Едно безкрайно пътешествие и забавление - така изглежда отстрани работата на един музикант на круизен кораб. В действителност обаче това занимание е истинско предизвикателство и изпитание, което не е за всеки. Освен натоварения всекидневен график, да работиш на кораб е трудно, без значение дали си музикант, барман или сервитьор, поради факта, че си отделен от света и живееш като в един малък подвижен "град". Това те кара да се чувстваш в една друга реалност, отделен от истинския свят. Губиш представа за времето. Липсата на близки и приятели, също не е за подценяване. Но със сигурност да работиш на круизен кораб е и интересно и обогатяващо. Срещаш се с хора от цял свят, печелиш добре и в същото време спестяваш, защото всичко там ти е подсигурено. 30-годишният Денис Славчев от Видин свири на китара от 6-годишен, когато китарата била по-голяма от самия него. Оттогава не е спирал да свири.
Преди 7 години след негово участие в столичен ресторант, при него идва мениджър на круиз и директно му прави предложение да стане музикант на кораб. Без да се замисля много Дени, приема работата:
"Тук малко съдбата се намеси... Аз бях студент в Нов Български по това време и свирех в един ресторант, нали все пак нещо трябва да се работи. Обаче пак с музичка, с китарката, идва един господин и супер впечатлен, след края на вечерта: "Ти моето момче (никога няма да му забравя думите), искаш ли, ми кажи, да пътуваш на круизен кораб?". Аз тогава дори не бях и чувал за това нещо, това се случва 2015, даже 2014 - 8 години. И аз тогава, интересно ми е, млад съм, искам да ходя да свиря. Да ходиш да свириш навън - това е страшна работа, много готино... Та казах "да". Направи ми едно демо и буквално за 2 седмици аз вече имах договор."
Откакто тръгва по корабите първите 3 години Денис е необвързан:
"Аз си пътувам сам на корабите - ерген човек. Парти цяла нощ, след работа, разбира се... Навсякъде излизаш, тогава въртяхме много из Европа - Испания, Италия, Франция и т.н. Много гот - плажове, много хора от различни националности."
След това той намира и своята любов. В момента Денис свири с неговата приятелка, която е певица. Те са дуо и се откриват на кораб, преди 4 години.
"Ние се срещнахме на кораба, на една тераса. Аз си свирех. Тя беше част от група. И така се влюбихме. После аз станах част от тая група, отидох да свиря в тяхната група."
Първият договор на круизен кораб е най-тежък. Влиза се в много строг режим на работа, който се спазва по часовник. Започва се с двуседмичен секюрити тест.
"Той се води "basic safеty test" (тест за базова безопасност) - запознаване с безопасността на кораба. Евентуално при буря, ако има ситуация, трябва да се реагира. Всички си имат своите места, не трябва да се получава, като преди години се е случи на "Costa Concordia" - това е един такъв доста показателен случай. И от тогава всичко е леко понатегнато. Две седмици някъде трае тази цялата подготовка - запознаването с кораба, с т. нар. "master station" (главна станция) - това са местата, на които се събират пасажерите, за да могат да се евакуират евентуално, не дай си Боже нещо се случи. Иначе, да, всичко е по часовник, всичко се случва на време. Всичките неща както на сушата "clocking","clockout"."
В първоначалния курс на обучение всеки член от екипажа трябва да се запознае и със самия кораб.
"Те са огромни пасажерските кораби, поне на тези, на които аз съм бил. От началото, първите три години, корабът беше много нов - "Costa Diadema" - това са италианска компания, нискобюджетни круизи, но много готини - за млади хора, страхотни... беше парти, супер яко. 5 хил. човека беше капацитета, много дълго, около 320 метра - огромно."
За разлика от останалите членове на екипажа - сервитьори, бармани, камериери, с различно предимство на круиза са музикантите. Те имат право да ходят по всички етажи на кораба и да излизат от него.
"Абсолютно, ние все пак сме в забавлението. Нали забавляваме пасажерите. Има хора, които не могат да слизат, защото са на работа примерно или не могат да се движат по някакви места. Ние нямаме такива... Ние работим много малко, печелим добре и имаме всичкото свободно време на света. Доволен съм, но все пак мисля, че 8 години са ми достатъчни. Ти си продаваш живота. Това е като тираджиите, същата работа. Аз имам късмета да срещна любовта на живота си. И да съм заедно с нея, което е много рядко."
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..