Балетен уикенд предстои на откритата сцена над Белоградчик в рамките на Фестивала "Опера на върховете - Белоградчишки скали". Почитателите на класическия танц ще могат да видят балета "Хиляда и една нощ" от 12 до 14 август включително. Спектакълът е от сезон 2021 – 2022. Хореографията е на Елдар Алиев, който определя работата си като неокласика с фолклорни елементи, която е изключително трудна в техническо отношение." Спецификата и сложността на хореографията, сложността на музика, в която преобладаващ е инструментариумът от ударни инструменти, са предизвикателство за всеки артист. Публиката ще види в ролята на Шехерезада Боряна Петрова, на Нурида - София Абенанти и Венера Христова, на Шахриар - Никола Хаджитанев и Роб - Емил Йорданов.
Сред величествената красота на Белоградчишките скали този нестандартен балетен спектакъл, който във всеки свой детайл носи дъха на Ориента, ще зареди публиката с красиви емоции, казват от Софийска опера и балет
Балетът "Хиляда и една нощ" на азербайджанския композитор Фикрет Амиров разказва историята на суровия султан Шахриар и красивата, и мъдра Шехерезада. Нощ след нощ сладкодумната Шехерезада разказва на Шахриар истории, които показват основни женски качества като красота, мъдрост и доброта и постепенно разтопяват леденото сърце на султана.
В продължение на няколко вдъхновяващи дни живописното село Чупрене - един от най-красивите кътчета в подножието на Стара планина беше домакин на художествен пленер с участието на 11 утвърдени и талантливи художници от цялата страна. В периода от 25 до 31 май художниците черпеха вдъхновение от природата, културата и духа на региона, а днес ще..
Протест в защита на българския лев ще се проведе утре, 31 май, от 12.00 часа във Видин, Белоградчик и Кула. Организатори на националния протест са граждански организации, опозиционни партии, като най-голямата от тях е "Възраждане", каза Вера Александрова - депутат от 49-о и 50-о Народно събрание и координатор за област Видин от партия..
Броени часове остават до първото събитие в София на младите писатели от Монтана, Дебора Йорданова и Димитър Петров от "Съюз на младите писатели". Съюзът се пренася за първи път на голяма сцена в една незабравима вечер, изпълнена с поезия, музика и емоции, които ще докоснат сърцето ви, каза за Радио Видин младият автор Димитър Петров от Монтана:..
Среща за включването на Видинска област в стратегията на ДПС за "ново начало и развитие на региона" проведе лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски с депутатите от Видин Ваня Василева и Цветан Енчев. На срещата са обсъдени основните проблеми, които срещат хората в региона - обезлюдяването, високата безработица и лошата инфраструктура. Народните..
Много изяви предстоят за колективите към градското читалище “Просвета 1925 - Мездра” за месец юни. До 2 юни танцовите състави “Мездра” и “Мездра - Джуниър” участват във Фестивал на розата в Испарта, Турция. На 1 юни читалището е домакин на кастинг за “Мис Искърско дефиле”. На 2 юни танцьорите от ФТА “Мездра” ще участват в празник на с...
Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ Брегово ще отбележи 1170 години от създаването на глаголицата - първата българска писменост и 1160 години от покръстването на българите. Ще бъдат посрещнати важни гости, казва директорът на училището Илияна Кръстева: "Две знакови личности посрещаме- Негово Високопреосвещенство Пахомий, Видинския..
Берковица за поредна година е сцена на вдъхновение и радост. Официално бе открит Международния детски фестивал на изкуствата "Лачени обувки“ в града. Това е 29-тото му издание, а повече за предстоящите прояви сподели Александра Лазарова , гл. специалист "Култура и туризъм" в Община Берковица. "Изключително много се вълнуваме, тъй като тази..