Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1845 души ще са ангажирани в секционните комисии във Видинско

Снимка: Архив: Радио Видин

На 2 октомври гласуваме за Народно събрание, за трети път предсрочно от юли миналата година. Избираме 240 депутати, 15 от тях ще са от Северозапада. Мандатите са както до сега. В 48-то Народно събрание ще има четирима депутати от Видин, шестима от Враца и петима от Монтана.


Според Изборния кодекс гласуването в България е задължително за всички над 18  години без поставените под запрещение и изтърпяващите присъди "лишаване от свобода". Въпреки че е задължително по закон, няма наказание за негласувалите. До сега на територията на област Видин са сформирани 237 избирателни комисии без подвижните и тези, които ще бъдат разкрити в социални заведения. 1845 души ще бъдат ангажирани в комисиите по избирателни секции, каза председателят на РИК- Видин Даниел Боянов. В помещенията, в които ще се гласува, вече са провеждани избори. Одобрени са от службите за пожарна безопасност, а също има и техническа възможност за разполагане на машини. От регистрираните в ЦИК партии и коалиции, до сега няма такива, които да са представили в Районната комисия кандидатски листи:


"Срокът за подаване на кандидатски листи в РИК-Видин, а и в цялата страна  е до 17:00  часа на 30 август. Освен тези 31 кандидата, следва да имаме предвид, че до 17:00  часа на 22 август могат да бъдат подавани заявления за регистрация на инициативни комитети за издигане на независими кандидати. Срокът за подаване на листа е също до 30 август, ако има сформирани такива инициативни комитети"- каза Боянов.

Даниел Боянов, председател на РИК-Видин

Както и до сега, и на тези избори, гласуването може да е по настоящ адрес, ако той е различен от постоянния, но  трябва предварително да се подаде заявление:


"Избиратели, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, могат по тяхно желание да поискат да бъдат вписани в избирателния списък по настоящия си адрес. Срокът за това е до 17 септември 2022 година. Искането следна да бъде направено писмено на хартиен носител до кмета на общината, кметството или кметския наместник и да съдържа имената и ЕГН-то на избирателя, както и номера на личната му карта и съответно да е подписано. Също така може да бъде направено електронно чрез подаване на електронно заявление на страницата на Главна дирекция ГРАО в Министерството на регионалното развитие  и благоустройството, където не се изисква електронен подпис, а може да бъде подадено през интернет сайтовете на всяка една община, ако е подписано с електронен подпис от съответния избирател. След изтичането на крайния срок Главна дирекция ГРАО изпраща на всички общини актуализирани списъци, съдържащи данни на всички лица, които са поискали да бъде променено мястото, на което ще гласуват, а именно да бъдат отписани от списъка по постоянен адрес и да бъдат записани в списък по настоящ адрес. След 18 септември всяко лице, което е поискало такава промяна, може да направи справка на сайта на Главна дирекция ГРАО, като и на посочените на сайтовете на общините телефони."


Избирателите с трайни увреждания, които не могат да упражнят правото си на вот в помещението за гласуване, могат да направят това с подвижна избирателна  кутия, като  трябва да подадат заявления по образец. Срокът е до 17 септември. Избирателите с трайни увреждания,  които желаят да гласуват по настоящ адрес в друго населено място трябва да заявят и това обстоятелство.


Избирателни секции в социални заведения се разкриват със заповед на директора на съответната институция. За заповедта уведомяват кмета на общината и РИК. Въз основа на заповедта Районната комисия издава решение за формиране на секцията.


От РИК-Видин не очакват затруднения при сформирането на комисиите. От комисията са поискали  да бъде предоставена Спортната зала във Видин за обработка на секционни протоколи.  Според Даниел Боянов така ще има възможност да се организират подходящи условия за изчакване, както и за отделяне пристигащите от напускащите.


Машинният вот улеснява обработката на протоколите и от РИК се надяват преброяването на резултатите да е по-бързо: 


"Ако няма съществена промяна в начина на отчитане на гласовете от предходните парламентарни избори и се запази този ред на въвеждане на информация, а именно чрез прочитането от компютърното устройство на информацията, която се съдържа във флашката, една от двете флашки, които са записали информацията от всяка една машина,  доста бързо се обработва всяка една секционна комисия. Протоколът се въвежда в рамките на четири до пет минути максимално, като това време включва и самото подреждане на различните екземпляри, подписването на всеки отделен лист,  обработката в изчислителния пункт, разпечатката на хартиен носител на записите от флашките. Всичко може да се вложи в тези няколко минути. Доста бързо е на фона на ръчното въвеждане на информация там, където имаме секции без машини."


В 7:00 часа ще започне изборният ден на 2 октомври.  Краят е в 20:00 часа, освен ако пред съответната секция няма още чакащи да гласуват. Тогава гласуването може да бъде удължено, но с не повече от час.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32