Кога за последно видяхте светулка? Всички ги помним и ги свързваме с нашето детство, с положителни емоции и щом дойде лятото, очакваме да ги видим. Брачният им период е през юни, юли и август, когато чрез светлината си, търсят своя партньор. Дискусията, изчезнаха ли светулките се води през летните месеци, когато все повече хора се питат, къде са? Къде отидоха светулките? - това попитахме жители на града, които оказа се, не са срещали светещите насекоми от доста време.
"Като дете съм виждала на село, тук не съм... Скоро говорихме, че никъде не може да видим светулка вече. От детските си години не сме виждали светулки, а си представете кога са ни били детските години на нас... Аз съм виждала преди няколко години, може би 7-8, но на Божурица, а тук в града - не. В градовете не... Има ги по-гората, по планините..."
Въпреки редките срещи на хората със светулките, опасност от заличаване на вида им няма, категоричен е ентомологът доц. Радослав Бекчиев. Според експертът фактори като светлинното замърсяване, пръскането с инсектициди и цялостното развитие на големите населени места влияят на популацията на тези насекоми, това е и причината да се срещат много рядко в градовете. Това съвсем не значи, че светулки няма, допълва още той.
"Светулките все пак са нощноактивни животни. За да ги видите трябва да сте на тъмно място, в хубаво запазени поляни и гори. Много хора въобще не стигат вечер до такива места. Повечето си стоят нормално вкъщи или в заведенията, където няма как да видят светулки. Това също предизвиква едно усещане, че тях ги няма. Просто трябва да излязат, когато е подходящо, вечерта, в гората или на поляната и ще ги видят. Ние доста често ги виждаме при нашите пътувания, затова нямам и някакво притеснение, че те изчезват. Има ги, просто трябва да сте там, където са те." -коментира експертът.
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..