Едно безкрайно пътешествие и забавление - така изглежда отстрани работата на един музикант на круизен кораб. В действителност обаче това занимание е истинско предизвикателство и изпитание, което не е за всеки. Освен натоварения всекидневен график, да работиш на кораб е трудно, без значение дали си музикант, барман или сервитьор, поради факта, че си отделен от света и живееш като в един малък подвижен "град". Това те кара да се чувстваш в една друга реалност, отделен от истинския свят. Губиш представа за времето. Липсата на близки и приятели, също не е за подценяване. Но със сигурност да работиш на круизен кораб е и интересно и обогатяващо. Срещаш се с хора от цял свят, печелиш добре и в същото време спестяваш, защото всичко там ти е подсигурено. 30-годишният Денис Славчев от Видин свири на китара от 6-годишен, когато китарата била по-голяма от самия него. Оттогава не е спирал да свири.
Преди 7 години след негово участие в столичен ресторант, при него идва мениджър на круиз и директно му прави предложение да стане музикант на кораб. Без да се замисля много Дени, приема работата:
"Тук малко съдбата се намеси... Аз бях студент в Нов Български по това време и свирех в един ресторант, нали все пак нещо трябва да се работи. Обаче пак с музичка, с китарката, идва един господин и супер впечатлен, след края на вечерта: "Ти моето момче (никога няма да му забравя думите), искаш ли, ми кажи, да пътуваш на круизен кораб?". Аз тогава дори не бях и чувал за това нещо, това се случва 2015, даже 2014 - 8 години. И аз тогава, интересно ми е, млад съм, искам да ходя да свиря. Да ходиш да свириш навън - това е страшна работа, много готино... Та казах "да". Направи ми едно демо и буквално за 2 седмици аз вече имах договор."
Откакто тръгва по корабите първите 3 години Денис е необвързан:
"Аз си пътувам сам на корабите - ерген човек. Парти цяла нощ, след работа, разбира се... Навсякъде излизаш, тогава въртяхме много из Европа - Испания, Италия, Франция и т.н. Много гот - плажове, много хора от различни националности."
След това той намира и своята любов. В момента Денис свири с неговата приятелка, която е певица. Те са дуо и се откриват на кораб, преди 4 години.
"Ние се срещнахме на кораба, на една тераса. Аз си свирех. Тя беше част от група. И така се влюбихме. После аз станах част от тая група, отидох да свиря в тяхната група."
Първият договор на круизен кораб е най-тежък. Влиза се в много строг режим на работа, който се спазва по часовник. Започва се с двуседмичен секюрити тест.
"Той се води "basic safеty test" (тест за базова безопасност) - запознаване с безопасността на кораба. Евентуално при буря, ако има ситуация, трябва да се реагира. Всички си имат своите места, не трябва да се получава, като преди години се е случи на "Costa Concordia" - това е един такъв доста показателен случай. И от тогава всичко е леко понатегнато. Две седмици някъде трае тази цялата подготовка - запознаването с кораба, с т. нар. "master station" (главна станция) - това са местата, на които се събират пасажерите, за да могат да се евакуират евентуално, не дай си Боже нещо се случи. Иначе, да, всичко е по часовник, всичко се случва на време. Всичките неща както на сушата "clocking","clockout"."
В първоначалния курс на обучение всеки член от екипажа трябва да се запознае и със самия кораб.
"Те са огромни пасажерските кораби, поне на тези, на които аз съм бил. От началото, първите три години, корабът беше много нов - "Costa Diadema" - това са италианска компания, нискобюджетни круизи, но много готини - за млади хора, страхотни... беше парти, супер яко. 5 хил. човека беше капацитета, много дълго, около 320 метра - огромно."
За разлика от останалите членове на екипажа - сервитьори, бармани, камериери, с различно предимство на круиза са музикантите. Те имат право да ходят по всички етажи на кораба и да излизат от него.
"Абсолютно, ние все пак сме в забавлението. Нали забавляваме пасажерите. Има хора, които не могат да слизат, защото са на работа примерно или не могат да се движат по някакви места. Ние нямаме такива... Ние работим много малко, печелим добре и имаме всичкото свободно време на света. Доволен съм, но все пак мисля, че 8 години са ми достатъчни. Ти си продаваш живота. Това е като тираджиите, същата работа. Аз имам късмета да срещна любовта на живота си. И да съм заедно с нея, което е много рядко."
Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..
На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..
"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..
Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..
За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции. "Подобни опити, но и други имаше през..
Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..
ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците. Основната цел на програмата е да се..