В това село не може да има нищо, защото е пропаднало и няма хора. Лекар за толкова малко пенсионери ще дойде ли? Затова и автобуси не идват... Хората в селото са възрастни и болни. Няма постоянно лекар. Идва веднъж седмично. Идва човекът, но няма помещение, в което да преглежда хората. На центъра изнасят една маса и там носи рецептурните книжки. Понякога, ако се наложи, там мери кръвното и там преглежда... Нямаме никакъв магазин за хранителни стоки. Имаше един преди, но го закриха, защото нямало оборот. Имаме едно кафене, където продават най-необходимите храни. Ако ти потрябва нещо, всичко е свързано с Монтана. За превозно средство, гледам че идва, защото сме на центъра и имам наблюдения. Мисля че идва от Берковица три пъти в седмицата. За Монтана- абсолютно никакъв превоз... Ние имаме кола и ходим до Монтана задължително по веднъж седмично. Всичко си пазаруваме оттам. За тези, които нямат автомобил обаче е трудно. И не само заради храната. Ако ти се наложи един аналгин да ти дотрябва, ходиш и търсиш при съседите. Ако и те нямат, проблемът е твой. Наистина, много е тегава работата. Да не говорим пък за улиците. Зимата е ад под небето. Снегорин минава само в центъра. И ще мине само два пъти, колкото да могат да се разминат две коли. Изобщо нещата са много зле...", коментират живота в селото местните.
"Имаме 142 жители с настанените в старческия дом, които са по постоянен адрес. Повечето жители са възрастни. Млади хора няма.", обясни кметският наместник Мариета Аврамова. Тя е на тази длъжност 3-ти мандат.
"Транспорт имаме три дни в седмицата- понеделник, сряда и петък. Лекар идва всеки вторник, за да преглежда възрастните хора. Ходи и по домовете, ако има болни. В четвъртък пък носи рецептурните книжки.
Що се отнася до улиците, обещано ни е пътят до гробищния парк да бъде асфалтиран. Засега няма яснота кога ще стане това. До края на мандата ми би трябвало да стане...
Нямаме проблеми със запасяването на населението с дърва за зимата. Правя списъци, събирам парите, отивам в Горското- фактурирам и намирам превоз. Цените на дървения материал тук са поносими. До момента съм доставила 180 кубика дърва. Населението не е оставало без дърва никога... Какво бих казала на съселяните си ли? Ами, да са живи и здрави, и да продължаваме в същия дух."
А какво искат децата на Бистрилица?
"Искаме да има повече деца тук, че да си играем... Бихме искали да направят по-хубав парк и да има по-хубави цветя... И да върнат люлките. Най-хубавите люлки- да ги върнат всичките...", споделиха малчуганите, които искат да създават спомени тук през летните ваканции и да имат повод да си идват не само заради любимите си баба и дядо.
Целите интервюта и подробности по темата - в звуковия файл
Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..
Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч., учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..