение, което често ни обхваща след така дълго очаквания отдих? 

Според психологът Мариета Байчева депресията е нещо, което самите ние по някакъв начин си налагаме:

"По принцип щастието е състояние на ума, то не нещо определено и всеки човек го възприема по свой си начин. Депресията, както е много модерно да се нарича подтиснатото състояние в момента, може да не не никаква депресия, а просто мозъка да си почива все още. Какво означава - когато организмът е под стрес, независимо дали е позитивен или негативен този стрес, той се претоварва по някакъв начин и мозъка го поставя в едно състояние на покой, тоест на апатия, когато  ти не изпитваш емоция - нито гняв, нито радост - просто ти си почиваш. Но сега е много модерно това да се смята за ненормално състояние на организма и хората да го приемат като депресия и като проблем, което не е проблем. Ние сме емоционални същества и това, че понякога изпитваме страх, понякога преумора, друг път радост, това няма нищо общо с депресията - това са си нормални човешки емоции... Напълно нормално е, когато организмът си е почивал две седмици и после изведнъж трябва интензивно да започне работа, да не му е много комфортно. Пренастройката от почивка към работа, където всичко е еднообразно и познато винаги е скучна и не е приятно, не го изпитваш като нещо върховно".


Психологът Мариета Байчева коментира и силно разпространения слух, че след отпуск коефициентът на интелигентност пада.

"Коефициентът на интелигентност няма нищо общо с почивката или с лятната ваканция. Коефициентът на интелигентност си е даденост на човек и дори и той да е под стрес, независимо какво се случва с него, той ще си остане. Хората с висок коефициент на интелигентност се развиват във всяко едно състояние. За тях дори по време на ваканцията, това може да е някакъв вид развитие - да инвестираш в себе си".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00