"Произшествията, които възникваха бяха относими с периодите от годината и климатичните условия, през съответните части на годината. Разбира се, през зимата имаше повишен брой на пожари в жилищни сгради, в домове на хора, в следствие на използване на отоплителни уреди, както и нагревателни такива. Както и през месеците на засушаване преобладаваха пожарите в полските територии, имахме и горски пожари, които обаче горски пожари, в никакъв случай не могат да се сравнят с тези, които бушуваха в страната. Горските пожари, които възникнаха в нашата област бяха своевременно ликвидирани от екипите на "Пожарна безопасност и защита на населението" и бяха, разбира се, на по-малки площи.", каза за Радио Видин комисар Стилян Пешев, директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“ - Видин.
Статистическите данни от началото на годината представи гл. инсп. инж. Генадий Янчовски - началник сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност":
"Екипите на Пожарната във Видин са реагирали на 844 сигнала за произшествия. От тях 587 са пожари, които 131 са с преки материални загуби, а 546 са сухи треви и паднала листна маса, т. нар "пожари без материални загуби". 202 броя са аварийно-спасителните и помощните операции, след което имаме 18 лъжливи повиквания, за съжаление бройката нараства последните години... За съжаление и тази година имаме загинали и пострадали, като за този период имаме 1 загинал и 1 пострадал... Тенденцията, която се очертава за нашата страна според съществуващите сценарии за климатичните промени в България се наблюдава тенденция за увеличаване честотата на екстремните явления и бедствията, което се доказва от честите интензивни валежи, топли и студени вълни, наводнения, суши, урагани, горски пожари и свлачища. Тези промени в климата в нашата страна през последните години все повече усложняват противопожарната обстановка, особено във високите летни температури и продължителното лятно засушаване."
Превантивна дейност е била основно в две направления - обучение и подготовка на населението за действие при бедствие, пожари и други инциденти, обясни гл. инсп. Георги Георгиев - началник сектор "Превантивна и контролна дейност":
"Наблягаме на информационно-разяснителната дейност през периода. От началото на годината проведохме вече превърналите се в традиция информационни кампании - "Есенно-зимен отоплителен сезон", Спри горските пожари" и "Опазване реколтата от пожар" и сме изработили 4 материала с превантивна насоченост, които ги разпространихме в различните видове електронни и печатни медии... Съвместно с колегите от Областна дирекция на МВР, където извършваме посещения на малките населени места и доста активно се работи с една целева група от т. нар. най-уязвимо население - това са възрастни хора, самотно живеещи и трудноподвижни. Там също се извършва обучение и подготовка на населението за действие при инциденти в зависимост от характерните за сезона."
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..