Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцов състав от Лом - "Пазител на традициите 2022"

Снимка: https://www.facebook.com/lomski.ritmi

Танцовият състав за изворен фолклор "Ломски ритми" е един тазгодишните победители в конкурса "Пазител на традициите". Танцьорите от Лом събраха най-много гласове от публиката в категорията "Организация". Националната инициатива ежегодно отдава почит на хората, посветили се на съхраняването на националните ценности и традиции, обясни управителят на фондация "Пазител на традициите" Пеньо Иванов: 

"Моята цел, започвайки 2009-2010 година, е да дам своя дан на обществото в посока запазване на традиции, обичаи, българщина, е преди всичко от моето усещане, че всеки българин е пазител на традицията и е длъжен да го прави. Усещайки се българин и поемайки тази отговорност, това е моят начин да дам своя принос в тази посока. "Пазител на традициите" е едно голямо благодаря към всеки българин, към всички нас, затова че пазим това, което сме наследили. Специално с тази кампания за номинации, ние казваме вече малко по-конкретно благодаря на хора, които са ни подсказани от техните общности, затова че и те дават от своето време и енергия да пазят българщината по един или друг начин."

За "Ломски ритми" призът "Пазител на традициите" е признание за 17-годишния труд за издирване и съхраняване на танци от регион, обясни ръководителят на състава Младен Младенов:

"Ежегодно се занимаваме с разучаването и разпространяването на автентичния фолклор на региона. Събираме хорá, които не се знаят дори от жителите на дадено населено място, разучаваме ги, показваме ги на различните фестивали и концерти и така запазваме неща, които са безвъзвратно изгубени. Има хорá, които вече не се танцуват в дадените населени места, поради това че са забравени, поради това че хората, които са ги знаели, вече не са между нас, поради това че населението е напуснало селата. Тази награда значи много за мен, че след толкова години някой ни е забелязал, някой ни е разпространил сред хората и хората са отчели този принос..."

"Ломски ритми" започват своята мисия през 2006 година в читалище "23 септември" в Лом. В момента в състава участват около 30 души, а репертоарът им включва около 100 хорá, които разучават и танцуват по сцените в цялата страна. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..

публикувано на 08.01.25 в 18:40

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07