Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скоро пускат и зарядните станции

Електромобили вече и във Видин

Високите цени на горивата карат все повече шофьори да заменят автомобилите си с електрически такива. Освен нисък експлоатационен разход, електромобилите нямат нужда от обслужване и са екологични. 

Венцислав Димитров от Видин е собственик на електромобил от близо две години. Споделя, че разходът за 150 километра е около 2 лв. Все пак освен предимства да шофираш кола с електрически двигател, има и недостатъци. Пробегът е сравнително малък, с едно зареждане на батериите могат да бъдат изминати около 150 км., разказва Венцислав:

"Предизвикателството на електромобила е да свикнеш на неговия характер и след това той ти служи много добре. Пробегът- преминава само някакви 150 км. лятото, а зимата някакви 120 км. Начинът на шофиране, при електромобила почти не се налага да натискаш спирачка. Тъй нареченета система КЕРС, която рекооперира и връща енергия, тя самата спира, използваш двигателя за спирачка... Предимствата са ниския разход, ако не смятаме инвестицията... Нямам обслужването, което има при нормалната кола, няма ремъци, няма свещи, няма масло, само антифриз, обслужвам на 60 000 км. Това е охлаждащата течност, нищо друго повече. Безумно евтино е... Във Видин при регистрация на колата 50 % отстъпка от еко такса съм ползвал, в Общината нямам такса и мога да паркирам навсякъде в "синя зона"... Недостатъци, тук единствената особеност е, че е необходимо да си направиш сметката до къде можеш да стигнеш и кога да се дозаредиш. Тоест от тук стигаме до Монтана и на Монтана е хубаво да се дозаредим, защото не може да стигнем кой знае колко по-далеч след това. Примерно, правиш си сметка, че ако стигнеш до Белоградчик, а след това ще се върнеш, няма никакъв проблем, стигаш до Кула. Цяла Видинска област се обслужва с една 20-киловатова батерия..."

За да зареди батериите на електромобила, Венцислав използва ток за битови нужди от своя гараж. Пълното зареждане отнема няколко часа, а при публичните зарядни станции, които са с прав ток, времето за зареждане се съкращава значително:

"Ползвам домашен ток вкъщи, който на нощна енергия е малко над 10 ст. Тоест аз се возя днес 150 км. за два лева. Електромобилът се зарежда за 8 часа, докато спя. Вкъщи се прибирам, включвам го в контакта докато спя и сутринта като стана вече мога да изминавам 150 км. То извън гаража с един разклонител, с най-обикновен щепсел. Когато искаме да зареждаме по-бързо, тогава вече използваме публичните зарядни станции, които вече във Видин са 5 ако не се лъжа, 2 публични, които може да се ползват на прав ток. Там спокойно може една 50 киловатова батерия за 1 ч. да я напълниш до 80 %. Хубавото на тази батерия е, че винаги може да я дозаредиш като телефона... Колата е почти безшумна, по-скоро лятото е шумна от климатика, който работи... Малко е неудобно това, че е безшумна към хората, които се движат, защото обикновено трябва да им подадеш сигнал... "

Общо 17 са регистрираните електрически автомобили и мотоциклети във Видин, отговориха на наше запитване от Общината. Попитахме още: 
Колко зарядни станции ще бъдат изградени в града?
На каква стойност са?
Къде ще са разположени те?
Кога се очаква да заработят?

Получихме писмен отговор, който гласи: "Зарядните станции за електромобили, които наскоро бяха монтирани, са частна инициатива и инвестиция. Фирмата има подписан договор с Община Видин за наем на съответните заемани площи. С решение на Общинския съвет са определени местостоянките на станциите. Местоположението е съгласувано с всички държавни институции. Издадено е Разрешение за поставяне на станциите от гл. архитект на Община Видин. Те са общо 5 на брой. 
Разположението им е както следва: 
2 бр. на паркинга на хотел "Бонония", гр. Видин;
2 бр. на паркинга на ДКЦ 1, гр. Видин (бившата Поликлиника), откъм ул. „Димитър Цухлев“;
1 бр. на Автогара - Видин.
Очакванията са зарядните станции за електромобили да заработят в началото на септември т.г.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50