Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикант на круизен кораб

4
Снимка: Илка Антонова



Едно безкрайно пътешествие и забавление - така изглежда отстрани работата на един музикант на круизен кораб. В действителност обаче това занимание е истинско предизвикателство и изпитание, което не е за всеки. Освен натоварения всекидневен график, да работиш на кораб е трудно, без значение дали си музикант, барман или сервитьор, поради факта, че си отделен от света и живееш като в един малък подвижен "град". Това те кара да се чувстваш в една друга реалност, отделен от истинския свят. Губиш представа за времето. Липсата на близки и приятели, също не е за подценяване. Но със сигурност да работиш на круизен кораб е и интересно и обогатяващо. Срещаш се с хора от цял свят, печелиш добре и в същото време спестяваш, защото всичко там ти е подсигурено. 30-годишният Денис Славчев от Видин свири на китара от 6-годишен, когато китарата била по-голяма от самия него. Оттогава не е спирал да свири. 


Преди 7 години след негово участие в столичен ресторант, при него идва мениджър на круиз и директно му прави предложение да стане музикант на кораб. Без да се замисля много Дени, приема работата:


"Тук малко съдбата се намеси... Аз бях студент в Нов Български по това време и свирех в един ресторант, нали все пак нещо трябва да се работи. Обаче пак с музичка, с китарката, идва един господин и супер впечатлен, след края на вечерта: "Ти моето момче (никога няма да му забравя думите), искаш ли, ми кажи, да пътуваш на круизен кораб?". Аз тогава дори не бях и чувал за това нещо, това се случва 2015, даже 2014 - 8 години. И аз тогава, интересно ми е, млад съм, искам да ходя да свиря. Да ходиш да свириш навън - това е страшна работа, много готино... Та казах "да". Направи ми едно демо и буквално за 2 седмици аз вече имах договор."


Откакто тръгва по корабите първите 3 години Денис е необвързан:


"Аз си пътувам сам на корабите - ерген човек. Парти цяла нощ, след работа, разбира се... Навсякъде излизаш, тогава въртяхме много из Европа - Испания, Италия, Франция и т.н. Много гот - плажове, много хора от различни националности."


След това той намира и своята любов. В момента Денис свири с неговата приятелка, която е певица. Те са дуо и се откриват на кораб, преди 4 години.

 

"Ние се срещнахме на кораба, на една тераса. Аз си свирех. Тя беше част от група. И така се влюбихме. После аз станах част от тая група, отидох да свиря в тяхната група."


Първият договор на круизен кораб е най-тежък. Влиза се в много строг режим на работа, който се спазва по часовник. Започва се с двуседмичен секюрити тест.


"Той се води "basic safеty test" (тест за базова безопасност) - запознаване с безопасността на кораба. Евентуално при буря, ако има ситуация, трябва да се реагира. Всички си имат своите места, не трябва да се получава, като преди години се е случи на "Costa Concordia" - това е един такъв доста показателен случай. И от тогава всичко е леко понатегнато. Две седмици някъде трае тази цялата подготовка - запознаването с кораба, с т. нар. "master station" (главна станция) - това са местата, на които се събират пасажерите, за да могат да се евакуират евентуално, не дай си Боже нещо се случи. Иначе, да, всичко е по часовник, всичко се случва на време. Всичките неща както на сушата "clocking","clockout"."


В първоначалния курс на обучение всеки член от екипажа трябва да се  запознае и със самия кораб.


"Те са огромни пасажерските кораби, поне на тези, на които аз съм бил. От началото, първите три години, корабът беше много нов - "Costa Diadema" - това са италианска компания, нискобюджетни круизи, но много готини - за млади хора, страхотни... беше парти, супер яко. 5 хил. човека беше капацитета, много дълго, около 320 метра - огромно."


За разлика от останалите членове на екипажа - сервитьори, бармани, камериери, с различно предимство на круиза са музикантите. Те имат право да ходят по всички етажи на кораба и да излизат от него.  


"Абсолютно, ние все пак сме  в забавлението. Нали забавляваме пасажерите. Има хора, които не могат да слизат, защото са на работа примерно или не могат да се движат по някакви места. Ние нямаме такива... Ние работим много малко, печелим добре и имаме всичкото свободно време на света. Доволен съм, но все пак мисля, че 8 години са ми достатъчни. Ти си продаваш живота. Това е като тираджиите, същата работа. Аз имам късмета да срещна любовта на живота си. И да съм заедно с нея, което е много рядко." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Богомил Петров - за спорта, рекордите и обществената дейност

Почетният гражданин на Видин Богомил Петров гостува в "Думата имат старейшините". Той е добре познат в града с множеството инициативи и прояви, които организира. Завършил е видинската гимназия и Висшия институт за физкултура и спорт (НСА). Поводът да ви срещнем с Богомил Петров е 60-годишнината от неговия световен рекорд по вдигане на тежести..

публикувано на 16.05.24 в 16:50