Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплатата в плик ощетява не само бюджета, но и работника

Снимка: Радио ВИДИН

Над 300 млн. лева годишно е щетата за бюджета от заплата в плик, изчисляват от дирекция "Управление на риска" в НАП. Преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв., като през последните години се е стопила с около 100 млн. лв. вследствие на предприети от НАП мерки и различни икономически фактори.


Най-рисковите сектори, в които е практика да се изплаща част или цялото възнаграждение "под масата", са в търговията на едро и дребно, строителство, хотелиерство и ресторантьорство. Най-губещи от недекларирания доход остават служителите, които се осигуряват на по-нисък от реалния размер на заплатата си и по този начин се лишават от редица осигурителни права. Те могат да изчислят загубите си с помощта на калкулатора на сайта: www.zaplatavplik.bg, като въведат заплатата, на която се осигуряват и тази, която реално получават.


"Ако работник реално получава 1500 лева, но работодателят му го осигурява на минималната работна заплата, загубата за служителя в следващите 30 години е близо 109 000 лева. В тази сума влизат пенсията, обезщетенията за майчинство и безработица, от които ще се лиши служителят. Освен това, той губи възможност да се възползва от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата“, коментира Николай Петков, директор на дирекция "Управление на риска" в НАП.


С цел да запознае работниците с рисковете, ако се съгласят да се осигуряват на по-нисък от реалния си доход, приходната агенция стартира кампания "Заплата в плик“. Тя акцентира върху ползите за обществото от доброволното деклариране и внасяне на данъци и осигурителни вноски, както и на щетите, които причинява недобросъвестното поведение. Чрез Фейсбук страницата на НАП се разяснява какви биха били последствията за работници и работодатели, ако получават или дават заплата в плик. В поредица от подкаст издания в YouTube канала на приходната агенция, експерти разкриват рисковете, които поемат и двете страни, когато избягват декларирането и плащането на данъци и осигурителни вноски. 


Потребителите могат да изразят и своето мнение по темата за недекларираните възнаграждения или т. нар. "заплата в плик" като попълнят анкетата на НАП.


По публикацията работи: Кирил Кирилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 12 декември 2024 година

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Икономическите ползи за българската икономика от приемането ни в Шенгенското пространство ще са големи, коментира за Радио ВИДИН Красимир Кирилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 18:05
Красимир Кирилов, председател на ВТПП

Красимир Кирилов: Шенген носи големи ползи, но проверките на Дунав мост 2 остават още 6 месеца

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли проекторезолюцията..

публикувано на 12.12.24 в 17:20

Ръст на болните от скарлатина в област Монтана

Четирикратно увеличение на болните от скарлатина има в област Монтана само за седмица. Случаите са регистрирани в Монтана и Лом.  14 случая на скарлатина са регистрирани през изминалата седмица в Монтанско срещу три за предходната. Заразата е установена в две населени места в региона. От скарлатина най-често боледуват децата от 3 до 13-годишна възраст...

публикувано на 12.12.24 в 17:04
Калин Хайтов, областен управител на област Монтана

Калин Хайтов: Нови сондажи за кладенци са нужни в Монтана

Държавата ще финансира общините за изграждането на допълнителни кладенци. Така ще се гарантира редовното подаване на вода, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Проблемът с осигуряване на питейна вода ще се задълбочава. Затова Министерството на регионалното развитие и благоустройството се обръща към общините да подготвят проекти за..

публикувано на 12.12.24 в 16:51

Във Видин е открит първият училищен център за високи постижения

В Професионалната гимназия "Професор д-р Асен Златаров" във Видин е открит първият от 28-те центъра за високи постижения в професионалното образование и обучение в страната. Инвестицията е с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общият размер е близо 97 милиона лева, каза професор Георги Вайсилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 16:36

Видин оптимизира разходите за чистота през 2025 година

План-сметката за чистотата на община Видин за следващата година е с по-нисък размер спрямо предходната з а първи път, съобщават от местната управа.    На обществено обсъждане бе представен бюджет от 7 395 396 лева за поддържането на чистотата през 2025 година – намаление от 172 221 лева в сравнение с 2024 година. Оптимизацията на разходите..

публикувано на 12.12.24 в 16:16

Коледен базар събра десетки посетители в Кула

В навечерието на Рождество Христово Детската градина "Звънче" в Кула изненада гостите и жителите на общината с празнична атмосфера и изобилие от домашно приготвени сладкиши и сувенири на традиционния си коледен базар в местното читалище. За инициативата разказва директорът на детското заведение Велина Людмилова : „За поредна година Детска..

публикувано на 12.12.24 в 16:00