Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашена ли е дейността на строителните фирми?

Снимка: Радио Видин

Над 1000 строителни фирми се очаква да спрат дейността си до края на годината- това каза за БНР Валентин Николов, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България. Той посочи, че общият обем на строителната продукция за четвъртото тримесечие на миналата година и за първото тримесечие на тази година, отнесен към съответния предишен период, е със спад от 40%. Какво се случва със строителния бранш и ще успее ли да продължи да работи, въпреки икономическите и политически сътресения у нас през последните месеци? Има сериозен спад в приходите на бюджета от строителния сектор и това не е епизодично, а системен проблем, който неминуемо ще се отрази върху икономиката на страната. Има сериозно намаляване на заетите в отрасъла, има и фалити на фирми. Средно месечно от регистъра на строителните фирми отпадат по около стотина фирми, а това е много на фона на 6500 фирми, вписани в него. До края на годината около 1200- 1300 фирми могат да прекратят своята дейност. Това каза в интервю за БНР Валентин Николов, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България.

"Като цяло политическата криза и управлението на "промяната" се отразиха изключително негативно върху строителния отрасъл. Общият обем на строителната продукция за четвъртото тримесечие на миналата година и първото тримесечие на тази година, отнесено към предишния съответен период, общото намаление е 40%. Само в инфраструктурното строителство е 42% и в другите сектори на строителството е 39%. Говорим наистина за драстично намаление със сериозни последици от това."

Преизчислени ли са договорите на строителните фирми, заради инфлационните процеси и непрекъснато растящите цени на строителните материали- още от Валентин Николов, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България.

"При масовите строителни материали увеличението е някъде между 30 и 50- 60%. Това, което управляващите се опитват да внушат на общественото мнение е една тенденция, която продължава от няколко години и се засили особено много през последната и таза година. Тя е да се внуши на обществото, че строителния бранш се състои от крадци, измамници, мошеници, от алчни хора. Ако погледнем България какво представлява- тази нова България е построена от нас, от строителите и то не благодарение, а въпреки политиците."- уточни Валентин Николов и допълни, че постигнатият успех е без рестрикции на чуждите фирми, а на базата единствено на конкуренцията. 

За коментар потърсихме строителни предприемачи от Северозападна България- разговаряхме с инж. Жоро Василев, собственик и управител на строителна фирма във Видин: 

"Дейността ни стана много сложна от една година насам, а може би и малко повече, поради покачване на цените на всички строителни материали. Някои са с двойно по- високи цени, а някои и с повече. Доста от фирмите започнаха да се задъхват, стана много трудно строителството, особено за тези, които вече имат сключени договори с държавата и с общините, и тези договори не подлежат на анексиране. Ние горе долу избягахме от нещата, имахме леки сътресения, но ги приключихме, поради простата причина, че нямаме обществени поръчки. В момента се занимаваме със собствено строителство, изграждаме един жилищен блок, който си е на фирмата, което също е много трудно, защото цените на материалите са вече високи, а не можем да вдигнем цените не жилищата с толкова много, защото във Видин специално знаете каква е покупателната способност на хората."- подчерта Жоро Василев.

Росен Дудушки е съдружник във врачанска компания, занимаваща се с проектиране, изпълнение и ремонт на всички видове строително- монтажни работи. Въпреки високите цени на строителните материали фирмата му продължава да работи, благодарение на това, че залага на частни оферти и плащанията се осъществяват нормално:

"При мен е малко по- различно, защото аз се оправям с частни обекти. В момента нямам никакви обществени поръчки и не играя отдавна, заради това, че цените не са актуализирани. Изпълнявам вече от две- три години изцяло частни обекти."- обясни Росен Дудушки.

Инж. Тони Петров е председател на Камарата на строителите в България за област Враца и описа като цяло ситуацията в региона. Отразяват ли се икономическите и политически сътресения у нас върху работата на сектора? 

"Няма как да не се отразят, те се отразяват на всяка сфера от живота ни. Относно цените на материалите и горивата ние сме пряко зависими от тези неща. Освен това цените на нашите обекти са формирани още преди една година, а докато се стигне до изпълнението минава и повече време, цените изостават, трудно е след това, не се прие никаква индексация и все още има несигурност по този въпрос. Всичките тези фактори оказват влияние върху работата ни и то в негативен план. Кризата се отразява зле както на нас, така и на инвеститора. Много от инвеститорите ни са хотелиери или хора, свързани с туристическия бизнес, които също пострадаха много от тези две кризи."- каза Тони Петров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60 млрд. лв.,..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45